Recenze: Skleněný (2019) – Shyamalanovo pokračování mělo být skvělé

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
Martin Pevný
šédredaktor

M. Night Shyamalan je zpátky se svými hrdiny a padouchy v posledním filmu Skleněný. Jak dopadlo uzavření této trilogie?

Všechno to začalo před 19 lety havárií vlaku, kterou přežil jen jediný cestující – David Dunn, později přezdívaný jako Vyvolený, jenž jako původce havárie odhalil Elijaha Price alias Pana Skleněného. Ten plánoval sérii atentátů, aby odhalil lidi s nadpřirozenými schopnostmi, dal svému životu smysl a vyrovnal se se svou chronickou lámavostí kostí. Později je pod zoologickou zahradou objevena dívka, která jako jediná přežila masakr Kevina Wendella Crumba neboli Rozpolceného, ve kterém se ukrývá 24 osobností. Dunn, Price i Crumb společně nyní tráví čas v psychiatrické léčebně, kde se je doktorka Ellie Staple (Sarah Paulson) snaží přesvědčit, že ani jeden z nich neukrývá žádnou nadpřirozenou schopnost, ale v tom se právě plete a absolutně netuší, čeho jsou schopni.

Není žádným překvapením, že se vše točí kolem hlavního trojlístku. Prvním z nich je Vyvolený (Bruce Willis), který věří, že musí zachraňovat lidi a mstít se těm zlým. Dalším je Rozpolcený (James McAvoy), který v sobě ukrývá vícenásobné identity, včetně jedné, která má představovat nadpřirozenou bytost zvanou Zvíře. A v neposlední řadě Pan Skleněný (Samuel L. Jackson), který měl za život přes 90 zlomenin a má naprosto křehké kosti. Takže, když si to shrneme, máme tady obstojné obsazení dvou filmů různých žánrů, spojené do jednoho filmu, zajímavé charaktery postav, zdařilé předchozí snímky – Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016) a původního režiséra M. Nighta Smyamalana. Vše vypadá až moc dobře. Ale co se doopravdy ukrývá pod samotnou pokličkou?

Snímek se zdařile rozjíždí. Je nám znovu představena postava Vyvoleného, a co vlastně momentálně dělá. Posléze vidíme opět Rozpolceného s jeho osobnostmi i s novými oběťmi a s obdobnou atmosférou, které jsme se tehdy dočkali v jeho vlastním snímku. Vše zatím solidně šlape.

Po patnácti minutách, kdy se vše přesune do prostředí psychiatrické léčebny, přichází zlom a kámen úrazu. Od té doby se na nás valí spousta zbytečných a nudných dialogů, které nás naprosto nezajímají, a přichází stupňující se nuda. Dostavuje se i strach se podívat na hodinky, kolik zbývá času do konce filmu, abychom nebyli ještě víc vyděšeni.

Jak je to možné?

Absolutně nejhůře je napsaná postava Skleněného, kterému prostě po celý čas filmu nepřijdete na chuť. Sympatická postava Vyvoleného pro jistotu moc prostoru nedostala, takže od něj bohužel také nic moc nečekejte. Vše jakžtak zachraňuje Rozpolcený, ale upřímně, lepší výkon předvedl ve své sólovce, o to je to mnohem horší v tomto případě.

Dalším problémem je samotný příběh, pakliže by se to vůbec dalo tak nazývat. Spíše mi to přišlo, že režisér hodil všechny postavy do jednoho snímku a věřil, že to bude stačit a nad ničím už nepřemýšlel. Protože, kdybych měl popsat vše, co je na tomto snímku špatně, tak jsme tu ještě do příštích Vánoc.

Verdikt

Pokud čekáte atmosféru či příběh jako u předchozích snímků, tak se s nimi definitivně rozlučte. Místo toho je vám naservírovaná nuda, která se jen a dál rozvíjí a když už čekáte na nějaké vyvrcholení, tak zcela marně. Téměř nic tu nefunguje. Vše působí chaoticky a dosti zmateně. Pár dobrých dějových momentů to sice má, ale ve finále jsou to jen slepé výstřely do tmy. Tohle jsme si opravdu nezasloužili. Shyamalan se zaměřuje tak silně na minulost postav až to není hezké. Což by možná ještě uspělo před deseti lety, ale ne v dnešní době. Jeho ukončení této trilogie je tak zcela katastrofálním počinem a především velkým zklamáním.

Konečné hodnocení

Martin Pevný
20 %

4 KOMENTÁŘŮ

 1. Upřímně ten kdo psl tuto recenzi o filmu vi asi uplný prd.
  Uzavření tehle trilogie je dokonalé a opravdu nečekané.
  Ovšem dnešní diváci alespon ty co mají v hlavě jen piliny a jde jim o velkolepe výbuchy a potoky krve tento film odsoudi, neboď nemaji mozkovou kapacitu jej pochopit.
  Pointou bylo že hrdinové mezi námi žijí a nenosí punčochy a blískavé pláštíky a jakási organizace trvající uz 1000 let ci tak nějak je systematicky vyvražďuje ať jsou zlý nebo dobří aby udajně zachovaly jakousy rovnováhu na světě.
  Autoru recenze doporučím pustit si celou serii naráz když je to takový znalec a příbeh najde opravdu unikátkní.
  Kam se hrabe přeumělkovaný Avangers atd.
  Film je zasazen do reality dnesního světa a kdo čeká že hrdinové budou metat blesky jako Thor nebo podobný věci tak se zklame.
  Dnes už se netočí filmy s příběhem ale pouze s efekty a lidi tolik zdegenerovaly ze na to jdou do kina jen aby mohly říct že tam byly . Bohužel že film je slatanina je nazajímá hlavně ža to tam bouchá a je to dobre vidět.
  Pro mě je skleněný skvělým zakončením trilogie a doufám že takových filmů vznikne víc .
  Před režiserem klobouk dolu svou práci zvládl mistrně.

 2. Jan Jelínek naprosto s tebou souhlasím. Právě jsem to dokoukal a u filmu jsem téměř nedýchal. Dokonale vystupňované a závěr nečekaný. Dle mého dokonalá trilogie, která má naprosto novou myšlenku. Jsem fanda Avengers, ale dle mého je Skleněný daleko promyšlenější, hlubší a poutavější.

 3. Nevim jestli muzu vubec brat tvuj nazor vazne, kdyz radis Avengers: Infinity War do filmu roku. Proste dalsi clovek, co mysli, kdyz tam 15 vterin od zacatku nic nevybouchne, ze je to nuda. Za me je to 9/10 film. Mej si svuj nazor, jako ja mam svuj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti.Recenze: Skleněný (2019) - Shyamalanovo pokračování mělo být skvělé