TOP 10: Nejlepší politické thrillery

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Události 20. století poskytují scénáristům mnoho inspirace k filmovému zpracování klíčových, nebo méně reflektovaných mezníků světových dějin. Desítky let trvající izraelsko-palestinský konflikt patří mezi rozbroje, které jsou stále citlivým tématem. Do kin vstoupí v nejbližších dnech s ním související snímek Operace Entebbe o protiteroristické misi na záchranu pasažérů a členů posádky letu Air France z roku 1976. Proto vám při této příležitosti přinášíme  výběr deseti thrillerů s politickou zápletkou, které by někomu mohly zkrátit čekání na čtvrteční premiéru.

1. Mnichov (2005)

Tento snímek úzce souvisí s výše zmiňovanou problematikou Izraele a Palestiny. Když bylo v roce 1972 na olympiádě v Mnichově zavražděno jedenáct izraelských sportovců, židovský stát se rozhodl pachatele z organizace Černé září nemilosrdně ztrestat. Pro tyto účely vzniklo uskupení v čele s Avnerem Kaufmanem, které lidi stojící za teroristickým útokem jednoho po druhém likvidovalo. Postava Avnera byla inspirována osobou, která podle reportéra George Jonase fungovala v rámci izraelské tajné služby. Režisér Steven Spielberg dokázal velmi působivě zachytit emoční transformace hlavních hrdinů, do jejichž rolí obsadil populární herce jako je Eric Bana, Geoffrey Rush, Daniel Craig nebo Ayelet Zurer.

2. Všichni prezidentovi muži (1976)

Nesmrtelná klasika mapující aféru Watergate, která podrazila nohy prezidentovi Nixonovi. Robert Redford a Dustin Hoffman se blýskli v rolích investigativních reportérů Roberta Woodwarda a Carla Bernsteina, kteří pod záštitou deníku Washington Post odhalili jeden z největších skandálů americké politiky minulého století. Snímek, který obsahově čerpal ze skutečných zážitků a událostí tehdejší redakce, získal čtyři Oscary a řadí se beze sporu mezi jedny z nejlepších politických thrillerů.

3. Muž ve stínu (2010)

Film vzniklý pod taktovkou režiséra Romana Polanského, který za něj získal Stříbrného lva na festivalu Berlinale, je inspirován knihou anglického romanopisce Roberta Harrise. Hlavním hrdinou je spisovatel, který má jako takzvaný ghostwriter přepracovat paměti bývalého britského ministra Adama Langa. Nabídka obrovské sumy peněz autora zláká i přes šibeniční termín jednoho měsíce, v průběhu kterého má být kniha hotová. Rozhovory s politikem však nejsou tak neškodné, jak se mohl domnívat. Když spisovatel zjistí, že paměti před ním měl sepsat již někdo jiný, kdo zemřel za velmi podivných okolností, dochází mu, že každý špatný krok by ho mohl přiblížit stejnému tragickému osudu. V napínavém hvězdně obsazeném snímku hraje Ewan Mc Gregor, Pierce Brosnan, Jon Bernthal nebo Kim Cattrall.

4. Nepřítel státu (1998)

Will Smith alias Robert Dean přišel ke statusu persony non grata takzvaně jako slepý k houslím. Ze dne na den se stává terčem NSA, přichází o přístup k penězům a je mu vyhrožováno kvůli nahrávce, již ani nevěděl, že vlastní. Na ní byla omylem zachycena vražda kongresmana, která měla v očích veřejnosti vypadat jako nehoda, ale disk svědčil o opaku. Dean se proto stává terčem, jenž musí být za každou cenu zlikvidován, aby nedošlo k úniku informací. Právník se tak dostává do patové situace, kdy pořádně neví, komu věřit, ale jeho tajemný kontakt Brill mu pomůže uniknout ze spárů NSA tím, že zničí sledovací zařízení upevněná v jeho oblečení. Dean a Brill se tak společně snaží očistit právníkovo jméno, uveřejnit skandál, ale hlavně přežít. Role štvance připadla Willu Smithovi, Brilla ztvárnil Gene Hackman, a dále se na plátně objeví Jon Voight, Regina King, Ian Hart či Stuart Wilson.

