Recenze: Favoritka (2019) – Válka o moc v rukou žen

Řecký režisér Yorgos Lanthimos, jenž stojí za netradičně pojatými snímky jako Humr či Zabití posvátného jelena, natočil nový film s názvem Favoritka. Příběh je zasazený do 18. století a odehrává se v Anglii za doby vládnutí královny Anny, poslední členky rodu Stuartovců, o jejíž přízeň bojují dvě dámy. Snímek byl kritiky přijat velmi pozitivně a do našich kin vstoupil tento čtvrtek. Pojďme se v dnešní recenzi podívat, jak dopadl film, který získal 10 nominací na Oscara.

Ústřední postavou filmu je královna Anna, která se do historie Anglie nezapsala úplně pozitivně. Nebyla příliš vzdělaná, byla stydlivá, ošklivá a trpěla dnou. Kvůli svému vzhledu se často trápila, trpěla depresemi a z jedení příliš sladkých pokrmů dostávala žaludeční křeče. Ve filmu je její pravou rukou Lady Sarah, oddaná společnice, která díky své vychytralosti a manipulaci vládne za královnu. Vše se ale změní, když na hrad dorazí Abigail, sestřenice Sarah a bývala Lady. Štěstí jí příliš nepřálo a tak se rozhodla požádat sestřenici o místo služebné. Ani Abigail však nepostrádá velké ambice a brzy se pár chytrými tahy dostane do královniny přízně. Boj o moc začíná.

Ze začátku jsem měla z Favoritky trochu obavy. Předchozí snímky od Lanthimose mě spíše nudily a připadaly mi až příliš zvláštní. Tohle je ale pravý opak. Hodně udělal fakt, že Lanthimos vycházel ze skutečných událostí britských dějin, o kterých se však zase až tak moc nemluví. Příběh je plný vtipných scén s nádechem černého humoru a skvěle napsaných dialogů hlavních představitelů. Krásně je zde vidět, co s člověkem udělá touha po moci a lepším postavení ve společnosti, nebo jak se z původně křehké a nevinné dívky stane mrcha, která každého dokáže správně využít.

Na filmu je ale rozhodně nejsilnější herecká trojice. Olivia Colman jako královna funguje fantasticky. Skoro ve všech jejich scénách jsem měla pocit, že se dívám na rozmazlené dítě uvězněné v těle dospělé ženy, která si užívá pozornosti a přepychu kolem sebe. Až s pozdějším vývojem příběhu jde vidět, jak slábne její psychika i fyzická zdatnost, a jak z ní představitelky zbývajících dvou hlavních hrdinek vysávají poslední zbytky energie a příčetnosti. Rachel Weisz s režisérem pracovala již v minulosti, ale u téhle role jsem měla pocit, jako by jí byla psána přímo na tělo. Na Weiszové, coby Lady Sarah, můžeme vidět, že je královně skutečně oddaná, přesto však nemá problém svou přítelkyni využít pro svůj prospěch, a to i v případě, kdy se královně její nápady příliš nezamlouvají. Emma Stone na začátku vystupuje jako nevinná a ušmudlaná slečna, která má však svoje vlastní ambice, kterých chce za každou cenu dosáhnout. Každý si během filmu na postavy udělá svůj vlastní názor. Za mě byl největším plusem samotný příběh a herecké výkony, díky kterým jsem nevěděla, komu mám vlastně věřit a na čí stranu se přiklonit.

VERDIKT

Favoritka je nevšední snímek, nazvala bych ho až absurdním. Rozhodně to není film pro každého, hodně záleží na vašem stylu humoru, ale jsem si jistá, že své fanoušky si najde. Myslím si, že se jedná o nejlepší snímek z Lanthimosovy tvorby. Scénář je skvěle napsaný, je těžké napsat postavy tak, abyste je z duše nenáviděli, a při tom vám jich bylo líto. Nejsilnějším bodem jsou bezpochyby herecké výkony. Emma, Rachel a hlavně Olivia, která filmu vládne a královnu zahrála bravurně, klidně bych jí toho Oscara dala. Příběh je navíc doprovázen dobovou hudbou a některé scény jsou zpestřené zvláštními záběry jako například ve stylu rybího oka, což se ve filmovém světě jen tak nevidí.

Na film Favoritka si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

PŘEHLED RECENZE
Tereza Filounková
80 %
Očima Martina Pevného
80 %
Předchozí článekEdgar Wright pracuje na psychologickém thrilleru
Další článekOnce Upon a Time in Hollywood: Fotky z natáčení Tarantinova hitu
Tereza Filounková
Pracovnice v kanceláři, která se před prací ráda ukrývá do filmových a knižních příběhů. Fanynka herečky Meryl Streep a veškerých filmů od Disney. Věrný posluchač muzikálových soundtracků a zpěvačky Cher. Psaní článků, povídek a knih je mojí vášní, stejně jako sledování Oscarů a černobílých Hollywoodské filmů.