Ohlédnutí se za dosavadními filmy MCU: První fáze

S blížícím se uvedením Avengers: Infinity War, která má být významným milníkem superhrdinských filmů jako takových, vyvstává na řadu otázka, kolik toho už máme za sebou.

Marvel odvádí v budování propojeného filmového vesmíru výbornou práci. Daří se mu být propracovanější, konzistentnější a úspěšnější v budování fikčního filmového universa než kupříkladu DCEU. Slovy cimrmanologů: „Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“ MCU je v tuto chvíli plně rozjetý kolos, čítající pěknou řádku projektů, který rozhodně nehodlá zastavit, ani zpomalovat. Naopak. Kevin Feige, dohlížející na celou filmovou divizi Marvelu má obrovské plány, které počítají s filmovým vesmírem tak rozlehlým, že o něm podobně jako je tomu o komiksů, budou moci dnešní fandové za několik dekád vyprávět vnoučatům. Už teď je celý projekt vůbec nejvýdělečnější filmovou sérii v historii filmu. Ať už to tedy bude jakkoli, pojďme si připomenout, co už máme za sebou z tohoto bohatého komiksového světa.

Dnes se podíváme na vůbec první fázi, jejímž cílem bylo představit jednotlivé hrdiny, a následně je spojit v jednom společném dobrodružství…

První fáze (2008- 2012)

Filmy se v rámci MCU (Marvel Cinematic Universe) dělí do fází, z nichž každá má určitý hlavní dějový oblouk a linku, jež všechny projekty do ní spadající propojuje a prokládá vzájemnými odkazy. Provázanost světa a odkazování na blížící se event je vlastně metodou, která je v mainstreamovém komiksu velmi oblíbená a vlastně už tak nějak tradiční. Velké eventy jsou v něm dost časté a není proto divu, že se po nich sáhlo i v rámci filmů.

V První fázi vše začínalo a hlavně zpočátku nebylo vše ještě úplně promyšlené. Navíc se nevyhnula přeobsazení zásadní role. Zeleného obra Hulka totiž ve vůbec prvním filmu celého MCU ztvárnil Edward Norton. Ten po dokončení filmu kvůli neshodám při natáčení a zcela jiné vizi projekt opustil. V roli Bruce Bannera jej posléze v Avengers nahradil Mark Ruffalo, jenž postavu hraje dodnes.

Jak už bylo řečeno, první fáze si kladla za cíl nejprve postupně představit jednotlivé hrdiny, jež následně spojila ve skupinovém eventu Avengers. V řadě motivů se zde vychází z těch nejstarších komiksů stříbrného věku (hlavně (až na výjimky) co do originů postav), nicméně filmy si vždy berou kousek z bohaté, několik dekád dlouhé historie. Právě první Avengers, kterými celá První fáze vyvrcholila, se kupříkladu v mnohém inspirovali sérií Ultimates od scénáristy Marka Millara. Více už v přehledu níže…

Iron Man (2008)

Film, kterým to všechno začalo. Velkou devizou Marvelu při nastartování filmového světa bylo, že neměl k dispozici práva na své nejslavnější komiksové postavy, jako jsou kupříkladu Spider-Man, X-Men, či Fantastic Four. A nešlo jen o hrdiny, ale i mnoho postav  vedlejších a záporných záporných, spadajících do jejich sérií. Proto tvůrcům nezbylo než zariskovat a pokusit se proslavit s méně známými charaktery. K „nakopnutí“ světa použili paradoxně poměrně béčkového hrdinu, který sice patří mezi první Avengery, ale nikdy nebyl tím největším tahounem hlavně v oblasti prodejů. Ve filmu přesto vše zapadlo na své místo a Robert Downey Jr. se ukázal být dokonalou castingovou volbou. Postava geniálního vynálezce mu padla jako ulitá a není divu, že dnes Iron Man patří k nejoblíbenějším superhrdinům vůbec.

Vše začalo sestrojením obleku takřka na koleni v jeskyni v teroristickém zajetí. Samo stvoření Iron Mana je ve filmu takřka mystickým momentem a pro mne osobně se tento film řadí na špici celého universa. Nejen proto, že byl první, ale prostě proto, že se na něj i poněkolikáté skvěle dívá a příběh je nejen uvěřitelný, ale nepostrádá spád a dobrého záporáka, což se bohužel později opakovaně ukazovalo jako největší špaténka filmového Marvelu…

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Ačkoli je zde řada nesrovnalostí oproti některým pozdějším událostem, je Neuvěřitelný Hulk celkově druhým filmem, počítajícím se do MCU. I přes značný potenciál se plně nevyužilo možností, který postava skýtá. Hulk je tu prostě znovu jen velký zelený obr, co ničí věci, bojuje s armádou a nakonec si to rozdá s monstrem v podobě Abominationa, kterého ztvárnil Tim Roth. Ačkoli kvůli pozdějšímu přeobsazení hlavní role tento film do celkové šňůry příliš nezapadá, v řadě dalších ohledů je zakotvení slušné. Zvláště když vezmeme v potaz pozdější zapojení generála Rosse, či Starkovo cameo v samotném závěru, už zde bylo patrné, že se k něčemu schyluje a dochází k určitému provázání. V tomto pojetí se totiž Banner rozhodl napodobit projekt „supervojáka“ v čele s Captainem Americou, něco se ale ošklivě zvrtlo a vznikl Hulk. I přes všechny věci tomuto snímku vytýkané nedá upřít, že je rozhodně lepší, než předchozí Hulk s Ericem Banou…

