Recenze: Chata na prodej (2018) – Komediální drama á la Homolkovi?

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Rodiče (Ivana Chýlková a David Vávra) se rozhodli prodat rodinnou chatu, na kterou jim už nezbývá moc času. Před podpisem předávací listiny se však rozhodnou, že chtějí naposledy strávit noc v chatě jako celá rodina. Proto obvolají své děti, naloží babičku s dědečkem a vyrazí vstříc poslednímu večeru na chatě, který jim podle představ rozhodně nevyjde.    

Snímek Tomáše Pavlíčka popisuje jeden bláznivý víkend běžné české rodiny se všemi klady i zápory. Předně je zapotřebí ocenit námět, který se může zdát jednoduchý, ale co si budeme povídat, v jednoduchosti je krása. Jakmile se totiž rodina sejde pohromadě na jednom místě, začnou se odkrývat všechna tajemství, křivdy a pocity méněcennosti.

Obsahově Chata na prodej lehce připomíná sérii filmů o rodině Homolkových. Jestli však bylo záměrem tvůrců se klasické trilogii přiblížit, tak se jim to povedlo jen z malé části. Film totiž není nepěchovaný tolika hláškami, které by mohly zlidovět. Popravdě snímek nabízí velmi málo vtipných replik. Humor vychází spíše z bláznivého, někdy až neuvěřitelného chování postav, které se snažily být popsány co nejvěrohodněji. Z velké části se to tvůrcům podařilo, i když jednání babičky v podání Jany Synkové bylo už spíš nadsazené. Zato hysterická figura s tváří Terezy Voříškové byla místy jak pěst na oko.

Jelikož Chata na prodej neměla ambici být vyloženě komedií, což ostatně nebyli ani Homolkovi, ale jakousi sondou do duše českého národa, pak v těchto kritériích nezklamala. Díky příjemné stopáži se člověk nenudí a příběh relativně rychle odsýpá. Po filmařské stránce není novému českému filmu co vytknout. Za pochvalu stojí zejména kamera a hudba, která svou hravostí vyloženě divákovi napovídá, že se jedná o komediální scénu. Kdyby se však tvůrci více zaměřili i na humor, mohl z toho být kousek, o kterém se bude mluvit i za pár let. Takto si na něj patrně nikdo nevzpomene.

Verdikt

V českých luzích a hájích najdeme za posledních 10 let opravdu málo vyloženě dobrých domácích komedií, které stojí za pozornost. Chata na prodej je napůl cesty, protože se jedná o dobrý film, který mohl mít ambici být dalšími Homolky, nebo klasikou typu Okresní přebor, nicméně se mu to příliš nepodařilo. Jako sonda do duše národa českého však obstojí dobře. A když k tomu připočítáte profesionální audiovizuální stránku, která není v českém filmu samozřejmostí, pak tu máme domácí nadstandard, který by se mohl dočkat několika televizních repríz.

  • Chata na prodej
  • Přívěs
  • Režie: Tomáš Pavlíček
  • Hrají: Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková, Judit Bárdos, Jana Synková, Jan Kačer, a další

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
70 %
Očima Barbory Drškové
90 %
Očima Jany Trnkové
70 %
Očima Martina Pevného
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Rodiče prodávají starou chatu, pro kterou už nemají využití. Před předáním chaty novému majiteli se však matka (Ivana Chýlková) rozhodne uspořádat poslední pořádnou rodinnou slezinu. Zbytek příbuzenstva neprojevuje přílišné nadšení, tahle setkání bývají vždy dost náročná. Děda (Jan Kačer) už je duchem spíše nepřítomen, otec (David Vávra) tyto akce odmítá, syn (Jan Strejcovský) je věčně přiopilý a ironicky glosuje svět kolem sebe včetně rozpadajícího se vztahu s přítelkyní (Judit Bárdos). Babička (Jana Synková) je specialistkou na upřímné dotazy, které ostatní přivádějí přinejmenším do rozpaků. Nevyrovnaná dcera (Tereza Voříšková) na chatu přibere svého úspěšného německého přítele (Michael Pitthan), který se jediný na rodinný výlet těší, protože neví, do čeho jde. Naděje na idylický víkend na samotě u lesa rychle skončí, ale opravdové dobrodružství začne těsně nad ránem, když rodina zjistí, že se kamsi vytratil dědeček. Stopy vedou do lesa…Recenze: Chata na prodej (2018) - Komediální drama á la Homolkovi?