45. Letní škola v Uherském Hradišti ve znamení Československa, Francie a Rumunska

Přečtěte si

Olga Sommerová a lidé morální integrity. Jaká jsou stěžejní díla zkušené dokumentaristky?

Držitelka Českého lva za dokumentární snímek Červená, Olga Sommerová, přijala výzvu a rozhodla se natočit film o básníkovi a...

TOP 15: Nejlepší filmy odehrávající se ve vesmíru

Tento týden nás čeká premiéra netrpělivě očekávaného sci-fi filmu Ad Astra, kde si hlavní roli zahrál Brad Pitt. Pojďme...

Recenze: Panství Downton – Velkolepé zakončení a povedená sonda do života britské aristokracie

Za cca pět let svého vysílání sbíral seriál Panství Downton samou chválu. Kritici byli nadšení, diváci se nemohli dočkat...

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Filmový tradiční festival proběhne v dnech 26. července až 4. srpna 2019. Letos bude pozornost všech přítomných směřovat k významným hostům – Hynkovi Bočanovi a Milanu Lasicovi.

Hynek Bočan byl výraznou osobností československé nové vlny a kromě toho se podílel i na řadě seriálů. Jeho rukopis tak nesou například Záhady hlavolamu či velkolepý televizní projekt Zdivočelá země. Na letošní filmovce představí své úspěšné filmy Čest a sláva, Pasťák či Bumerang.

Milan Lasica, známý slovenský herec pověstný svým ironickým a melancholickým nadhledem, uvede na festivalu snímky Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni, Vážení přátelé, ano! 

Kromě československých tvůrců dojde i na rumunskou novou vlnu. Do víru festivalu totiž zavítá i  režisér Cătălin Mitulescu. V Uherském Hradišti představí divákům svou kompletní filmografii, vedle celovečerních snímků dojde i na ty krátké. Jak jsem strávil konec světa, jedno z jeho nejvýznamnějších děl, samozřejmě nebude chybět.

Letošní program bude rozdělený do tří hlavních sekcí – Historie, Současnosti a Česka/Slovenska.

Jako každý rok i letos dojde na retrospektivu, nyní bude věnována tvorbě Williama Wylera. Na stříbrná plátna tak po letech opět zavítají Prázdniny v Římě nebo Ben Hur. Filmová čítanka  dá prostor francouzské nové vlně a představeny budou debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. Sekci bude zevrubně rozebírat host Michel Marie, profesor pařížské Sorbonny a odborník na novou francouzskou vlnu.

V rámci němých filmů s živou hubdou bude věnována ppzornost městským symfoniím, nejznámější Berlín, symfonie velkoměsta doprovodí Benewitzowo kvrateto.

Letošní novinkou je sekce s označením Příběh jednoho filmu. V ní se představí filmy, které ve své době hrály zásadní roli. Nechybět tak nebude ani avantgardní Andaluský pes či přelomová akční podivaná s Jackie Chanem, Police Story.

Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější počiny význmamné osobnosti polské kinematografie a New Queer Cinema upoutá svým vymezováním se vůčiu mainstreamu a poukázáním na chápání sexuální a genderové identity.

Jako každý rok, i letos je skutečně se na co těšit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také