Recenze: Prezident Blaník (2018) – Pokračovatel České sody?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Dnes už takřka kultovní status získal oblíbený satirický seriál Kancelář Blaník, běžící na internetové televizi Stream. Hlavní roli v něm hrál fiktivní lobbista Antonín Blaník se sekretářkou Lenkou a „poskokem,“ kterému prakticky nikdo neřekne jinak, než Žížala. Tohle vykutálené trio si nepřímo dělalo legraci z aktuálního politického dění, kterého se vlastně účastnilo a poukazovalo na něj. Po úspěšné crowdfundingové kampani došlo i na celovečerní film, a co jiného by si Tonda mohl vzít na paškál, než největší událost poslední doby: historicky druhou přímou volbu prezidenta? Povedlo se charakteristický humor glosujícího internetového miniseriálu převést do diametrálně odlišného média celovečerního filmu, aniž by tím původní myšlenka utrpěla?

Strach, že se vytratí charakteristický epizodkovitý humor, mířící na nejrůznější terče tuzemské politické sféry se ukázal být naprosto lichý. Tonda Blaník se po právu stal nesmírně zajímavou a ikonickou figurkou, hýbající dějem. Není ale natolik bezskrupulózní charakter, abychom s ním mohli soucítit. Oproti seriálu Kancelář Blaník se totiž ne o moc, ale přece jen o trochu víc dostane i na Tondovu morálku a motivaci, film jako takový místy balancuje mezi komedií, psychologickým dramatem a téměř až thrillerem. V rámci zápletky totiž dojde i na roli pražské lumpenkavárny, která je zde s příjemně úsměvnou ironií vykreslena jako jakýsi mocný syndikát nejrůznějších osobností, vyznávající odkaz Václava Havla. Ten funguje jako přízračná tichá autorita a hlas Blaníkova svědomí. Výborně je zde využit fakt, že představitel hlavní role; Marek Daniel si v historickém seriálu České století právě Havla zahrál a dokáže jej tak věrně napodobit.

Věc, kterou lze Prezidentu Blaníkovi vytknout, je to, co bylo od počátku záměrem a je tou největší slabou, ale paradoxně i silnou stránkou celého filmu. Tenhle snímek totiž celkem rychle zestárne. Jelikož byl natáčen prakticky souběžně s probíhající kampaní a cílil zkrátka zejména na probíhající prezidentské volby, tedy dnes velmi aktuální téma, je více než pravděpodobné, že za pár let ztratí na výpovědní hodnotě. Těch opravdu nadčasových gagů a rýpnutí si do „mocipánů,“ je v tomto ohledu příliš málo. Dalším charakteristickým znakem tohoto počinu je fakt, že tvůrci se opravdu hodně snažili, aby ve výsledku nebyla znát jejich skutečná politická orientace a přesvědčení. Což se na jednu stranu povedlo; utahují si tu rovnou měrou opravdu ze všech kandidátů na prezidenta, ale i přes to je celkem zřejmé, jaký názor autoři scénáře mají. Což není na škodu, jen se zajisté najdou tací, kteří by raději mnohem větší vyhraněnost.

Přes to se ale nedá říci, že bych se při projekci já, nebo kdokoli z osazenstva sálu nebavil. Kandidující lobbista Tonda Blaník je zkrátka ztělesněním toho, co my Češi na politice nenávidíme a z čeho si zároveň tak rádi utahujeme. Navíc, jak už jsem naznačil, jedná se do značné míry o jakéhosi tragického antihrdinu, se kterým lze soucítit. Tím, že se navíc štábu podařilo dostat na diskuze kandidátů a zakomponovat Blaníkovy někdy více, někdy méně improvizovaná setkání s nimi a jinými osobnostmi (kupříkladu vítání se s Andrejem Babišem, které plánované nebylo, či zamávání Miloše Zemana) do děje. Ohledně příběhu nechci mnohé prozrazovat, byť se musí nechat, že celá zápletka je krásně absurdní a rozhodně dokáže zaujmout. Zpočátku se vše točí okolo Blaníkovy kandidatury. Sledujeme nejprve totální fiasko, úsměvné sbírání podpisů na malé vesnici, a trapně buranské vystoupení v České televizi, až po postupně stoupající preference. Celá kampaň ale nakonec díky nedoručení podpisů nevyjde a Blaník se rozhodne podpořit toho kandidáta, který vyhraje (dle vlastních slov) a pojistit si tak velkolepý plán, pro nějž hodlá prezidentskou funkci využít jako zástěrku.

