TOP 10: Nejlepší politické komedie

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Tento týden se v kinech vrátíme do časů, kdy velké části světa vládla rudá a vrcholní komunističtí pohlaváři oplakávali smrt svého vzoru – Stalina. Satirická komedie stavějící na politických vtípcích není však jediným počinem tohoto specifického žánru. Ztratili jsme Stalina má řadu předchůdců, zde jsou někteří z nich.

Diktátor (1940)

Král grotesek Charlie Chaplin stvořil satiru, která si trefně utahovala nejen z Adolfa Hitlera. Ten údajně po zhlédnutí filmu dostal záchvat vzteku, což tvůrce velice potěšilo. Je zde vtipná kritika nejen nacismu, ale i jiných nedemokratických režimů. Paradoxem je, že obsahuje vůbec jeden z nejlepších filmových a inspirativních proslovů vůbec.

Dokonalý gentleman (1992)

Thomas Jefferson Johnson je malý podvodníček, který však shodou náhod svůj sociální status zvýší. využije toho, že se jmenuje podobně jako zesnulý kongresman a začne svou volební kampaň. Ke svému údivu se dostane do amerického kongresu. Tam ale zjistí, že je vše jinak než si představoval a zavede se staré řády zničit. Eddie Murphy jako zmíněný kongresman vstupuje do zatuchlé politiky jako buldozer a s odlehčeností sobě vlastní kritizuje americké pohlaváry a vysmívá se jim.

Dave (1993)

Co se stane, když vypadáte stejně jako prezident, který je náhle zdravotně indisponován? Zaujmete jeho místo! Dave občas do té doby za prezidenta jen zaskakoval jako dvojník, ale nyní je osud celého národa na jeho bedrech. Kromě potíží s vedením politiky z pozice naprostého laika musí žehlit ještě ochlazené prezidentovy vztahy s manželkou. Pohled pod pokličku americké nejvyšší politiky je plný nadsázky. Kromě toho nechybí ani trocha té romantiky.

South Park: Peklo na zemi (1999)

Kdo by neznal partičku extrémně sprostých animovaných školáků. Jejich počínání rozpoutá válku mezi Kanadou a USA a dojde i na alternativní koncentrační tábory. Film je plný kontroverzního humoru a nebojí se střílet si ze všech a všeho. Politici jsou zde na ráně a jejich počínání je tu bráno s velkou dávkou ironie.

Team America: Světovej policajt (2004)

Akční loutkový film od tvůrců South Parku sleduje osudy speciální policejní jednotky. Jejím cílem je udržovat stabilitu kdekoliv na světě. Terčem vtipů jsou američtí politici, Kim,  stoupenci Bushe a irácké kampaně, ale také horliví pacifisté. Tento tým si zkrátka dělá srandu ze všech a všeho.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Nick Naylor je jeden z nejlepších mluvčích na naší planetě. Jeho úkolem je zastávat se tabákových společností a veřejnost přesvědčovat o tom, že kouření je vlastně krásná věc.Díky své pohotovosti a nutné dávce cynismu a sarkasmu dělá pro své zaměstnavatele skvělou službu. Svými postoji a kopáním za kontroverzní papaláše se dostane do křížku i s lokálními politiky, kteří proti němu zbrojí. Chytrá komedie stavějící především na hraním si se slovíčky.

Absurdistán (2006)

Žijete si normální průměrný a ničím nevybočující život a nemáte nějaké velké cíle. Jednoho dne se vám naskytne možnost zúčastnit se experimentu, při kterém vás na rok uspí. Ten se však zvrhne a zchrupnete si trochu déle. Když s eprobudíte v roce 2505, je vše jiné. Společnost pod náporem reklam a marketingu zdeformovala lidské myšlení a z vás je rázem nejchytřejší člověk na světě. Využijete své možnosti k napravení světového řádu? Absurdistán se zabývá vtipně myšlenkou, jak by to dopadlo, kdybychom byli ještě větší ovce než dnes.

Diktátor (2012)

Sacha Baron Cohen rád ztvárňuje kontroverzní postavy. Jeho kazašský reportér Borat pohnul žlučí nejen všech obyvatel Kazachstánu, ale naštval i vyznavače různých náboženství. Pak přišel Bruno, který si zas utahoval z homosexuálů a etnických menšin. Když Cohen oznámil, že ztvární fiktivního diktátora Aladdina, čekala veřejnost zase pěknou kontroverzi. A té se dočkala, i když v omezené míře. Tvůrce zde zdaleka tak nepobuřuje jak v předchozích počinech. Ale i tak je tato komedie povedenou taškařicí utahující si z tyranid, ale i západní společnosti a konzumu.

Interview (2014)

Tato třeskutá komedie strefující se do KLDR Kima a jeho partu skutečně naštvala. Severní Korea hrozila kybernetickým útokem, pokud film půjde do kin. Tvůrci populární fiktivní americké show si domluví rozhovor s Kimem poté, co se dozvědí, že je jejich fanouškem. Vypraví se tak do KLDR udělat s ním zmíněný rozhovor. Snímek si utahuje nejen z totalitního režimu a absence svobody na území té drsnější Koreje, ale rovněž se vysmívá i západu.

Prezident Blaník (2018)

Ve výčtu nemůže chybět taky naším národem milovaný Tonda Blaník. Lobbista, který hýbal českou politickou scénou dosti výrazně. Jeho ambice byly nakonec tak velké, že se chtěl stát prezidentem. Jeho usilování o získání této prestižní funkce bylo zaznamenáno v celovečerním snímku, kterého jsme se dočkali letos. Nechybí strefování se jak do levice, pravice, tak i současného prezidenta. Kromě toho potěší, že si zde zahrála řada představitelů naší politické špičky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také