Tři billboardy kousek za Ebbingem: Černohumorná jízda roku?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Jeden z nejočekávanějších filmů nového roku se blíží do našich kin. Za černohumornou dramatickou žánrovkou stojí britský filmový režisér, scénárista a producent Martin McDonagh. Ten má na svém kontě mimo jiné perfektní, typicky britským humorem a absurdní nadsázkou prošpikovanou gangsterku V Bruggách. Nejnovější Tři billboardy kousek za Ebbingem nejen že slibují zopakovat úchvatnou, místy až dechberoucí přehlídku emocí, ale také výborné herce. V zádech jim navíc kráčí zatím výborné první ohlasy. Dostojí jim?

McDonagh se rozhodl vzít si na paškál téma ohrané, ale řadě lidí blízké. Jedním z ústředních motivů je sousedská „pospolitost“ v malém městečku, kde takříkajíc „chcípl pes.“ Když je jedné z občanek zavražděna dcera a policie ani tak netápe, jako spíš stojí na místě a život jde dál, máme tu přesně ten emocemi nabitý koktejl, hrozící při nejbližší příležitosti explodovat. McDonagh si dle všeho bere to nejlepší ze svých předchozích děl V Bruggách a Sedm Psychopatů, aby vytvořil něco… Zcela jiného a přitom stejně zarážejícího. Do sedačky.

To když se právě hlavní hrdinka Mildred rozhodne nikam nevedoucí vyšetřování trochu popostrčit tím, že v rodném městě nechá postavit tři billboardy s kontroverzními nápisy, počne se už tak hutná atmosféra v městečku Ebbing ve státě Missouri ještě více stupňovat. Gradace a budování napětí, při němž do poslední chvíle netušíme, kam až se příběh může zvrhnout, jsou přesně tím znakem, který je pro vkus „náročnějšího publika“ tolik signifikatní.

Ostatně právě díky tomu se těší takové oblíbenosti filmy Quentina Tarantina, či obrovský hit v podobě fantasy seriálu Hra o trůny. Nepředvídatelnost a velké zvraty budící nejistotu zda se ta či ona postava dožije závěru filmu jsou něčím, co se v běžných filmech přesto bohužel nenosí a mnohé z nich tak působí bolestně předvídatelně. Tři billboardy kousek za Ebbingem už od prvních upoutávek a zpráv plně potvrzují, že mají blíže spíše k nezávislé tvorbě právě skladbou příběhu a tím, že happy end není už jen z principu možný. To proto, že děj je vystavěn na smrti dcery, po které se matka teprve vlivem hrůzné události dostane někam, kam normální, ničím takovým nepoznamenaný člověk není ochoten zajít. Zatímco někoho tragédie zlomí, někoho jiného zase jistým způsobem zocelí.

A když váš čin, který s až psychopaticky chladnou racionalitou má pomoci, či chcete-li nakopnout policii a širokou veřejnost k odhalení zločince, přičemž je to naopak všechny rozzuří, nelze se divit že i vám tak trochu „hrábne.“ Tato tragikomedie je zkrátka jedním z filmů, které byste si letos za žádnou cenu neměli nechat ujít. A pokud nevěříte naší redakci, která snímek řadí mezi 30 nejočekávanějších filmů letoška, postačí možná podotknout, že Tři billboardy mají zatím na kontě festivalová ocenění z Toronta, Benátek a San Sebastiánu. Už teď se o počinu šušká jako o horkém čekateli na Oscara. Samozřejmě, vždy je nejlepší navštívit kino a udělat si vlastní názor. Ovšem něco nám říká, že tady litovat rozhodně nebudete…

„Mildred Haynesové (Frances McDormand) zavraždili dceru. A protože se vyšetřování už několik měsíců bezvýsledně vleče, rozhodne se jednat. U vjezdu do města vylepí na tři billboardy velmi kontroverzní vzkazy adresované váženému šéfovi místní policie (Woody Harrelson). Tímto nezvyklým činem začíná bitva mezi Mildred a zástupci zákona. Když se do věci vloží ještě další policista (Sam Rockwell), nevyzrálý maminčin chlapeček se zálibou v násilí, souboj mezi místním policejním oddělením a osamělou, ukřivděnou a hlavně rozzuřenou bojovnicí se může rozjet na nejvyšší obrátky.“

Ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem, který má premiéru 18. 1. 2018, se představí Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Abbie Cornish, Caleb Landry Jones, Peter Dinklage, John Hawkes, Lucas Hedges, Kerry Condon, Nick Searcy, Samara Weaving, Michael Aaron Milligan, Amanda Warren, William J. Harrison, Željko Ivanek, Sandy Martin, Marcus Lyle Brown a další.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také