Recenze: BlacKkKlansman (2018) – Černoch se stává členem Ku-klux-klanu

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Příběh černošského mladíka Rona Stallwortha, který se stal v 70. letech minulého století policistou v americkém Coloradu a kterému se podařilo infiltrovat se do buňky Ku-klux-klanu, se dočkal filmového zpracování, jehož se ujal filmař Spike Lee. Mají se diváci na co těšit?

Černošský mladík Stallworth chtěl být odjakživa policistou. Svou inteligencí a přístupem si je natolik jistý, že je přesvědčen o tom, že mu barva pleti v cestě za jeho snem stát nebude. Jakmile se stane policistou, objeví se šance infiltrovat se do buňky Ku-klux-klanu. Ale jak to udělat, když je Stallworth černoch? Využije k tomu svého kolegu z týmu. Zábava může začít.

Napíšu to hned na začátku, BlacKkKlansman je opravdu velmi povedený film. 61letý režisér Spike Lee, jenž byl nominovaný na Oscara za scénář ke svému filmu Jednej správně, který shodou okolností také pojednává o rasismu, natočil retro pecku, která ani na moment nenudila. 135 minut uteklo jako voda. Zápletka jeho nového snímku je veskrze jednoduchá, navíc inspirována skutečným případem, nicméně je podána s velkou lehkostí a svižným tempem.

Vycházející hvězda Washington

Filmu hodně pomáhá, že to není syrové drama, ale spíše komediální drama. Sázka na prakticky neznámého Johna Davida Washingtona, jenž byl obsazen do hlavní role černošského detektiva, vyšla dokonale. Tradičně dobrý Adam Driver jakožto jeho kolega zapletený do případu, ve kterém se policie infiltruje do buňky Ku-klux-klanu, mu sekunduje obstojně, ale neznámý Washington si zkrátka ukradl film pro sebe.

BlacKkKlansman má však jednu chybu, kterou se mi nepodařilo během sledování ignorovat. Z nového snímku černošského režiséra jde až moc cítit, že si chce dojít pro Oscara. Nenamítám nic proti tématu jako takovému, které Lee zpracoval skvěle, ale tzv. pískání na jednu stranu, které se pokusil zachránit scénou na konci filmu, ke které však nic nesměřovalo. Lee dal oprávněně najevo, že se mu poměry v USA nelíbí a že situace je na některých místech v zemi stejná jako v 70. letech minulého století. Že je nálada mezi lidmi podobná, ne-li stejná jako před 40lety, stvrdil režisér záběry ze současnosti, ze kterých až mrazí. Vložené scény se však do filmu vůbec nehodí a navozují spíše dojem, že si Lee vyřizuje se svou rodnou zemí účty.

Verdikt

Spike Lee umí. BlacKkKlansman šlape na výbornou od začátku do konce, za což může svěží tempo a odlehčený styl vyprávění. Film sice neobsahuje nějakou vyloženě zapamatováníhodnou scénu, nicméně jako celek budí opravdu více než dobrý dojem. Lze jen doufat, že poselství snímku si vezmou lidé k srdci. A Johnu Davidu Washingtonovi snad tento snímek přinese další a další nabídky na nové role, protože je to objev, jenž stojí za pozornost.

Trailer
Drama, USA, 134 min
Režie: Spike Lee
Scénář: Spike Lee, David Rabinowitz
Hrají: John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold, Jasper Pääkkönen

Na film BlacKkKlansman si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo.Recenze: BlacKkKlansman (2018) - Černoch se stává členem Ku-klux-klanu