V souvislosti s českou premiérou australského dokumentu Hora, ve kterém je v originálním znění vypravěčem na Oscara nominovaný Willem Dafoe, jsme pro vás připravili seznam sedmi nejlepších dokumentů o přírodě, které buďto znáte, nebo byste měli okamžitě zhlédnout. 

Earth: Den na zázračné planetě

Fenomén a továrna na dokumenty BBC spojil síly s Čínou a i díky jejímu kapitálu a lokalitám se podařilo opět natočit poučný, zábavný a neskutečnými záběry napěchovaný dokumentární film o přírodě, který nenudí ani na jediný moment.

Putování tučňáků

Francouzský režisér Luc Jacquet natočil v roce 2005 dokument, za který dostal i Oscara. Jde o cestu tučňáků zamrzlou krajinou, při které musí zdolávat všelijaké překážky. Snímek je plný humoru, lásky, odvahy a tajemství.

Putování s dinosaury – Balada o Alosaurovi

Srdcovka. Určitě si pamatujete na kultovní britský dokumentární seriál Putování s dinosaury. Balada o Alosaurovi je dvoudílný televizní film sledující příběh masožravého dinosaura, kterého vědci pojmenovali Velký Al. Po nalezení jeho fosílie se paleontologové společně s animátory snažili život masožravce přiblížit.

Medvědi

Jo, i Disney někdy přichází s vlastními dokumenty. Medvědi jsou toho příkladem. Dokumentární snímek režíroval Alastair Fothergill, jenž měl na starosti několik dokumentů z dílny BBC, tudíž byli Medvědi v dobrých rukou, což se nakonec potvrdilo.

Tajemství oceánu

My o vlku… Alastair Fothergill opět coby režisér. Toto je přesně jeden z dokumentů od BBC, který britský režisér má na svědomí. Za scénář není zodpovědný nikdo jiný než slavný David Attenborough, který spolu s Michaelem Gambonem a Piercem Brosnanem film i namluvil.

Polární příběh

Americký dokumentární snímek sleduje dva příběhy – polárního medvíděte a mláděte mrože, kteří v drsné přírodě bojují o život hned od svého narození. Jeden z režisérů se podílel i na dokumentárních seriálech od BBC, proto lze Polární příběh s klidným svědomím doporučit.

Nebe a led

Jak vzniklo globální oteplování? Kdo ho první popsal? Tak přesně na tohle odpoví dokument oscarového režiséra Luca Jacqueta, který se vydal po stopách francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu. Snímek zachycuje, jaký dopad může mít lidské chování na budoucnost Země.

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here