Jakou roli v tom všem mají slavné osobnosti, jež si zde střihnou větší, nebo menší camea (mně osobně asi nejvíce pobavil bývalý poradce prezidenta Havla Ladislav Špaček, snažící se hrubiánského Blaníka naučit vystupovat na veřejnosti, či překvapivě vtipná rolička Tomáše Kluse při natáčení volebního klipu), zmíněná lumpenkavárna, či sám Havel, se nechte překvapit. Humor, jenž je nám zde dávkován, je přesně takový, jaký má u správné politické satiry být. Tedy politicky nekorektní. Rozhodně se nemusíte bát, že byste se nudili, daří se udržet spád i v druhé polovině filmu, byť se poněkud sníží kadence vtipů. Trochu také zamrzí, že se nepodařilo zapojit více různých osobností. Protože některé scény, byť jich mnoho není, si jistě do budoucna vyslouží kultovní status. Namátkou třeba moment, kdy se Blaník a jeho tým snaží přesvědčit Miroslava Kalouska, aby dal hlas „božskému Milošovi.“

Verdikt

Celému počinu by se dala vytknout řada věcí. Nejde o projekt bezchybný. Každému možná nesedne směsice žánrů či vulgárnější humor, nebojící se místy být toho opravdu hrubšího zrna (dojde třeba i na házení miminem, doslova). Ale díky celkové absurditě to prostě (alespoň pro mě) funguje a navíc to tak nějak k titulní postavě patří. Prezident Blaník si zaslouží chválu zejména proto, že dobré politické satiry a humorného nadhledu je v našich končinách od dob kultovní České sody jako šafránu. Přitom humor je dost možná tou nejlepší kvalitou, jakou se náš národ může pyšnit. Dělat si legraci umíme výborně, a když jde o něco vážného, tím líp. Byť některé frky poměrně svižně zestárnou, jsou tu zas naopak zlaté scény a hlášky, jež mají takřka kultovní potenciál.

Nesmírně si cením také toho, že se podařilo zakončit celý počin tak, že je přítomna i bezprostřední reakce na výsledek druhého kola. Doufám, že se s celou kanceláří Blaník nevidíme naposledy, a že se bude pokračovat. Ať už formou seriálu, či dalšího filmu. Tvůrci si dle vlastních slov hodlají dát roční pauzu, a pak se prý uvidí. A ať už jste součástí té či oné strany ringu, neškodí se prostě sem tam pozastavit a zasmát se. Protože, koneckonců, jak říká Tonda Blaník: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, vy č**áci!“

V zemi, kde byl největším Čechem zvolen Jára Cimrman, snad zamrzí na celé věci nejvíce fakt, že Marek Daniel si po důkladném zvážení všech pro a proti skutečně nezměnil jméno a nekandidoval na prezidenta doopravdy. Oněch padesát tisíc podpisů by jistě získal, a to by teprve byla mystifikační jízda, která by vyrazila dech…

Prezident Blaník 
Trailer
Česko, 2018, 85 min
Komedie
Režie: Marek Najbrt
Scénář: Tomáš Hodan, Robert Geisler, Jan Bartes, Benjamin Tuček, Marek Najbrt
Hudba: Midi Lidi
Hrají: Marek Daniel, Michal Dalecký, Halka Třešňáková, Jakub Železný, Tomáš Sedláček, Ladislav Špaček, Tomáš Klus, a další.

Na film Prezident Blaník si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Hlavní hrdina filmu Tonda Blaník ohlásil prezidentskou kandidaturu, v kampani slíbil například máslo a lithium do každé rodiny nebo korupci dostupnou pro všechny a sehnal i sto tisíc podpisů. Kandidaturu na Hrad však nakonec nepodal, když se jeho asistentovi Žížalovi nepodařilo doručit včas podpisové archy na ministerstvo vnitra. Přesto Tonda Blaník pokračuje ve snaze zachránit českou zemi a ukázat jejím obyvatelům, jak se mít líp. Celovečerní film navazuje na úspěšný seriál Kancelář Blaník.Recenze: Prezident Blaník (2018) - Pokračovatel České sody?