Bolest a sláva: Když už úspěch jako náhražka žití nestačí

Přečtěte si

Disney+ odhalil svou budoucí nabídku. Je obrovská

S nárůstem popularity streamovacích služeb začínají kromě Netflixu či HBO do tohoto relativně nového oboru fušovat i další společnosti....

Recenze: Stehlík se ztrácí v pavučině retrospektiv, zato zaujme vizuálem

Filmové drama Stehlík na motivy veleúspěšné stejnojmenné knihy autorky Donny Tartt, oceněné Pulitzerovou cenou, vypráví ve dvou časových rovinách...

Jungle Cruise: Dwayne Johnson zažívá dobrodružství podle atrakce v Disneylandu

Jelikož byla nová Jumanji (ale i Cesta na tajuplný ostrov 2) až překvapivě úspěšným remakem, není divu že Dwayne...

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, dále seriál Doctor Who, a zarytou nenávistí vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase hraji hokej, čtu a zírám.

Jaký národ by mohl natočit plnokrevnější a živelnější drama, než právě Španělé? Snímek nám přináší duo hereckých hvězd o formátu Antonia Banderase a Penélope Cruz, jež se z Hollywoodu navracejí do své domoviny právě s tímto nemainstreamovým snímkem o nostalgii a vnitřní prázdnotě. Bolest a sláva se představuje!

Tvůrčí proces a osobní život nejsou jedním. Když nastane tvůrčí krize u jinak úspěšného filmového režiséra, je zle. Z upoutávek to vypadá na film, v němž se budou prolínat dvě dějové linky, přičemž jedna bude ze současnosti, zatímco ta druhá čistě vzpomínková. Hlavním vyprávěcím motivem bude, jak už samotný název napovídá, návrat do skutečného života po útěku do toho tvůrčího.

Banderas vypadá v roli šedivějícího muže, zmítaného nostalgií a tvůrčí krizí skvěle. Proto nezbývá než být jako na trní, jak se  vydaří snímek, za jehož scénářem i režií stojí úspěšný oscarový režisér Pedro Almodóvar. Nakolik je toto dílo oproti němu autobiografické, je samozřejmě otázkou…

“Salvator Mallo je slavný filmový režisér. Za svou kariéru posbíral mnoho úspěchů. Nyní se jeho svět hroutí. Salvator cítí jen prázdnotu a není schopen tvořit. Jestli chce dál žít, musí najít příčinu. Ve vzpomínkách se vrací do svého dětství do 60. let, kdy s rodiči emigroval do Valencie. Snaží se rozpomenout na spalující touhu po své první lásce, kterou potkal v 80. letech v Madridu a na bolest, kterou mu přinesl rozchod. Tehdy cítil opojnost života i utrpení. Psaní pro něj bylo únikem a zapomněním. Kouzlo filmu mu přineslo slávu i vykoupení z neúspěchů jeho života. Bolest a sláva vypráví o složitosti oddělit tvůrčí proces od vlastního života a od vášní, které žití dávají smysl a naději.”

Bolest a sláva je nejnovějším počinem z pera kultovního španělského režiséra a scenáristy Pedra Almodóvara. Ten do hlavních rolí obsadil své oblíbené a osvědčené herce – Antonia Banderase a Penelope Cruz. Krom zmíněného dua se zde představí Raúl Arévalo, Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia, Kiti Mánver, Cecilia Roth, Julieta Serrano, Julián López, Nora Navas, Susi Sánchez a další.

V kinech od 23. května 2019.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také