TOP 7: Nejlepší filmy Liama Neesona

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Loni jsme se žádného pořádného akčního filmu od tohoto pětašedesátiletého irského Američana sice nedočkali, ale brzy do kin vstoupí jeho nejnovější thriller Cizinec ve vlaku, kde bude coby vysloužilý policista opět čelit neznámému nepříteli ve vlakové soupravě mířící vstříc smrti. Proto jsme si pro vás při této příležitosti připravili pro připomenutí sedm snímků, v nichž Neeson exceloval napříč svou hereckou kariérou.

Neznámý (2011)

Martin Harris (Neeson) se jednoho dne probudí v nemocnici v Berlíně po dopravní nehodě, a ačkoliv do Německa přijel jako ženatý muž, jeho choť jej nepoznává a zcela neznámý muž tvrdí, že on je její manžel doktor Harris. Pravý Harris je vyveden z místnosti a dochází mu, že se stal terčem krádeže identity. Nezbývá než na základě jeho mlhavých vzpomínek rekonstruovat všechny předešlé události, což jej přivede k taxikářce, která dopravní nehodu způsobila. Čím více však proniká do struktury utajené organizace, která má jeho „zmizení“ na svědomí, tím více je pronásledován a napadán. Harrisovi už však nejde jen o odhalení pravdy o jeho osobě, ale i o záchranu dalších životů, které by mohli mít nemilosrdní zabijáci na svědomí.

Láska nebeská (2003)

Klasický snímek, který si našel cestu nejen do českých domácností v časech vánočních, vypráví příběh několika různorodých dvojic, které se s většími či menšími úspěchy potýkají s nástrahami spojenými s láskou. Zamilovaný britský premiér, žena jíž podvádí manžel, nevěsta, která se snaží získat přízeň nejlepšího kamaráda svého muže nebo spisovatel sympatizující se svou služebnou, která neumí anglicky ani slovo, to je jen pár z postav, jejichž osudy se v Lásce nebeské proplétají. Neeson ve snímku ztvárnil vdovce, který se snaží najít si cestu k nevlastnímu synovi a skrze utužení vztahu s ním nachází jistý klid a rovnováhu ve svém životě.

Batman začíná (2005)

První film z nolanovské trilogie o gothamském superhrdinovi se soustředí na vzestup a trénink Bruce Wayna. Mladý miliardář se musel naučit čelit svým nejniternějším strachům a traumatům, aby se očistil a proměnil v pravého bojovníka. Na cestě za poznáním a špičkovým tréninkem jej doprovázel Henri Doucard alias Ra’s al Ghul z Ligy Assassínů (Neeson), získal si Waynovu důvěru a vypracoval jej ve svého následovníka. Ten však Raovu nabídku odmítá, protože se neztotožňuje s jeho vynucovacími metodami. Wayne coby Batman pak stojí před zkouškou, zda dokáže překonat muže, jenž jej naučil vše, co umí.

Schindlerův seznam (1993)

Oscarový snímek režiséra Stephena Spielberga patří mezi klenoty světové kinematografie, k čemuž přispěl lvím dílem právě Neeson, jenž ztvárnil roli továrníka Schindlera. Pravdivý příběh o muži, který se stal legendou, přibližuje morální dilema muže, který byl sám členem NSDAP, ale příčilo se mu jednání, jakého se dostávalo Židům za druhé světové války v Polsku. Aby zabránil bezpráví, rozhodl se Oskar Schindler obětovat veškerý majetek a před koncetračím táborem zachránit více než tisíc lidí. Neesonovi ve filmu sekundují Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Andrzej Seweryn či Caroline Goodall.

96 hodin (2008)

Bryan rozhodně nepatří mezi chlapíky, které byste si měli znepřátelit. O tom se přesvědčí parta obchodníků s bílým masem, která si vytipovala jeho dceru Kim jako kořist při jejím výletu do Paříže s nejlepší kamarádkou. Mladík, se kterým se seznámily na letišti, s nimi jel až do podnájmu, kde měly dívky trávit dovolenou, a pak k nim zavedl své kumpány. Kim zrovna volala otci, když viděla, jak druhou dívku unášejí, a Bryan tak byl vzdáleným svědkem i jejího boje s násilníky. Dívka mu však stihla útočníky popsat, takže se bývalý elitní agent vydává do Evropy, aby zachránil dcerku před prostitucí a cizince potrestal za jejich činy.

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999)

V daleké předaleké galaxii se objevil i Neeson coby Qui-Gon Jinn. Společně s Obi-Wan Kenobim se vydává na planetu Naboo, která je pod invazí droidů vyslaných Obchodní federací. Královna Naboo Amidala je zatčena, ale Jediové Qui-Gon a Obi-Wan ji vysvobodí, ale při letu o pomoc se jim porouchá loď, a tak jsou nuceni přistát na Tatooine, dokud stroj neopraví. Jejich jedinou nadějí se stává Anakin Skywalker, avšak i když se jim povede vrátit zpět, není královnino volání po spravedlnosti vyslyšeno. Proto jí a jejím pomocníkům nezbývá, než planetu získat zpět vlastními silami.

Bídníci (1998)

Neesonovi připadla hlavní role Jeana Valjeana, který musel za pouhou krádež chleba dřít v pracovním táboře dvě desetiletí. Valjean vychází na svobodu a chová se jako „plnokrevný“ kriminálník. Při první příležitosti okrádá biskupa, který mu nabídl pomocnou ruku, ale muž jeho činy před policí nakonec popře. Jeho dobrota Valjeana ponoukne ke změně, a tak se z něj v průběhu let stává vážený a bohatý starosta malého francouzského města. Jeho poklidný život je narušen v okamžiku, kdy jej pozná inspektor Javert, jenž jej před mnoha lety poslal do tábora za krádež. Javert vynakládá veškeré úsilí na diskreditaci Valjeana, kterého začínají dohánět hříchy z mládí. Hvězdami nabitý snímek se natáčel v pražských končinách, a dokonce si v něm zahrálo i několik českých herců jako je například Václav Chalupa, Miroslav Táborský nebo Zdeněk Vencl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také