TOP 10: Nejlepší válečné filmy z druhé světové války

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

V souvislosti s premiérou finského válečného snímku z druhé světové války Neznámý voják vám přinášíme deset nejlepších válečných filmů, které se odehrávají za druhé světové války. Najdete mezi nimi svého favorita?

Zachraňte vojína Ryana

Patrně jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Režisér Steven Spielberg natočil autentickou řežbu, kterou po dvaceti letech ještě nikdo nepřekonal. Vylodění spojenců na pláži Omaha a následný 25minutový blok plný násilí a krve patří k tomu nejlepšímu, co v historii kinematografie dosud vzniklo. Nezapomenutelný film.

Železná srdce

Autorský snímek Davida Ayera pojednává o posádce amerického tanku Fury v nacistickém Německu na konci druhé světové války. Režisér se inspiroval veterány ve své rodině a knihou Death Traps: The Survival of an American Armored Division in World War II. V hlavních rolích se představili Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Michael Peña a Jon Bernthal.

Dunkirk

Brilantní režisér Christopher Nolan se na vlastní pěst pustil do válečného snímku, ve kterém jde o záchranu několika desítek tisíc vojáků. Nolan vypráví příběh ze tří perspektiv, které se vzájemně prolínají. Díky tomu má prostý příběh šmrnc.

Tobruk

Snímek rozhodně není pro každého, protože zachycuje i nudu, kterou museli vojáci přetrpět. Unikátní český film Václava Marhoula je zasazen do obleženého města Tobruku v severoafrické Libyi, kam jsou odveleni vojáci 11. východního československého praporu. Ačkoli má snímek zhruba 100 minut, ve filmu je dost míst, kdy se divák opravdu nudí. Nicméně se nudí společně s hrdiny, kteří však posléze čelí útoku.

Nepřítel před branami

Film se odehrává v roce 1942, kdy Německo útočí na ruský Stalingrad. Hrdiny snímku jsou špičkoví ostřelovači: na ruské straně Vasilij Zajcev (Jude Law) a na německé straně major Konig (Ed Harris). Němec dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu.

Pád Třetí říše

Dnes již kultovní film, jehož jedna scéna ve „Vlčím doupěti“ byla nesčetněkrát zparodována, si dokonce vysloužil nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. V Německu přišlo na snímek více jak šest miliónů diváků a jen u západních sousedů vydělal snímek přes 800 miliónů korun. Nejlepší film, ve kterém vystupuje postava Adolfa Hitlera, všech dob.

Tmavomodrý svět

Další český povedený kousek, ne-li ten nejlepší válečný. Tandem Jan a Zdeněk Svěrákovi převedl na plátno příběh pilotů RAF, kteří bojovali v britských službách. V zahraničí je snímek přirovnáván k americkému velkofilmu Pearl Harbour, nicméně všichni se shodují na tom, že český film je daleko lepší.

Most přes řeku Kwai

Spisovatel Pierre Boulle je známý především díky knize Planeta opic. Nicméně ještě před touto knihou napsal dílo zvané Most přes řeku Kwai, které se rovněž dočkalo zfilmování. Snímek z roku 1957 získal sedm Oscarů. Příběh pojednává o skupině britských zajatců v japonském táboře, kteří musí postavit železniční most.

Hanebný pancharti

Autorský počin z dílny geniálního režiséra Quentina Tarantina se sice odehrává ve druhé světové válce, ale v jiné realitě, což divákovi napoví zejména scéna z divadla. Film sleduje netradiční jednotku vedenou americkým poručíkem Rainem (Brad Pitt) známou pod jménem Pancharti. Krvavá jízda v podání Tarantina jen tak neomrzí a patří k jeho nejlepším filmům.

Valkýra

Bryan Singer je známý především kvůli sérii komiksových snímků o X-Menech. Po skončení druhé dílu a natočení Supermana se vrací si však odskočil zfilmovat projekt jiného žánru. Válečný snímek Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli německého plukovníka Clause von Stauffenberga je o tom, že skupina německých důstojníků má už Adolfa Hitlera dost a chce převzít nad Německem kontrolu s tím, že hodlá vyhlásit kapitulaci. Proto chtějí na Hitlera spáchat atentát.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také