Report #1: Letní filmová škola – Voskovec, Peck a kovbojové

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Léto. Pro většinu populace toto slovo znamená především útěk od rutiny a možnost trochu toho oddychu u vody či památek. Filmoví nadšenci ale netrpělivě očekávají letní měsíce z jiného důvodu. Konec června nahnal všechny milovníky stříbrného plátna na filmový festival do Karlových Varů, o měsíc později se pozornost zaměřila na Uherské Hradiště. Tam totiž tento pátek začala Letní filmová škola.

A co letos tento tradiční oslava kiinematografie nabídne?  Každý rok je programové okénko věnováno i nějakému velikánovi. A letos tomu není jinak. Na své si přijdou všichni vyznavači legendárního Ingmara Bergmana. Je mu totiž věnována retrospektiva a dramaturgové si dalí záležet na tom, aby vybrali z jeho děl to nejzásadnější a nejlepší.

Pokud si při sledování filmů rádi zpíváte a nejradši máte kousky z prken slavné Broadwaye, nebudete zklamáni. Program totiž nabídne i výběr těch nejzajímavějších muzikálů a můžete se nechat tak unášet popěvky z Chicaga či West side story.

Studená válka zahýbala nejen dějinami, ale rovněž i samotnou kinematografií. Letošní LFŠ tak nabídne pohled na několik propagandistických snímků. Ideologie a snaha přesvědčit diváky o své pravdě mnohdy více či méně promluvily do samotného obsahu několika filmů.

Jiří Voskovec neměl kariéru postavenou pouze na spolupráci s Jan Werichem. Po emigraci do USA se snažil prosadit v Hollywoodu a několikrát se mu to podařilo. Menší role, leč přesto výrazná ve westernu Bravados umožnila československému umělci spolupracovat s věhlasným Gregorym Peckem. Hrdinný a málomluvný pistolník poháněný pomstou pronásleduje nebezpečné gaunery. Ti mu způsobili životní ránu a udatný rek odkládá vše stranou do to doby, než dosáhne svého cíle.V příběhu plném drsných pohledů, zlotřilých padouchů a krásných slečen nechyběla ani potřebná dávka dramatu. Gregory Peck svými kolty odstartoval mou letošní filmovou pouť. Jeho přesná muška byla ideálním završením prvního dne festivalu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také