Robin Hood je opět tady! Slavný zbojník dostal novou mladou tvář

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Zbojník ze Sherwoodského lesa to znovu zkouší na stříbrných plátnech. Podobně jako v roce 2017 Guy Ritchie poslal do kin moderní a akcí nabitou verzi o králi Artušovi, skomírající studio Lionsgate se vydalo stejnou cestou a pokusilo se o totéž s jinou, ale o nic méně známou postavou, která už má za sebou tolik televizních a filmových zpracování, že by se vám z toho zatočila hlava. Co nového tedy snímek Robin Hood s talentovaným Taronem Egertonem nabídne? 

Hood, Hood a zase Hood

Vyjmenovávat všechna zpracování sherwoodského zbojníka nemá smysl, protože by vám drtivá většina adaptací stejně nic moc neříkala. Fanoušci Audrey Hepburn si jistě vzpomenou na snímek Robin a Mariana z roku 1976, který sledoval osudy hlavních postav na sklonku jejich životů. Patrně nejznámější a nejúspěšnější verze Robina Hooda je z roku 1991 s Kevinem Costnerem v hlavní roli a Morganem Freemanem, jenž ztvárnil jeho pobočníka. Dobrodružná podívaná se pravidelně dočkává i televizních repríz v našich končinách, a proto má zde i své věrné fanoušky. Kdo by navíc neznal legendární hudební motiv zesnulého skladatele Michaela Kamena?

Takřka o dvacet let později to s Hoodem zkusil věhlasný Ridley Scott (Vetřelec, Gladiátor), který do role zbojníka obsadil Russella Crowa. Adaptace za 200 milionů dolarů byla kvůli vysokému rozpočtu malý propadák. Ačkoli se nejednalo o špatný film, dodnes si na něj nikdo nevzpomene. Bylo tedy po osmi letech rozumné natočit další, velkolepější verzi?

Neházejme flintu do žita

Nového Robina Hooda dostal na starost britský režisér Otto Bathurst. Že vám to jméno nic neříká? Z toho si nedělejte starosti. Barturst natočil spíše televizní filmy a seriály. Nicméně má na starosti například první díl ze série Black Mirror nebo drama od BBC Gangy z Birminghamu, ze který dostal cenu BAFTA. Je tedy od producentů – mezi nimiž je i Leonardo DiCaprio – sympatické, že dali šanci evidentně talentovanému filmaři.

Do hlavní role byl obsazen Eggsy z Kingsmanů, tedy Taron Egerton, jehož kariéra strmě roste. Malého Johna zase ztvárnil oscarový Jamie Foxx. Hlavnímu záporákovi, šerifu z Nottinghamu, zase propůjčil tvář do podobných rolí čím dál častěji obsazovaný Ben Mendelsohn. Co se týká obsazení, musíme si připustit, že to jsou sice dobrá jména, nicméně pro řadového diváka tolik lákavá nejsou.

První ukázka naznačila, že nás čeká moderně pojaté dobrodružství, které spoléhá na efektní akční scény s několika zpomalenými záběry. Nicméně také ukázala, že by se mohla opírat o chemii mezi Foxxem a Egertonem, podobně jako tomu bylo před 28 lety u Kevina Costnera a Morgana Freemana.

Ohlasy od zámořských kritiků sice nevěstí nic dobrého, nicméně nezapomeňme, že tomu bylo i v případě filmu Král Artuš: Legenda o meči od Ritchieho. Nakonec se z toho vyklubalo příjemné překvapení plné výborné akce a nadupaného soundtracku. Doufejme tedy, že nás nový Robin Hood překvapí stejně jako Artuš.

Robin Hood má premiéru 10. ledna. Režii dostal na starost Otto Bathurst. O scénář se postaral Joby Harold.

1 komentář

  1. Jediný skutečně parádní Robin Hood byl seriál s Michaelem Praedem, který nevím proč ŽÁDNÁ stanice neopakuje!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také