Připomeňte si Jurský svět. Zánik říše se blíží

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Když se v devadesátých letech rozhodl světoznámý režisér Steven Spielberg natočit adaptaci románu Jurský park od spisovatele Michaela Crichtona, stvořil posléze obrovský filmový trhák s fenomenálními efekty, který velkou měrou ovlivnil nejen film, ale i popkulturu jako takovou. Navíc v mnoha ohledech, ačkoli se jednalo o film pro širokou veřejnost, tedy mainstream, předkládal vědecky velmi přesnou podobu dinosaurů. Samozřejmě jen v určitých mezích, uzpůsobených pro filmové plátno. Přesto šlo o revoluční kasovní trhák, který se dočkal hned dvou pokračování (ta už takový úspěch nezaznamenala). Série se na pár let odmlčela, až do roku 2015, kdy přišel reboot.

Jurský svět byl novým snímkem, který ale kráčel ve stopách svého předchůdce- což v něm bylo jasně patrné zejména díky řadě odkazů na původní film (včetně některých vedlejších postav) a zejména též proto, že se odehrával ve stejném světě, kde si katastrofu původního parku pamatují. Ačkoli měl slabší příběh a v porovnání s prvním Jurským parkem i postavy, představitel hl. role Chris Pratt, známý hlavně díky Strážcům galaxie, se ukázal být velmi dobrou volbou, poněvadž zkrátka má nepopiratelné charisma a film jako vůdčí hrdina utáhl. Co se však efektů a akce jako takové týče, v jejich světle jdou ostatní nedostatky stranou. Potěšilo i vysvětlení, proč „noví dinosauři“ nevypadají tak, jak by dle výzkumů měli (podle nich totiž dinosauři neměli holou kůži, ale peří), a sice že proto, že jsou uměle vyšlechtění dle toho, co si přejí nároční návštěvníci. Jurský svět byl ve všech směrech výbornou popcornovou zábavou. Nebyl sice ničím víc (žádná revoluce se nekonala), ale dokázal strhnout, byť třeba jen jednou a vícekrát už ne.

Jeho pokračování má trochu jiné ambice. Nejde již o obnovení série, je na čem stavět a film tak lze pojmout s mnohem větší volností. Už z trailerů je patrné, že se oproti dobrodružnému a takřka rodinnému feelingu z prvnímu dílu značně přitvrdí. Snímek se ponese v úplně jiné vyprávěcí rovině, kdy bude skutečně dělat čest změně druhého slova v názvu z parku na svět, protože půjde o nevyhnutelný střech lidí, a dinosaurů. Zároveň budeme svědky záchranné výpravy na po katastrofě opuštěný ostrov. To, co místy evokovaly předcházející filmy s dinosaury, zde tedy může být naplno. Tedy pořádně hororová atmosféra, kdy je konec hrám a jde skutečně do tuhého. Potěší krom dalšího obsazení tentokrát i návrat Jeffa Goldbluma ke kultovní postavě. Snad půjde o návrat úspěšnější, než v případě Dne nezávislosti

„Před čtyřmi lety nás dinosauři porazili. Alespoň na Isla Nublar, exotickém ostrově, kde prosperoval unikátní zábavní park Jurský svět, než se jeho exponátům podařilo utéct z klecí. Ve finále jednoho z nejúspěšnějších filmů všech dob opustili ostrov poslední lidé a nechali ostrov napospas prehistorickým tvorům. Jenže teď se za nimi musí vrátit. Proč? Protože na ostrově se probudila tamní sopka a dinosaurům už podruhé v dějinách hrozí vyhynutí. Claire (Bryce Dallas Howard) se z upjaté manažerky parku proměnila v aktivistku, která je chce za každou cenu zachránit. A Owena (Chris Pratt) na ostrov žene touha najít a spasit Blue, inteligentního ještěra, jehož dokázal vychovat a částečně vycvičit, a po němž se po zániku parku slehla zem. Na Isla Nublar jim však nehrozí jenom sežrání, zašlápnutí či spálení tekoucí lávou. Hned po příjezdu se stanou očitými svědky a nedobrovolnými aktéry falešné hry, která v konečném důsledku může změnit život na celé planetě a vrátit ho o pár miliónů let zpátky.“

V hlavních rolích se vrátí Chris Pratt a Bryce Dallas Howard, film opět jde do kin pod produkčním dohledem Stevena Spielberga, tentokrát společně s režisérem prvního dílu Colinem Trevorrowem, pod hlavičkou Universal Pictures a Amblin Entertainment. V dalších rolích Chrise a Bryce doplňují James Cromwell, Ted Levine, Geraldine Chaplin nebo Jeff Goldblum, který “oživil” svou postavu z předchozí série.

Režie se tentokrát zhostil J. A. Bayona (Nic nás nerozdělí) a scénář napsal režisér prvního filmu Colin Treworrow spolu s Derekem Connollym. Premiéra snímku je 21. května 2018.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také