Nikdy neodvracej zrak: Jak válečná traumata pronikla do německého umění

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Oscarový režisér Florian Henckel von Donnersmarck (Životy těch druhých) se ve své tvorbě opět vrací do historie Německa, přičemž tentokrát přibližuje krutou shodu náhod, která ovlivní život mladého ambiciózního malíře.

Kurt od dětství tíhl k malování, avšak v útlém věku byl během války obklopen jen nacistickou tvorbou. Jak dospíval, chtěl se sám prosadit, a nakonec byl přijat na výtvarnou akademii v Drážďanech, kde potkal krásnou studentku Ellie. Jejich vztah se však nesetkával s pochopením ze strany dívčina otce Carla, který podnikal co mohl, aby zabránil blížící se svatbě. Kurt však odhalil velmi temnou a krutou minulost svého budoucího tchána, která negativně ovlivnila i umělcův život. Novomanželé se proto rozhodli pro útěk do východoněmeckého Düsseldorfu, v němž Kurt konečně našel svůj osobitý umělecký styl. Prožité útrapy pak mladý malíř ve svobodném prostředí transformuje v působivé obrazy, z nichž některé tchánovi připomenou jeho zvěrstva spáchaná za dob nacistického Německa.

Donnersmarck čerpal inspiraci z několika skutečných událostí, předlohou pro postavu Kurta se mu stal německý umělec Gerhard Richter, jehož tvorba režiséra a scénáristu v jedné osobě za mlada okouzlila. Donnersmarck se rozhodl do snímku Nikdy neodvracej zrak opět obsadit Sebastiana Kocha a tento filmový počin si dokonce vysloužil dvě nominace na Oscara. Německo-italské drama vstoupí do českých kin již 25. dubna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také