EAST DOC PLATFORM letos v duchu tématu ‚Nový disent‘

Přečtěte si

Autor

Ve dnech 3. – 9. března 2018 se uskuteční EAST DOC PLATFORM, největší akce pro dokumentární tvůrce ve střední a východní Evropě, letos s tématem ‚Nový disent‘. Během týdne se v Praze potká světová špička filmových profesionálů, distributorů, televizních a festivalových dramaturgů, kteří představí své připravované dokumentární snímky. Pro širokou veřejnost je připravena řada zajímavých přednášek od předních světových filmových odborníků.
Téma sedmého ročníku  “Nový disent“  reaguje na vzestup nacionalismu a totalitních tendencí v zemích střední a východní Evropy. „V současné době stále častěji slýcháváme o politické snaze omezit kritické hlasy médií. Veřejnoprávní instituce zažívají přímé útoky na svobodu slova a práce dokumentaristů a novinářů se dostává pod cenzurní tlaky už i v České republice. Společná historie bývalého východního bloku má s podobnými tendencemi hlubokou zkušenost. Nyní je čas toto téma znovuotevřít a najít v něm inspiraci pro současnou situaci,“ vysvětluje vedoucí EDP Tereza Šimíková.

Jaký vliv mají totalitární tendence na život a práci dokumentaristů? Je jejich tvrdohlavá neochota přivřít oko skutečně důležitá jako nikdy předtím? Nad těmito otázkami se budou zamýšlet hosté diskuzního panelu konajícího se v rámci přehlídky: Max Tuula (Proces – Rusko vs. Oleg Sentsov), Filip Remunda (Český žurnál), Konrad Szołajski (Válka se satanem) či Jakub Górnicki z polské nezávislé platformy kritické publicistiky Outriders. Další atraktivní diskuzní panel bude věnován novému způsobu financování dokumentů.

Kromě již zmíněných panelových diskusí budou mít návštěvníci v rámci letošního ročníku šanci navštívit řadu inspirativních přednášek. Vystoupí m.j. jedna z nejpopulárnějších dokumentaristek současnosti Kim Longinotto podepsaná pod úspěšnými tituly jako Sisters in Law, vítězného snímku z festivalu v Cannes nebo Rough Aunties, dokumentu oceněného na prestižním Sundance festivalu. Novinky ze světové interaktivní tvorby přijede prezentovat Liz Rosenthal, kurátorka první festivalové soutěže virtuální reality na světě, konající se v rámci Benátského bienále.

V rámci festivalu do Prahy také poprvé přijedou zástupci amerického fondu podporujícího ženské filmařky Chicken & Egg Pictures, Whicker´s World Foundation  nebo Filmového institutu Tribeca, který společně s EDP pořádá zcela novou soutěž krátkých dokumentárních filmů.

Z hlediska filmařů snažících se představit své vize je důležitou informací a velkou příležitostí přislíbená přítomnost Martijna te Pase, hlavního dramaturga největšího světového dokumentárního festivalu – IDFA Amsterdam. Ten zde v Praze bude vybírat nejzajímavější projekt regionu, což tvůrcům může zajistit velmi úspěšnou budoucnost jejich připravovaného titulu.

Mezinárodní porota v sestavě Serge Gordey, Esther van Messel, Rada Šešić, Lejla Dedić a Lars Säfstrom ocení nejlepší projekt ve fázi vývoje a výroby Cenou East Doc Platform. Taktéž bude vybírán nejlepší krátkometrážní projekt.

Institut dokumentárního filmu si je také vědom problematické distribuce dokumentárních filmů. Své působení tak již čtvrtým rokem rozšiřuje o projekt KineDok, zabývající se alternativní distribucí. Ve středu 7. března v pražském MonoFono proběhne od 21:00 slavnostní zahájení dalšího ročníku spolu s projekcí filmu Přijímání (r. Anna Zamecka, 2017), vítězem Evropské filmové ceny za nejlepší dokument 2017.

East Doc Platform je organizována Institutem dokumentárního filmu ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Pro více informací navštivte stránky akce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také