Na konci světa: Homosexuální romance v drsném anglickém prostředí

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Režijní debut Francise Leeho, který si ještě před oficiálním uvedením do kin dokázal podmanit diváky na filmových festivalech v Sundance, Berlíně nebo Karlových Varech, se brzy dočká svojí premiéry. Příběh o křehkém vztahu, jenž se zrodí mezi dvěma mladými farmáři v zemědělsky orientované komunitě Yorkshiru, autenticky přibližuje emocionální proměny obou mužů a jejich okolí.

Johnny tvrdě pracuje na farmě svých rodičů a večery tráví přemítáním o životě nad alkoholem v místní putyce. Jeho rutina je však narušena v okamžiku, kdy se na farmě objeví pomocník Gheorghe. Oba mladíci spolu tráví mnoho času prací na pozemcích a péčí o zvířata. Počáteční Johnnyho zdrženlivost se postupně začne ztrácet, když se s Gheorghem začnou více poznávat. Oba si rozumí, a tak začnou dávat průchod svým sympatiím. Nová láska je však vystavena zkouškám. Johnny si prochází vnitřním konfliktem, jelikož nebyl nikdy zvyklý brát ohled na své city, Gheorghe se musí přizpůsobovat místní mentalitě a v neposlední řadě lze očekávat problematickou reakci okolí, které je povětšinou zvyklé na „tradiční“ rodinné uspořádání.

Režisér Francis Lee sám pochází z rurální oblasti Yorkshiru, a proto pro něj bylo důležité, aby snímek působil co nejvíce autenticky. Herce tak nechal na několik týdnů zaměstnat na místní farmě, aby se naučili „řemeslu“. Josh O’Connor a Alec Secareanu tak rodili ovce, vyráběli sýr nebo stavěli ploty, což oba transformovalo psychicky, ale hlavně fyzicky. Námět snímku silně evokuje film Zkrocená hora z roku 2005, a kritici jej s ním i často srovnávají. Lee se však snaží více soustředit na emoční proměny a konflikty hlavních hrdinů podtržené nehostinnou krajinou. Romantické drama dokonce získalo ocenění za nejlepší režii na festivalu v Sundance a stalo se vítězným snímkem v diváckém hlasování na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Na konci světa zavítá do českých kin 25. ledna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také