Trailer #2: Vítejte v Marwenu (2019) – Steve Carell jako nový Forrest Gump?

Znáte ty typy filmů, v kterých hlavní hrdina naprosto dostane každého diváka kouzelným příběhem plným silných momentů a neuvěřitelné hravosti? Vítejte v Marwenu se zdá být právě takovým počinem. Steve Carell se nás již v druhém traileru snaží přesvědčit, že v příštím roce Oscara fakt hodně chce. A daří se mu to.

Mark Hogancamp byl obyčejný chlapík s uměleckým nadáním a zájmem o druhou světovou válku. Jeho poklidný maloměstský život však nabral zcela nečekaný směr. Parta agresivních mužů ho přepadla a málem ubila k smrti. Po probuzení z kómatu se Mark začal zdravotně lepšit, nicméně tato potyčka nechala na něm trvalé následky. Několik ran a kopanců našlo svůj cíl v hlavě a nebohá oběť násilí zůstala s trvalým poškozením mozku a ztrátou paměti. Mark se s traumatem a následky vypořádal po svém. Svou vášeň ve druhé světové válce a  svou uměleckou stránku využil k sestavení miniaturního města Marwen. Zmenšeninu belgického města obývaly malé, perfektně provedené loutky. Ty představovaly umělcovy přátele, blízké a i jeho samotného – sám se totiž ztotožnil s postavou nebojácného amerického vojáka. Co se stalo původně jen jakýmsi vyrovnáním se s krutou realitou, se stalo později něčím mnohem větším. Mark loutky totiž loutky fotografoval v nejrůznějších kompozicích a dočkal se uznání.

Trailer zachycuje všechno důležité, co uvidíme příští rok v kinech. Představuje vizuálně velice hravé vyprávění (loutky pomocí Markovy představivosti ožívají) o trápícím se muži hledajícím klid. Hořkosladký nádech, silné emoce  a především velice charismatický Steve Carell. Ten zde ukazuje jen pomocí několika záběrů, že tahle role mu zkrátka seděla a mohla by se zařadit směle k tomu nejlepšímu, co kdy stvořil. Připočtěte k tomu režii Roberta Zemeckise a je jasné, že tohle nebude jen obyčejná kinová jednohubka.

Snímek založený na skutečných událostech se se svým celkovým naladěním může zařadit do kategorie jako jsou Forrest Gump (a nejen proto, že má stejného režiséra) či Walter Mitty a jeho tajný život. Životní osudy malých velkých hrdinů, které pohladí na duši a vyčarují úsměv na tváři. Přesvědčit se, že tomu bude i v případě Vítejte v Marwenu, se můžeme 24. ledna 2019.