5. Argo (2012)

O událostech z Íránu konce 80. let se dlouho vědělo málo. Americkou ambasádu obsadili radikálové, kteří většinu personálu a návštěvníků zajali jako rukojmí, ale šestici z pracovníků se podařilo utéct. Dočasný úkryt nalezli na kanadské ambasádě, ale ta odmítala dále riskovat své postavení kvůli několika běžencům. Protože každým okamžikem hrozilo, že Íránci kvůli nezničené dokumentaci přijdou na to, že se šestici povedlo opustit budovu a začnou je hledat, bylo třeba přijít s plánem pro jejich záchranu. Na scénu tak přichází zaměstnanec CIA Tony Mendez, jehož zdánlivě absurdní scénář na vysvobození diplomatů nakonec dostane zelenou. Mendez se má společně s nimi vydávat za členy filmového štábu, jenž hledají místa k natáčení. Stačí ale tato chatrná historka k obelhaní protistrany? Snímek Bena Afflecka Argo získal tři Oscary a dva Zlaté glóby.

6. Den zrady (2011)

Snímek v němž si zahrál hlavní roli lamač ženských srdcí Ryan Gosling se zaměřuje na prezidentské primárky, v nichž se mají utkat Ted Pullman a Mike Morris. Stephen Meyers (Gosling) má za úkol budovat Morrisovi co nejdůvěryhodnější obraz u veřejnosti, ale když zjistí, že jeho milenka se senátorem čeká dítě, a že ten se jej při prvních problémech snaží zbavit, zvažuje Meyers změnu stran. Tím se roztáčí „kolotoč“ intrik a vydírání, ve kterém se mladý tiskový mluvčí začíná orientovat, díky čemuž se brzo stává hlavní postavou ve vyjednávání obou stran. Den zrady je dalším z politických filmů George Clooneyho, který si kromě režie přiřkl i roli Mika Morrise.

7. Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Období mccarthismu ve Spojených státech se v lecčem podobá absurditě vykonstruovaných procesů pořádaných komunistickou stranou v Československu 20. století. George Clooney se chopil role režiséra, a přestože se jednalo o jeho teprve druhý snímek na tomto postu, sklidil velký úspěch kritiků a několik nominací na Oscary a Zlaté glóby. Námět černobílé rekonstrukce mapuje období konce vlády senátora Josepha McCarthyho, který cílil na domnělé sympatizanty s komunismem. Jeho pochybné metody a útoky na uměleckou sféru v Hollywoodu přímo ve vysílání CBS napadl komentátor Edward Murrow, jenž se jako jediný odhodlal postavit McCarthymu a osobně jej konfrontoval. Senátor nedokázal argumentovat a obhájit své postoje, což později mimo jiné vedlo ke krachu jeho kariéry.

8. Případ pelikán (1993)

Po Všech prezidentových mužích režisér Alan J. Pakula opět prokázal, že je zdatný ve zpracování politických témat. Ačkoliv se Případ Pelikán již nezakládá na pravdě, ale vznikl na motivy knihy amerického spisovatele Johna Grishama, vypráví neméně zajímavý příběh mladé ambiciózní právničky Darby Shaw (Julia Roberts) a novináře Graye Granthana (Denzel Washington). Oba se, nejprve nezávisle na sobě, zajímají o vraždy soudců Nejvyššího soudu USA, které jsou opředeny mnoha tajemstvími. Darby úmrtí přivedou k jinému staršímu případu, díky kterému se jí povede vypracovat teorii, jak k vraždám došlo a kdo za nimi stojí. Když však FBI složku získá, zemřou zdroje, co ji poskytly a i Darby začne někdo usilovat o život. Vyděšená žena se proto obrátí na Granthana, s jehož pomocí postupně rozkrývají hrůznou aféru prorůstající do nejvyšších pater americké politiky.

9. Šakal (1973)

Nejstarší film z našeho výběru vznikl na motivy knihy Den pro Šakala od autora Fredericka Forsytha. Příběh těží ze skutečných pokusů o atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla, který umožnil referendum o nezávislosti Alžírska. S ním nesouhlasili členové hnutí Organizace tajné armády, a proto si najali hitmana s přízviskem Šakal, který měl dokonat, co se uskupení do té doby nepovedlo. Mnohé akční scény mohou dnes už působit mírně vtipným dojmem, ale i tak si Šakal zaslouží pozornost.

10. 30 minut po půlnoci (2012)

Thriller z válečného prostředí přinesl režisérce Kathryn Bigelow Oscara a Zlatý glóbus. V hlavní roli se blýskla Jessica Chastain coby agentka CIA Maya, jejíž úkolem je v tvrdém prostředí Pákistánu najít nejhledanějšího muže planety – Usámu bin Ládina. Roky táhnoucí se hon plný atentátů a mučení však dlouho nevede k úspěšnému konci, až se Maya dopátrá ke jménu Abu Ahmed al-Kuwaiti. Ten se stává vodítkem k vůdci Al-Káidy a Američané se tak připravují potrestat muže hlasícího se k útokům ze dne 11. září.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také