Grinch: Lstivý odpůrce Vánoc napříč časem

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

V obchodech už za pár dní zaplní regály vánoční zboží a při představě shonu a stresu, které toto období roku doprovázejí, jistě nebude mít pohádkovému Grinchovi nikdo za zlé jeho náladovost. Populární postavička, která Vánoce neoslavuje, ale razantně kritizuje a odmítá, se v průběhu let dočkala už několika zpracování. Do kin brzy dorazí další film s tímto chlupatým zelenáčem, a tak přišel čas si připomenout, čím si za ty roky prošel.

Grinch má svůj původ v dětské rýmované knize spisovatele Dr. Seusse, jehož náměty se staly předlohou snímků jako je Lorax, Horton nebo Kocour v klobouku. Autor v díle prostřednictvím nerudného zeleného „hrdiny“ kritizuje komerčnost a konzumnost vánočních svátků, což je dnes jistě mnohem aktuálnější téma, než před 60lety, kdy kniha vznikla.

Poprvé se na televizních obrazovkách Grinch objevil už v roce 1966 v krátkém animovaném příběhu s názvem Jak Grinch ukradl Vánoce. Jeho zlomyslný úsměv jste mohli zahlédnout v populární vánoční klasice Sám doma v New Yorku, když se Kevin nacpával pizzou v limuzíně. Pravděpodobně populárnější je však hraná adaptace z roku 2000 s Jimem Carrym v hlavní roli, která fanouškům přibližuje, proč je Grinch tak nerudný a vysazený na Vánoce. Nebyl vždy zlý, ale jako malý to nebyl žádný krasavec, a proto si jej spolužáci v Kdosicích dobírali.

Šikana jej ale natolik ovlivnila, že se chlupáč Grinch rozhodl odejít, a volba padla právě v předvánoční čas. Izolace a zlost, kterou vůči obyvatelům pociťoval, vedla zhrzeného vyděděnce ke konání naschválů. Jednoho dne jej však malá Cindy Lou pozve na oslavu do města, ale její plánované usmíření Kdosic s Grinchem dopadne katastrofou. Dotčený Grinch se Kdovíkům rozhodne pomstít ve velkém tím, že jim v převleku Santa Clause ukrade všechny dárky, které jsou podle něj tím jediným, o co obyvatelům o Vánocích jde. Ani on ani Kdovíci však nejsou neomylní, a nakonec po mnoha dalších útrapách všichni pochopí, že svátky nemusí být jen o tom materiálnu. Tento snímek z přelomu tisíciletí režíroval Ron Howard (Apollo 13, Čistá duše, Rivalové, atd.) a jeho tým za něj získal Oscara v kategorii Nejlepší makeup.

Nová adaptace Seussovy knihy vstoupí do kin již 8. listopadu a tentokrát bude Grinch opět animovaný. Scenáristé se v plánovaném stejnojmenném snímku soustředí již na dospělého zeleného mrzouta, který společně se svým věrným psím společníkem usiluje o zničení Vánoc. Hlas postavě Grinche v českém znění propůjčí Vojtěch Dyk, fanoušci původního anglického znění se v kinech Cumberbatchova dabingu nejspíš nedočkají. Kompenzací budiž krátký „předfilm“ Žlutá je nová černá, v němž se návštěvníci Grinche dozví, jaké prožívají populární Mimoni problémy ve vězení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také