45. Letní škola v Uherském Hradišti ve znamení Československa, Francie a Rumunska

Přečtěte si

Nejlepší filmy Channinga Tatuma

Tanečník, producent a herec Channing Tatum se zapsal do srdcí mnoha dívek snímkem Let's Dance. Ten sice nepatří mezi...

Nejlepší filmy Joaquina Phoenixe

Joaquin Phoenix je pan herec. Naposled to dokázal v komiksové adaptaci Jokera, za kterého si odnesl Oscara. Herecký chameleon...

Nejlepší filmy Charlieho Hunnama

Charlie Hunnam, hvězda seriálu Zákon Gangu, se objevuje na stříbrném plátně od roku 1999. Na kontě má hned několik...

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Filmový tradiční festival proběhne v dnech 26. července až 4. srpna 2019. Letos bude pozornost všech přítomných směřovat k významným hostům – Hynkovi Bočanovi a Milanu Lasicovi.

Hynek Bočan byl výraznou osobností československé nové vlny a kromě toho se podílel i na řadě seriálů. Jeho rukopis tak nesou například Záhady hlavolamu či velkolepý televizní projekt Zdivočelá země. Na letošní filmovce představí své úspěšné filmy Čest a sláva, Pasťák či Bumerang.

Milan Lasica, známý slovenský herec pověstný svým ironickým a melancholickým nadhledem, uvede na festivalu snímky Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni, Vážení přátelé, ano! 

Kromě československých tvůrců dojde i na rumunskou novou vlnu. Do víru festivalu totiž zavítá i  režisér Cătălin Mitulescu. V Uherském Hradišti představí divákům svou kompletní filmografii, vedle celovečerních snímků dojde i na ty krátké. Jak jsem strávil konec světa, jedno z jeho nejvýznamnějších děl, samozřejmě nebude chybět.

Letošní program bude rozdělený do tří hlavních sekcí – Historie, Současnosti a Česka/Slovenska.

Jako každý rok i letos dojde na retrospektivu, nyní bude věnována tvorbě Williama Wylera. Na stříbrná plátna tak po letech opět zavítají Prázdniny v Římě nebo Ben Hur. Filmová čítanka  dá prostor francouzské nové vlně a představeny budou debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. Sekci bude zevrubně rozebírat host Michel Marie, profesor pařížské Sorbonny a odborník na novou francouzskou vlnu.

V rámci němých filmů s živou hubdou bude věnována ppzornost městským symfoniím, nejznámější Berlín, symfonie velkoměsta doprovodí Benewitzowo kvrateto.

Letošní novinkou je sekce s označením Příběh jednoho filmu. V ní se představí filmy, které ve své době hrály zásadní roli. Nechybět tak nebude ani avantgardní Andaluský pes či přelomová akční podivaná s Jackie Chanem, Police Story.

Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější počiny význmamné osobnosti polské kinematografie a New Queer Cinema upoutá svým vymezováním se vůčiu mainstreamu a poukázáním na chápání sexuální a genderové identity.

Jako každý rok, i letos je skutečně se na co těšit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také