Školní rok se sice pomalu chýlí ke konci, ale do kin zrovna přišla německá komedie Fakjů pane učiteli 3, která se opět vydává po stopách polepšeného kriminálníka a středoškolského kantora Zekiho Müllera. Gymnáziu hrozí zavření, a tak Müllerovi nezbývá, než se zase uchýlit ke svým svérázným učebním metodám, které snad ve všem kolidují se školním řádem, a přimět své studenty vydat ze sebe víc, než sami vůbec tušili, že budou kdy schopní. A abyste si připomněli i jiné významné snímky týkající se vzdělávacích institucí, přinášíme vám dvanáct těch nejlepších, které stojí za zhlédnutí.

1. Mezi řádky (2007)

Hned první snímek z výběru je inspirován skutečnými událostmi a byl natočen na motivy knihy Erin Gruwell. Ta byla jako mladá učitelka angličtiny konfrontována s neznalostí svých svěřenců, od kterých se kvůli jejich sociálnímu zázemí a rase neočekávalo, že by cokoliv “velkého” v životě dokázali. Erin si ale zvládla získat důvěru studentů, kteří ji prostřednictvím deníkových záznamů dali nahlédnout do svých komplikovaných a pohnutých životů plných násilí a zklamání. Film Mezi řádky poukazuje na skutečnost, že pokud je kantor schopný zaujmout své žáky a podporovat je v rozvoji, má mnohem více z nich šanci se v životě prosadit.

2. Pomáda (1978)

Známý muzikál v hlavních rolích s Olivií Newton-John a Johnem Travoltou coby Sandy a Dannym, kteří se po letní romanci potkávají v posledním ročníku na střední škole, je jistě díky chytlavým písničkám, barevným kostýmům a vlnícímu se Travoltovi stále populárním snímkem. Teen romantický příběh je plný intrik, neopětované i opětované lásky a přátelství, která se odehrávají na půdě americké školy Rydell v 50. letech. I po letech se Pomáda řadí mezi jedny z nejvýdělečnějších hraných muzikálů.

3. Obecná škola (1991)

Malá škola, ve které děti nikterak výrazně netíhnou k učení látky se promění v okamžiku, kdy v ní začne vyučovat nový kantor Igor Hnízdo. Jeho rázné metody a záliba v tělesných trestech hochy okolo Edy Součka vycepuje, ale přestože nejde Hnízdo pro ránu daleko, je mezi žáky pro svá vyprávění oblíbený. Učitel je však milovníkem žen a jeho přelétavost mu přímo ohrožuje kariéru. Kluci však zatlučou i jeho bití jen proto, aby mohl na škole zůstat. Film vzniklý na základě spolupráce otce a syna Svěrákových byl pro své nesporné kvality nominován na Oscara za Nejlepší zahraniční snímek.

4. Harry Potter (2001 – 2011)

Jistěže se nejedná o školu v tom konvenčním slova smyslu, ale přiznejme si, že mnoho z nás v dětství doufalo, že se ve schránce najednou objeví dopis z Bradavic. Dobrodružství Harryho, Hermiony a Rona odehrávající se ve světě čar a kouzel si získávají další a další generace věrných fanoušků, kteří na příběh chlapce, jenž zůstal naživu nedají dopustit. Smutné fandy mohlo alespoň částečně ukonejšit zfilmování Fantastických zvířat, avšak s návratem Pottera a spol. se prozatím nepočítá.

5. Společnost mrtvých básníků (1989)

Tento oscarový snímek rozhodně nepatří mezi veselé a rozjařené teen komedie. Děj se soustředí na problematiku dospívajících mladíků v prostředí čistě chlapecké akademie ve Spojených státech. Skupina studentů se setkává s novým vyučujícím Johnem Keatingem, který v nich probouzí sympatie k poezii a krásám jazyka. Keating se vymyká tradičnímu pojetí kantora, zajímá se o jejich názor, učí je v exteriéru, odhazuje osnovy a pobízí je ke kreativitě, což má na vnímání party kluků značný vliv. Rozhodnou se jít ve stopách svého vzoru a začínají si říkat Společnost mrtvých básníků. Když je však jednoho dne Keating na žádost rodičů jednoho ze studentů zbaven možnosti učit, mladíci se ocitají v emočním vakuu a musejí si hledat cestu životem sami. Snímek je nabitý velkými jmény, profesora Keatinga ztvárnil nezapomenutelný Robin Williams a jeho studenty Ethan Hawke, Robert Sean Leonard nebo Josh Charles.

6. Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Mladá Bianca by moc chtěla randit, ale její ochranářský otec jí to povolil pouze pod podmínkou, že její starší sestra bude mít přítele také. To se však jeví jako nesplnitelný problém, protože Kat (Julia Stiles) je paličatá a drzá teenagerka, která se nenechá oblbnout sladkýma řečičkama. Proto kluky posílá do patřičných míst a většina z nich se už ani nesnaží ji sbalit. Joey ve snaze získat rande s Biancou přijde s léčkou, která má Kat dostat do náruče floutka Patricka (Heath Ledger). Ten dostane zaplaceno za to, aby odmítavou Kat sbalil, ale ta jeho pokusům odolává. Patrick se nevzdává a postupně se mu daří proniknout ke Kat blíž, až sám zjišťuje, že se o ní už nezajímá kvůli penězům. Kat se však o úplatku dozvídá, a tak přichází všanc jak Patrickovy vyhlídky na získání fajn holky, tak i Biančin sen o rande s Joeym.

7. Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Další snímek z tuzemského prostředí, který nesměl ve výběru chybět. Prvorepubliková střední škola se stává místem, kde se lpění na tradicích dostává do konfrontace s pokrokovým přístupem k žákům. Mladý profesor Voříšek si díky své přímosti a lidskosti brzy získá srdce septimánů, kteří jsou velmi rozmanitou skupinou studentů. Ačkoliv jsou to příznivci legrácek a šprýmů, když jejich vinou zkolabuje oblíbený starší profesor Matulka, třída se semkne a s pomocí Voříška chybu napravuje. Společně s filmem Škola základ života se tento snímek řadí mezi klenoty filmů pro pamětníky, ve kterých si zahrály hvězdy jako je Ladislav Pešek, Jaroslav Marvan, František Filipovský nebo Jindřich Plachta.

8. Donnie Darko (2001)

“Věříš v cestování časem?” To by byla jistě obyčejná otázka, kdyby ji středoškolákovi Donniemu nepokládal muž v kostýmu obřího králíka jménem Frank, kterého začal vídat ve svém okolí. Ten mu sděluje, kdy přesně by mělo dojít ke konci světa a promlouvá k mladíkovi skrze jeho myšlenky. Konsternovaní rodiče jej pošlou k psycholožce, která mu diagnostikuje schizofrenii a nařídí medikaci. I tak však Donnie Frankovým radám začíná naslouchat, což má mnoho nečekaných důsledků, které vedou k rozuzlení onoho slibovaného konce. Mysteriózní snímek doprovází kvalitní soundtrack, mezi songy se pak objevuje například známý Mad World.

9. Snídaňový klub (1985)

Pět poškoláků: rebel, šprt, kráska, sportovec a “divná” holka, kteří se mezi sebou normálně nebaví, se potkává v sobotu mimo vyučování, aby si odpykali tresty za své prohřešky. Po dobu osmi hodin by se mezi sebou neměli bavit, ale jen napsat esej. Pětice se samozřejmě odmítá podřídit, a tak se mezi sebou začnou více poznávat. Zjišťují, že přestože pocházejí z různých sociálních kruhů, mají mnoho společného. Komplikované vztahy s rodiči je sblíží a přinutí je pohlížet na sebe bez předsudků, což vede ke třeba ke krátkému vzplanutí nebo změně vzhledu. I když skupina ví, že se jejich cesty po uplynutí doby trestu zase rozejdou, chápou, že prozřeli a naučili se vnímat jeden druhého pro to, jací doopravdy jsou.

10. Coach Carter (2005)

Další ze snímků inspirovaných skutečnými událostmi je právě příběh o basketbalovém trenérovi Kenu Carterovi (Samuel L. Jackson), který na většinově afroamerické střední škole v Richmondu zavedl nová pravidla, podle kterých se hraní v týmu stalo výsadou jen těch, kteří pro to měli dostatečně dobré výsledky ve škole. Tvrdý drill a vysoké nároky se sice zprvu setkaly s odporem jak samotných hráčů, tak jejich rodičů a vedení školy, ale postupem času začali všichni chápat, co Cartera k jeho krokům vede. Výjimečný trenér tak dokázal mladíky transformovat ve vzdělané muže a sportovce, kterým se díky jeho praktikám otevřely dveře k progresivní budoucnosti.

11. Carrie (1976)

Středoškolská hororová story na motivy knihy Stephena Kinga ukazuje odvrácenou stranu studia na střední škole. Mladá Carrie pochází z problematické rodiny, její matka je náboženská fanatička, a patří mezi nevýrazné a šikanované studenty. První menstruace, o níž nemá dívka žádné dosavadní povědomí, je pro ni velkým psychickým šokem doprovázeným dalšími stresujícími událostmi toho dne. Stres a vztek v Carrie náhle začínají probouzet nadpřirozené schopnosti, které nevědomky užije. Nesmělá studentka je pak pozvána školním krasavcem Tommym na ples a přes první nedůvěřivost nabídku přijímá. Vyoblíkaná Carrie je naoko přijata mezi vrstevníky, a dokonce je zvolena královnou plesu. Vše se ale zvrtne v okamžiku, kdy si z ní spolužáci vystřelí a vylijí na ní na pódiu kýbl s prasečí krví. Rozběsněná dívka se tak vydává ztrestat všechny, kteří se k ní nechovali, jak si zasloužila..

 12. Marečku, podejte mi pero (1976)

Oblíbená rodinná komedie z dílny klasiků Smoljaka a Svěráka přibližuje školní zážitky dvou generací. Jiří Kroupa starší je donucen k nástupu do večerní školy, aby mohl povýšit místo horlivého a aktivního spolupracovníka Hujera. Do stejného výukového zařízení však chodí i Kroupův syn Jiří, a právě shoda jmen je jednou z mnoha úsměvných příčin nedorozumění mezi generacemi. Mistr Kroupa navíc zjišťuje, že i když má sám na syna velké nároky, co se týče školních výsledků, pro něj návrat do školních lavic není zdaleka tak snadným, jak si jeho kolegové malovali.

Tip: Atypical (2017)

I když se náš výběr soustředí na filmy, zmínku si zaslouží i nováček ze školního prostředí v podobě seriálu Netflixu jménem Atypical. Střední není vždy procházkou růžovým sadem ani pro “normální” studenty, a co potom když se některý potýká s autismem. Sam je vysoce funkční autista, pro kterého jsou ale běžné sociální interakce záhadou, jeho lásku k tučňákům většina lidí nechápe, stejně jako jeho nutkání neustále nosit sluchátka na potlačení okolního šumu. Z toho plyne mnoho komických i vážnějších situací, se kterými se musí Sam a jeho blízcí vypořádat. Seriál je vesměs kladně hodnocen jak diváky, tak kritiky, a další pokračování teen autisty hledajícího si místo v tomto hlasitém světě plném nepsaných pravidel jsou v plánu na letošní rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here