Recenze: Jan Palach (2018) – Dostal nadaný student film, jaký si zaslouží?

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Symbolicky 21. srpna přišel do kin snímek Jan Palach, který líčí život studenta historie na Filosofické fakultě, jenž se na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy upálil. Co ho k tomu vedlo? Na to se pokusil odpovědět snímek režiséra Roberta Sedláčka.

Student Jan Palach nastupuje v Praze na Filosofickou fakultu. V roce 1968 mizela z Československa cenzura, v kinech běžely jindy nedostupné filmy, hrála zakázaná hudba. Socialismus ukázal svou lidskou tvář. Jenže v noci ze 20. srpna na 21. srpna všechno zkazily vojska Varšavské smlouvy, která do země vtrhla s cílem nastolit starý pořádek. Student Palach nechápe, co se děje. A už vůbec se nestačí divit, že se tomu národ podvolil. To zkrátka nemohl připustit.

Velmi očekávaný snímek o Janu Palachovi přichází do kin pět po televizní trilogii Hořící keř od polské filmařky Agnieszky Holland. Režisér nového filmu, Robert Sedláček, se však zaměřuje na události před upálením nadaného studenta. Jinými slovy nás měli tvůrci přesvědčit o tom, co se Janu Palachovi honí hlavou a proč dospěl k tak radikálnímu činu. Bohužel se jim to příliš nepovedlo.

Jak k tomu Palach dospěl?

I když je Jan Palach řemeslně zvládnutý opravdu na jedničku, zejména po audiovizuální stránce, doplácí na scénář matadorky Evy Kantůrkové, jenž toho až moc vysvětluje. Divákům je místy až násilně připomínáno, že skončila cenzura a že se lidé vlastně nemají zase tak špatně. Načež přijdou vojska Varšavské smlouvy a opět se dozvídáme, proč tomu tak je.

Film je i kvůli tou plný prázdných, nicneříkajících záběrů sledující hlavní postavu, která se pokouší situaci pochopit. Jenže ani z jedno z nich není patrné, proč by se měl Jan Palach upálit. Argument, že to byl student s horkou hlavou, neobstojí. Kamenná tvář herce Viktora Zavadila, který ale jinak na Palacha pasoval, tomu rovněž nepomáhala. Snímek jde tak klasickou cestou od bodu A, rozuměj Palachovo dětství a studentská léta, do bodu B, studentovy smrti, nic víc.

Jan Palach neobsahuje žádnou scénu, která by hýřila nápadem. Pouze po zvukové stránce to klapalo, když byl slyšet dobový rozhlas, česká hymna a tuzemské veleslavné songy tehdejší doby. A nebýt opravdu skvělého výkonu Zuzany Bydžovké, jež si zahrála Palachovu maminku, tak jdu s hodnocením ještě o fous níž. Robert Sedláček to zvládl nepokazit, ale to je bohužel všechno. Snímek s takovýmto tématem by si však zasloužil daleko odvážnější pojetí.

Verdikt

Robert Sedláček natočil dlouhý, životopisný film o Janu Palachovi, který pojal velmi opatrně vzhledem k citlivosti materiálu, což je bohužel základní kámen úrazu. Prázdné záběry navíc nedokážou diváka přesvědčit o tom, proč se nadaný student na Václavském náměstí na protest upálil. Po audiovizuální stránce a díky skvostnému hereckému výkonu Zuzany Bydžovské se však jedná o lehký nadprůměr v české kinematografii.

Jan Palach
Trailer
Drama, Česká republika, 124 min
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Eva Kantůrková
Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Michal Balcar, Karel Jirák, Jan Vondráček

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
60 %
Očima Jany Trnkové
60 %

1 komentář

  1. Zdravím všechny diváky a čtenáře. Tak jsem s velkým sebezapření dokoukala film o Plachovi: Nuda. Celý film na mě působí nevěrohodně a postava Honzy, s tím jeho věčně kamenným obličejem mě od začátku rozčilovala. Na rozdíl od něho chápu, s jakými pocity tu ti „okupanti“ byli. Vždyť mnozí ti kluci byli ve stejném věku! Jak jim asi bylo?! Kdyby neuposlechli rozkaz, byli by zastřeleni! Žádná zvěrstva nepáchali a nemohli dostat ani trochu vody?! Ten konec byl takový nijaký, asi to jediné mohlo být skutečné. Nijak důstojné, nepatetické gesto. Tam vypadal věrohodně, klepal se strachy i zimou. Jenom nechápu, že se nerozloučil s mámou, aspoň kdyby jí řekl něco pěkného, pohladil ji, nebo jí něco dal. Chvilku se třeba na ni díval tajně, jak pracuje v tom obchodě…….Přijde mi to celé divné, nepravděpodobné. Copak v sobě ne měl žádné city?! taky mi vadilo, jak nechápal jednání své matky! Vysokoškolák, filosof a takové tele?! Ovšem, dvacet let není žádný věk a kluci dospívají později.
    Celý ten jeho akt považuju za naprosto zbytečný a nesmyslný čin! Zmarněný život mladého člověka. Ovšem, každý doba si žádá hrdiny, tak se jím stal. Psal něco o pochodních a později to bylo všechno popřeno. Je mi líto nesmírně jeho mámy! Co musela ta chudera žena prožívat! A potom později, co jeho bratr a jeho rodina? Stali se nepřáteli státu, celá rodina měla cejch! Na ně nemyslel?! Myslím si, že chtěl být hrdinou za každou cenu. Nerozumné děcko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Recenze: Jan Palach (2018) - Dostal nadaný student film, jaký si zaslouží?Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí…