Recenze: Úsměvy smutných mužů (2018) – S českým filmem to zase tak špatně nevypadá

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Režisér Dan Svátek (Hodinu nevíš, Occamova břitva) se rozhodl zfilmovat zápisky z léčebny Josefa Formánka vydané pod názvem Úsměvy smutných mužů. Podařilo se tvůrcům stejnojmenného snímku natočit takové dílo, které stojí za zhlédnutí?

Spisovatel Josef Formánek podstupuje protialkoholní léčbu poté, co mu žena hrozí, že se spolu s jeho dcerou odstěhují. Inteligentní Josef, stejně jako další účastníci léčby, si však nedokáže připustit, že by nad ním alkohol zvítězil. Během léčebného procesu si musí uvědomit zásadní věc: Podstupuje léčbu kvůli jeho ženě a dceři, nebo kvůli sobě?

„Chlast, slast,“ řekl by klasik. V tomto snímku Dana Svátka se však rozebírá, jaké dalekosáhlé následky může nadměrné pití alkoholu způsobit. A že se tedy v Úsměvech na nic nečeká. Expozice trvá snad dvě minuty, proto si divák udělá vcelku rychle jasný obrázek o tom, o čem toto komediální drama je.

Může to potkat každého z nás

Snímek Úsměvy smutných mužů má velkou výhodu v tom, že vychází z velmi dobré knižní předlohy. Celý film režisér drží balanc mezi komedií a dramatem, takže nesklouzává k jednomu žánru příliš okatě. Film je jakousi směsicí flashbacků, snových sekvencí a scén z léčebny, které drží pohromadě díky vyprávění hlavní postavy, kterou výborně ztvárnil David Švehlík.

Režisér spoluscénárista Dan Svátek je známý především díky filmu o heparinovém vrahovi Hodinu nevíš. Za zmínku stojí i televizní drama Occamova břitva. Nicméně Úsměvy smutných mužů působí oproti zmíněným filmům daleko dospěleji. Audiovizuální stránka jeho nového díla je na vysoké úrovni a vypadá jako vyspělý evropský film.

Alkohol je zkrátka metla lidstva a snímek to dává jasně najevo. Problémy můžou postihnout nejen dělníky a zkrachovalé existence, ale také velmi vzdělané a úspěšné jedince. Jednotlivé postavy ve filmu, převážně účastníci protialkoholní léčby, jsou vykresleny opravdu věrohodně a jejich pád na samotné dno je varovným příkladem toho, že problémy s pitím může mít opravdu každý z nás.

Verdikt

Úsměvy smutných mužů jsou příjemným překvapením tuzemské kinematografie. Výborná audiovizuální stránka, styl vyprávění a především David Švehlík v hlavní roli dostávají snímek o závislosti na alkoholu na evropskou úroveň. Nejedná se o devadesátiminutové video pro školáky do občanské či rodinné výchovy, ale o příběh, který s nadhledem líčí problémy běžného člověka, jenž si není schopen přiznat porážku.

Úsměvy smutných mužů
Trailer
Drama, komedie, Česká republika, 92 min
Režie: Dan Svátek
Scénář: Dan Svátek, Josef Formánek
Hrají: David Švehlík, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká, Ondřej Malý, Ivan Franěk, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková a další

Na film Úsměvy smutných mužů si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton?Recenze: Úsměvy smutných mužů (2018) - S českým filmem to zase tak špatně nevypadá