Na seznam letošních tuzemských dokumentů se brzy přidá nejnovější projekt Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské (společně již natočili kupříkladu dokument Pevnost) zaměřující se na skupinku dětí připravujících se na zkoušku dospělosti (maturitu) a všechny strasti, jež s sebou přináší dospělost. Ve snímku je kladen důraz zejména na vývoj jednotlivých pozorovaných “hrdinů,” a pochopitelně také na to, jak se každý z nich s životními změnami popasuje a jak je přijímá.

Nic jako dřív bylo uvedeno na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Film je rozvržen na tři pomyslné části, tedy zimu, jaro a léto. Každý ze sledovaných dospívajících bude čelit svému novému životnímu období, jež je bezesporu pro každého člověka nejzásadnější, po svém. Natáčelo se v pohraničním městě Varnsdorfu, jména v dokumentu vystupujících jsou Teo, Diana, Renata, Anička a Nikola. Každý z nich má před sebou nějakou životní výzvu.

Natáčení dokumentu probíhalo celkem dva roky, přičemž na něm pracovali prakticky jen dokumentaristé spolu se zvukařem. Koncept se několikrát změnil. Nakonec se přistoupilo k již zmíněnému rozdělení na tři části, kapitoly, evokující ona roční období, přičemž každá z nich sleduje jiného protagonistu.

Od tohoto dokumentu lze očekávat přinejmenším slušnou míru autenticity a určitý vhled do života a pohledu na svět dnešní mládeže. Může tak mít více než slušnou výpovědní hodnotu o určitých generačních rozdílech, zapříčiněných vlivem doby a stavu společnosti. Zvláště, když protagonisté jsou tak trochu lidmi méně úspěšnými, ale o to více bezprostředními a upřímnými. Ostatně každý bychom si jen tak nahlédnout do soukromí nenechali. Dle ohlasů z festivalu se jedná o velmi kvalitní dokument, tak pokud si na tento svébytný filmový žánr potrpíte, nezbývá než vyrazit do kina. Nic jako dřív je uváděno už 22.03.

“Je jim 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje Tea, Renatu, Aničku a Nikolu v situacích, kdy jejich středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje? Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř do světa jednotlivých hrdinů. Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost a nesoustředěnost mladé generace. Nic jako dřív nabízí kinematograficky podmanivý pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.”

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, dále seriál Doctor Who, a zarytou nenávistí vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase hraji hokej, čtu a zírám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here