Severská filmová zima 2018

Přečtěte si

Autor

Osmý ročník festivalu Severská filmová zima se nese v duchu osmiček. V roce 2018 na diváky čeká 28 filmových snímků, z toho 8 švédských, 8 norských, 8 komedií a 8 novinek. Festival se také symbolicky koná od 8. do 14. února a najdete ho v pražském kině Lucerna.

Festival z Prahy postupně poputuje do dalších čtrnácti měst po České republice. 8. 2. 2018 ho v pražské Lucerně zahájí finská velvyslankyně Helena Tuuri, která při té příležitosti uvede i drama Nekonečná cesta. Tento finský snímek se odehrává ve 30. letech minulého století. Hlavní hrdina Jussi Ketola (Tommi Korpela) je finskými antikomunisty donucen odejít do Sovětského svazu „nekonečnou cestou“. On se však touží vrátit ke své rodině.

Do Finska minulého století zavítáme i prostřednictvím filmu Na věčné časy. Tentokrát se ale ocitneme v 70. letech, v malé finském městečku plném věřících lidí a ve víru sexuální revoluce.

Dvě novinky přináší na festival i Dánsko. První se jmenuje 9. duben a vypráví příběh statečných vojáků, kteří v roce 1940 svou zemi bránili před vpádem Německa. Až později zjišťují, že Dánsko už dávno kapitulovalo. Baletka je drama zachycující příběh dánské baletky Darling, která má sice nevratně poškozenou kyčel, ze světa baletu ale odejít nechce.

Restart je novinkou z norského filmového světa. Hlavní hrdina v něm přijde o manželku a vydává se s adoptovaným synem najít jeho biologickou matku, a to až do Kolumbie. Druhou norskou novinkou je DRIB, který divákům umožní nahlédnout do marketingového světa stejnojmenného nápoje.

Ani Švédsko nezůstalo pozadu a nabídne na festivalu dvě novinky. Útěk do budoucnosti zažije nemocný Svante, který se podivným vlakem dostává z roku 1973 do roku 2016, kde hledá vhodný lék. Film Nepřestávej snít vám představí Mirju. Ta se po propuštění začne starat o nemocnou maminku a zároveň tráví co nejvíc času s kamarádkami.

Festival, jako už tradičně, bude promítat i pobaltské filmy, například Hrdinové nebo Výletnice. Podrobný program naleznete na stránkách Severského filmového klubu: www.sfklub.cz, kde můžete soutěžit o vstupenky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také