Recenze: Labyrint: Vražedná léčba (2018) – Finále je tu!

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Režisér Wes Ball uzavírá trilogii Labyrint o zločinecké organizaci Z.L.S.N., která využívá mladé jedince k nalezení léku proti viru, jenž zamořil takřka celou planetu. Čeká nás otravné a povinné uzavření filmové série bez špetky iniciativy a nápadů, nebo poctivý akční film?

Thomas se skupinkou svých přátel unikl z nástrah Labyrintu. Společně prošli zkouškou ohněm při vražedné cestě přes Spáleniště. Mnohokrát si mysleli, že už je konec, že to nemůže být horší. Přesto mají ty nejtěžší chvíle a nejbolestivější rozhodnutí teprve před sebou.

Úvodní akční scéna nás hned vtáhne do příběhu. Je fajn, že snímek na nic nečekal a hned divákovi naznačil, jakým směrem se bude poslední díl ubírat. Bohužel už v akční scéně jsme byli svědky, že scénář hlavním postavám přeje až moc. Jakmile se něco pokazí, jako mávnutím kouzelného proutku přijde záchrana.

V tomto duchu se pak nese celý snímek. Jediné, co je na tomto dílu jiné, je to, že hrdinové tentokrát neutíkají, ale chtějí se dostat do jámy lvové, aby zachránili svého kamaráda. Koneckonců by k tomu nemuselo dojít, kdyby se akční scéna na začátku filmu odehrála úplně jinak. Jenže z toho by pak byl dobrý leda tak desetiminutový krátkometrážní snímek.

V tomto filmu obecně platí, že čím méně se mluví, tím lépe. Akční scény jsou povedené a hlavně přehledné, což není už vůbec pravidlem. Jakmile se začne něco vysvětlovat, tak jsou mladí, ale i i ti zkušenější herci často ve slepé uličce, protože jim scénář nedovoluje vůbec nic chytrého. Jak si jinak vysvětlíte závěrečný polibek? Velkým kladem snímku je naopak fakt, že zhruba divák pochopí, o čem že celá trilogie byla a že v této sérii nemají děti zaručené dožití se konce filmu.

Verdikt

Finále young adult fantasy série lehce spravilo náladu po průměrném druhém dílu. Platí to i pro režiséra Wese Balla, jenž ve třetím filmu prokázal, že zvládá akci, má hudební sluch, díky němuž ví, v jakých situacích má znít ta a ta hudba, a přichází s nápaditými momenty. Pod jeho režijním dohledem bych si dokázal představit nějaký poctivý akční flák.

Labyrint: Vražedná léčba / Maze Runner: The Death Cure
Trailer
USA, 142 minut, akční sci-fi
Režie: Wes Ball
Hrají: Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Giancarlo Espositio, Aidan Gillen, Ki Hong Lee, Barry Pepper, Will Poulter, Patricia Clarkson

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
65 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

V epickém finále trilogie Labyrint vede Thomas (Dylan O’Brien) svou skupinu unikajících Placerů na jejich poslední a nejnebezpečnější misi. Musejí se poprat o naději ve světě, který se hroutí pod tíhou zákeřné nemoci, musejí bojovat o přežití mezi nakaženými a nepříčetnými „raply“ na straně jedné a nevyzpytatelnou organizací Z.L.S.N. na straně druhé. Mohou vůbec ještě někomu a něčemu věřit? Aby Thomas zachránil sebe i své přátele, musí proniknout do legendárního Posledního města, labyrintu řízeného Z.L.S.N. Toto místo se může stát nejhroznějším bludištěm ze všech. Ten, kdo tuto misi přežije, získá odpovědi na všechny otázky, které si Placeři položili od chvíle, kdy poprvé dorazili do labyrintu.Recenze: Labyrint: Vražedná léčba (2018) - Finále je tu!