TOP 10: Nejlepší filmy o dinosaurech

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

V našich kinech bude za pár dní pořádně krušno, jelikož se dočkáme speciální mise s cílem zachránit pradávné a majestátní dinosaury. Jurský svět: Zánik říše dorazí na stříbrná plátna a dá nám vzpomenout na doby, kdy byl T-Rex nejpopulárnější bytostí kinematografie. Nicméně Jurský svět a všechny předchozí díly nejsou jedinými počiny s pradávnými plazy jako hlavními hrdiny. Pojďme se kouknout na některé z nich.

10) Země ztracených (2009)

Taškařice s Willem Ferrellem v hlavní roli není nic převratného, ale pobaví. Jedním z ústředních aktérů je samotný Tyrannosaurus, který hlavnímu hrdinovi nejdříve pořádně zatápí. Nicméně prvotní antipatie se změní a nakonec se ze dvou rivalů stanou dobří přátelé.

9) Doba Ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Mamut Manny, šavlozubý tygr Diego a lenochod Sid jsou všem milovníkům animáků dobře známá trojice. Společně toho hodně prožili a díky tomu je jejich přátelské pouto silné. Společně čelili divokou zvěř lovícím lidem, oblevě i prvním láskám. Ovšem ve třetím dílu se dostanou do zcela nového světa. Objeví totiž utajený podzemní svět jejich předchůdců. Krajina překypující faunou i florou je totiž domovem dinosaurů. Třetí díl už ztratil trochu z kouzla prvního skvělého dílu, ale pořád se jedná o kvalitní zábavu a pro fanoušky série je to povinnost.

8) Hodný dinosaurus (2015)

Celovečerní animovaný snímek sice nepatří k tomu nejlepšímu legendárního studia Pixar, ale to nevadí. Alternativní pohled na moment, kdy asteroid zničil všechno živé na planetě Zemi. V této verzi planetu minul a dal tak velikánům té doby možnost dále přežívat a rozvíjet se. Apatosaurus Arlo si najde malého lidského společníka a společně zažívají nejedny plno dobrého, ale i zlého. Typická pixarovka s podařeným vizuálem, vtípky, dramatem a samozřejmě povinným morálním ponaučením.

7) Noc v muzeu (2006)

Ben Stiller jako noční hlídač upadajícího muzea zažije trochu netradiční směny. Exponáty totiž večer ožívají a není zrovna lehké je ohlídat, zvláště když ne všechny z nich mají dobré úmysly. Jedním z nejznámějších oživlých kousků je i oživlá kostra T-Rexe. Ta zpočátku jde hlídači po krku, ale poté se s ním spřátelí.

6) Dinosaurus (2000)

Jak napovídá název, je jasné o čem a o kom film asi bude. Aladar žije spolu se svými blízkými poklidný život býložravých obrovských kolosů, ale to se jednoho dne změní. Společně se svou partou musí čelit nejen krvelačným predátorům, ale rovněž kosmické katastrofě postihující všechno živé. nádherné technické zpracování a rychle odsýpající zápletka s množstvím dramatických momentů. Příjemná jednohubka, kterou si děti zamilují i po letech.

5) Flinstoneovi (1994)

Filmová adaptace populárního a jednoho z nejdéle vysílaných seriálů. Doba kamenná trochu jinak. Lidé nejsou zde necivilizovaní předci schovávající se v jeskyních, ale kultivovaní obyvatelé světa, jehož součástí jsou i dinosauři. Ti jsou zde využívání ke každodenním úkonům a svým dvounohým pánům pomáhají se vším možným. Film s Johnem Goodmanem v hlavní roli je sice jen slabým odvarem oproti seriálu, ale rozhodně neurazí a z nostalgie mu nejeden divák promine nějaké ty chyby.  Zábavná jízda je příjemnou možností úniku z našeho hektického světa.

4) King Kong (2005)

V tříhodinovém díle Petera Jacksona hraje sice prim obrovská gorila, ale dojde i a dinosaury. V nejlepší akční scéně filmu se populární lidoop postaví rovnou třem T-Rexům, aby před nimi ochránil svou lidskou kamarádku.I když se prehistoričtí plazové párkrát zakousnou, na King Konga nemají a po střetu s ním se odeberou do věčných lovišť. Vrchol filmu, který netrumfne ani závěrečný boj s letadly a známé lezení na Empire State building.

3) Cesta do pravěku (1955)

Výprava čtyř mladých kamarádů na samotný počátek života na Zemi. Při cestě na malé loďce se přes dobu ledovou, třetihory a druhohory dostanou až na samotný počátek prvních živočichů. Tato cesta je plná dobrodružství a jelikož je to správná cesta do pravěku a starých dob, vedle mamutů dojde i na jejich předchůdce dinosaury. Mistrovství animace Karla Zemana je nutné ocenit i v dnešní době, která sází převážně na zelené plátno a CGI. Starší ročníky mají tento snímek neodvratně spjatý s dětstvím a snad každé dítě té doby se pomocí tohoto díla mohlo alespoň na chvíli dostat hluboko do své představivosti.

2) Putování s dinosaury (1999)

Dokumentární série od BBC patří ve světe pořadů o zvířatech vůbec k tomu nejlepšímu. V rozsahu několika dílů jsme se dozvěděli plno zajímavého o všech populárních dinosaurech jako jsou T- Rex, Stegosaurus či Triceraptos. Neuvěřitelně krásné a autentické animace a příběhové ohraničení dělaly z pořadu něco výjimečného.

1) Putování s dinosaury – Balada o Alosaurovi (2000)

V rámci slavné série Putování s dinosaury vynikla i jedna hvězda. Ve dvou půlhodinových dílech byla věnována pozornost predátorovi a velikánovi své doby – Alosaurovi. Děj se zaměřil na život jednoho konkrétního jedince, jehož kostry byly nalezeny ve Wyomingu. Velký Al, jak byl hrdina snímku pojmenován, zažil strasti i radosti a navzdory nedostatku zkušeností dokázal přežívat v nehostinných podmínkách. První díl vyprávěl jeho patnáctiletý život, zatímco ten druhý se zaměřil na pohled „za oponou“ – výzkum samotné kostry a vědecké poznatky o tomto vzácném nálezu. Pomyslný vrchol celé série a zasloužené první místo v žebříčku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také