Fenomén Winston Churchill na stříbrném plátně

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Do kin se blíží snímek Nejtemnější hodina, ve kterém podle všech dostupných ohlasů exceluje Gary Oldman v hlavní roli známého britského politika. Režie se ujal Joe Wright, který má na kontě Pýchu a předsudek nebo Pokání. Pojďme si ve zkratce shrnout, kdo to vůbec Churchill byl a ve kterých filmech se jeho postava mihla.

Winston Churchill byl premiérem Velké Británie za doby druhé světové války, konkrétně v letech 1940 až 1945. V té době byl panovníkem král Jiří VI. Na post premiéra byl dosazen ve svých 65 letech v těžké krizi, protože Spojenci – vyjma USA, které vstoupily do války později – byli ve válce s Hitlerem. Navíc musel Churchill v době svého nástupu čelit obrovskému problému, který se jmenoval Dunkirk.

U francouzského městečka totiž zůstalo obklíčeno na tři sta tisíc britských vojáků. Do toho se nenápadně rýsovala invaze na Spojené království Hitlerovými jednotkami. Musel čelit i skeptickému postoji vůči své osobě od krále Jiřího VI. V důchodovém věku zkrátka ukázal, jaký vyjednavač a politický hráč to je. Jeho postava se zapsala do dějin a díky tomu se několikrát dostala i na stříbrná plátna.

O Churchillovi bylo natočeno nespočet dokumentů a jeho postava se mihla, někdy i letmo, ve velkých filmech. Objevil se například v oscarové Králově řeči, kde si ho zahrál Timothy Spall (Poslední samuraj, Harry Potter a ohnivý pohár), kde stál po boku nastupivšího krále Jiřího VI. Centrem dění byl i ve snímku V srdci bouře: Churchill ve válce, což je televizní film z produkce HBO. Britského premiéra si zde zahrál Brendan Gleeson (V Bruggách, Vesnice).

Dalším známým hercem, který ztvárnil britského předsedu vlády, byl Brian Cox (Zrození Planety opic), a to ve filmu Churchill. Tento snímek mapuje období před Dnem D, kde byl Winston Churchill proti tomuto rozhodnutí, neboť si byl vědom, že pokud tato akce selže, bude to konec. Stahující se mračna zase mapovaly celé Churchillovo premiérské období. V hlavní roli se představil Albert Finney (Dva na cestě, Skyfall). 

Posledním známým hercem, který Churchilla ztvárnil, je Gary Oldman (trilogie Temný rytíř, Leon). Za svůj výkon ve filmu Nejtemnější hodina si čerstvě odnesl Zlatý glóbus za mužskou hlavní roli v dramatu. Tento snímek se ve čtvrtek představí také českému publiku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také