TOP 11: Nejlepší biblické příběhy ve filmu

Přečtěte si

Autor

V březnu jde do kin nový hvězdně obsazený film Máří Magdalena. Pokud vás tento snímek s biblickým motivem zaujme, mohl by vás zajímat i některý z následujících filmů.

Příběh zrození

V roce 2006 se  dostal do kin film o samotném zrození Ježíše. Film vypráví o zázračném zrození a o putování Marie a Josefa. Sto šedesát kilometrů dlouhá cesta z Nazaretu do Betléma na sčítání lidu není pro Josefa a těhotnou Marii vůbec snadným úkolem.

Bible

Italsko-americký snímek z roku 1966 klasicky zpracovává biblické příběhy v režii Johna Hustona. Film začíná stvořením světa a pokračuje všemi důležitými událostmi z Bible, jako je ku příkladu vyhnání Adama a Evy nebo Ábela. Jde v podstatě o filmové zpracování Starého zákona.

Exodus: Bohové a králové

Tento snímek z roku 2014 vznikl pod taktovkou Ridleyho Scotta a Mojžíše ztvárnil Christian Bale. Jde o zpracování příběhu ze Starého zákona, přesněji z druhé knihy Mojžíšovy. Mojžíš vyrostl vedle Egyptského panovníka téměř jako vlastní bratr. Dostává ale od Boha za úkol vyvést Židy z Egypta, tak se nejlepší přátelé postaví proti sobě.

Evangelium podle Jana

Toto životopisné drama vypráví o životě apoštola Jana. Jde o poměrně drsnou adaptaci popisující Janovo pojetí života a duchovní řád, dále se soustředí na vzkříšení, život a smrt Ježíše Krista. Film vznikl v Britsko-kanadské koprodukci a celým příběhem vás v roli vypravěče provede Christopher Plummer.

Biblické příběhy: Ježíš

Na tomto filmu se podílela i česká produkce. Jak už sám název napovídá, jde o další z mnoha zpracování života Ježíše Krista. Ježíš  žije obyčejný život židovského tesaře, zdávají se mu ale sny o středověkých rytířích bojujících v jeho jménu. Až po smrti Josefa se však Ježíš vydává na svou cestu a tvrdí, že je prorokem.

Princ Egyptský

Další verze příběhu o Mojžišovi, tentokrát ale v animované formě. Tento rodinný film je doplněn hudbou vynikajícího a oceňovaného skladatele Hanse Zimmera.  Originální dabing se pyšní jmény jako je Ralph Fiennes, Val Kilmer nebo Michelle Pfeiffer. Přestože je film dvacet let starý, jde o kvalitní zpracování, které má čím zaujmout jak děti, tak dospělé.

Jesus Christ Superstar

Legendární muzikál režiséra Normana Jewisona snad ani není potřeba představovat. Rocková opera vypráví poslední týden Ježíšova života. Ježíš je zde prezentován jako ‚superstar‘ své doby. Tento mimořádný snímek vznikl přímo v Izraeli. Předlohou pro film byl stejnojmenný muzikál, jehož autory byli Tim Rice a Andrew Lloyd Webber, muzikál se hraje po celém světě.

Barabáš

Italské dobrodružné drama z roku 1961 ukazuje druhou stránku příběhu o ukřižování Ježíše Krista. Barabáš je totiž zločinec. To on spáchal zločin, za který byl ukřižován Kristus. Barabáše sužuje pocit viny, zůstává ale kriminálníkem. Je odsouzen na doživotní práci v sírovém dole. Jen zázrakem přežije výbuch a dostává se do gladiátorské arény, kde se má utkat s nejobávanějším gladiátorem.

Ježíš Nazaretský

Víc než šest hodin dlouhé životopisné drama opět pracuje s příběhem o narození a životě Ježíše. V roli Krista se představí Robert Powell, zatímco Herodese si zahrál Christopher Plummer. Toto zpracování z roku 1977 zachycuje celý Ježíšův život, navíc i události předcházející jeho narození. Režie se ujal Franco Zeffirelli.

Desatero přikázání

I tento film můžete zařadit mezi Mojžíšovy biografie. A i tento film vychází z druhé knihy Starého zákona. Na rozdíl od jiných tento snímek začíná Mojžíšovým narozením. Hollywoodský tvůrce a režisér Cecil B. DeMille toto téma zpracoval dokonce dvakrát, poprvé natočil němou verzi v roce 1923. Na svou dobu byl film mimořádně finančně náročný, rozpočet nakonec dosáhl 13 milionů dolarů.

Umučení Krista

Americké drama z roku 2004 zachycuje posledních dvanáct hodin Ježíšova života. Film, který režíroval Mel Gibson, začíná v zahradě Getsemanské, kde se Ježíš modlil po poslední večeři. Ježíš je zatčen a odveden do Jeruzaléma, kde je obviněn z rouhání. Pilát Pontský nechce sám rozhodnout soud, a tak nechá rozhodnout lid. Ten rozhodne a Ježíš je odsouzen k smrti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také