Iron Man 2 (2010)

Pro mnoho lidí vůbec nejhorší a nejnudnější film celého MCU. Já si dovolím nesouhlasit. Ačkoli bych raději, kdyby se příběhová linka více zaměřila na Tonyho problémy s alkoholem (podobně jako v klasickém komiksu „Demon in a Bottle„), než na problém s palladiem v obloukovém reaktoru v hrudi, nicméně i tak se jedná o velmi dobrý film s hned dvěma slušnými záporáky. Jen škoda že tu není víc akce, přesto Tonyho pád na dno stojí za to…

Ve filmu se poprvé objevili Nick Fury a Black Widow, což je bezesporu vzhledem k jejich pozdější úloze důležité zmínit. Podobně jako v Neuvěřitelném Hulkovi, došlo tu též k přeobsazení významné role. Konkrétně šlo o Jamese Rhodese, jenž v tomto snímku prvně oblékl zbroj War Machinea. V jedničce jej ztvárnil Terrence Howard. Ten však chtěl pro pokračování vyšší honorář, a tak byl nahrazen Donem Cheadlem, který „Rhodeyho“ hraje dodnes. I zde pokračovalo odkazování na týmovku Avengers, ke které všechny filmy postupně směřují…

Thor (2011)

Thor se ve své první sólovce naučil pokoře a víře v lidství, našel si první lásku v podobě vědkyně Jane Fosterové, a seznámil se s pro další, budoucí dění klíčovou organizací S.H.I.E.L.D., zde v zastoupení v podobě agenta Phila Coulsona. Spolu s ním se zde také vůbec prvně objevil Hawkeye. Thor exceloval zejména v provedení (kdy první setkání s božským Asgardem dokázalo diváku opravdu vyrazit dech), a dialozích, jakož i budování mytologie a fikčního světa jako takového. Shakespearovský režisér Kenneth Branagh filmu dodal správný dramatický oblouk a vtiskl Asgardskému dvoru ten správný starosvětský punc.

Akce byla v tomto případě až na druhém místě. Mnohem víc šlo o Thorův úděl. Ačkoli zde Thor přišel o své schopnosti, jelikož jak Loki, tak Prastarý Odin dobře vědí, že pýcha předchází pád, nakonec prokázal že je hoden Mjolnir nosit a ohánět se jím jako dříve. Ve filmu pobavily i ty okamžiky, kdy si Thor neuvědomoval, že přišel o božské schopnosti. Jakmile ale znovu získal svou zbraň, mohl se pustit do křížku s velmi dobře provedeným kovovým Ničitelem (který, jak trefně poznamenal Coulson, připomíná jednu ze Starkových „hraček“), a zatnul intrikujícímu bratru Lokimu tipec. Thor navázal na úspěch Iron Mana a jako takový nás posunul zase o kousek blíže k spektakulárním a revolučním Avengers

Captain America: První Avenger (2011)

Jedna z nejstarších komiksových postav, jakou má Marvel k dispozici, jež zároveň s konkurenčním Supermanem patří k největším (dnes již) popkulturním ikonám USA. Captain America je dokonalý Mirek Dušín a supervoják, nositel všech ctností. Jakkoli v pozdějších filmech došlo k prohloubení této postavy, zde působil poněkud nezajímavě. Moc tomu nepomohl ani záporák Red Skull, jehož zde ztvárnil Hugo Weaving. Právě na tomto filmu bylo možná nejvíc patrné, že slouží jako předvoj k Avengerům, tedy hlavně díky závěru, kdy se Cap probudil do současnosti… Navíc zde byl představen Tesseract, který sehrál důležitou roli v Avengerech, ale hlavně, jak se později ukázalo, jde o jeden z Kamenů nekonečna, konkrétně kámen prostoru.

Avengers (2012)

Kultovní režisér a scénárista Joss Whedon se chopil kormidla a představil nejmocnější hrdiny světa v nahláškovaném, akcí nabitém spektáklu, kterým vyvrcholila celá První fáze, a jenž se už navždy zapsal do dějin komiksového filmu. Největší vadou prvních Avengers je záporák, protože ačkoli je Loki výborný antihrdina, nedostal zde zdaleka dostatek prostoru, a celý jeho plán vlastně ani nedával moc smysl (jak trefně poznamenal Tony Stark). Jeho přičiněním se totiž Avengers dali dohromady. Tato výtka však byla upozaděna oťukáváním  se jednotlivých postav, břitkými slovními výměnami, či závěrečnou bitvou uprostřed New Yorku. Největším kladem snímku je bezesporu prostor, věnovaný všem hlavním postavám, a jejich roli v dění. Nutno dodat, že v potitulkové scéně se zde vůbec poprvé objevil šílený titán Thanos, který se později ukáže být hlavním a největším záporákem celého universa…

Ve vyváženém poměru zde dostalo prostor početné uskupení hrdinů, z nichž žádný zde není do počtu. Svého času šlo o něco dosud nevídaného a jakkoli je film možná slabší pokud jde o příběh, právě provázáním různých filmů a jakýmsi spojením jejich osudů v jednom počinu je úctyhodný projekt, na kterém Marvel dále staví a bude jej už jen rozšiřovat a obohacovat v podobě dalších megalomanských filmových fází. Příště se důkladněji podíváme na tu následující, která byla plná překvapení, ale i velkých zklamání…