TOP 8: Nejlepší filmy s Marion Cotillard

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Do kin právě vstupuje francouzská satirická komedie Rock’n Roll, ve které září ústřední dvojice Marion Cotillard a Guillaume Canet. Oba herci jsou nejen životními partnery i ve skutečnosti, ve filmu dokonce hrají přímo sami sebe. V naší nové TOPce se ohlídneme za významnými filmy právě Marion Cotillard, která excelovala v mnoha rolích, ať ztvárňovala skutečné osobnosti nebo ty fiktivní.

Počátek

Mnohými až téměř uctívaný snímek Christophera Nolana v této topce nesmí chybět i přes to, že v něm Marion hraje jen malou roli (koneckonců na ČSFD jde o nejlépe hodnocený snímek v její filmografii). To samé by se dalo říci i o její druhé spolupráci s tímto režisérem – Temný rytíř povstal. V obou filmech hraje Marion vedlejší role s omezeným časem na plátně, ale přesto dokáže publikum zaujmout. Pokud chcete tip na film, kde má Marion mnohem více prostoru ukázat své herecké umění, čtěte dál.

Edith Piaf

Biografický snímek o jedné z nejznámějších francouzských umělkyň se do paměti zapíše především díky výbornému výkonu Marion Cotillard. Ta si za něj odnesla mnoho cen, včetně Ceny Akademie, čímž se stala jednou ze dvou hereček, které vyhrály za roli v neanglicky mluvené roli (tou druhou je Sophia Loren).

Spojenci

Loňský válečný snímek Roberta Zemeckise stojí na dvojici Cotillard – Pitt. Ti hrají dva špiony za druhé světové války, kteří se potkají v rámci mise, kdy mají předstírat, že jsou manželé. Hranice mezi profesionálním a osobním životem se prolnou, když se dvojice do sebe zamiluje doopravdy. Jejich vztah ale provází pochybnosti o loajalitě toho druhého – a to nejen k jejich manželství a dítěti, ale i k zemi.

Dva dny, jedna noc

Po Edith Piaf byla Cotillard ještě jednou nominovaná na Oscara a opět za výkon ve francouzském filmu. Film Dva dny, jedna noc ukazuje hlavní hrdinku Sandru, která se snaží zabránit tomu, aby byla propuštěna z práce. Trpí totiž depresemi, tak často v práci chyběla. Jelikož firma nechce vypadat jako bezcitná korporace, řekne Sandře, že pokud přesvědčí své kolegy, aby se vzdali roční prémie, může v práci zůstat. Ale je jen na Sandře, aby je přesvědčila.

Je to jen konec světa

Loňské drama Xaviera Dolana s Cotillard, Vincentem Casselem, Gaspardem Ullielem a Léou Seydoux bylo uvedeno v Cannes a na spoustě dalších festivalů. Pokud máte rádi typ filmu, který se odehrává v omezeném čase i prostoru a sází na mezilidské vztahy (a herecké výkony hlavních představitelů), pak byste si tento snímek o úspěšném dramatikovi, který se před svou smrtí vrací z velkoměsta na pár dní zpět domů, neměli nechat ujít.

Macbeth

Adaptace hry William Shakespeara od režiséra Justina Kurzela disponuje především opravdu fascinujícím vizuálním zpracováním a pak výkony ústřední dvojice Macbetha a jeho manželky v podání Michaela Fassbendera a Marion Cotillard. Macbeth je drama o neohroženém válečníkovi, jemuž je předpovězeno, že se stane králem. Co ovšem netuší je, za jakou cenu toho dosáhne.

Veřejní nepřátelé

Osmdesát let starý, nicméně stále aktuální, příběh. Vypráví o jistém Johnu Dillingerovi – miláčkovi veřejnosti a zároveň úhlavnímu nepříteli policie. Jedni ho totiž viděli jako prachsprostého bankovního lupiče, druzí jako někoho, kdo trestal ty, kteří mohli za tehdy všechny sužující hospodářskou krizi. Režisér Michael Mann se s tímto materiálem vypořádal se svým osobitým rukopisem. Do hlavní role obsadil Johnnyho Deppa, jeho životní lásku ztvárnila Marion Cotillard a jeho nemesis, agenta FBI Melvina Purvise, který byl Dillingerovy stále v patách, Christian Bale.

Velká ryba

Edward Bloom moc rád vypráví. Zejména pak fantastické historky ze svého mládí. V těchto příbězích nechybí obři, čarodějnice ani vlkodlaci. Ve společenských kruzích je právě pro tuto svou zálibu Bloom oblíbený. Jediný, koho si svými historkami nezískává, je jeho vlastní syn. Když ale Edward onemocní, přesvědčí jeho žena jejich syna, aby se pokusil najít k otci cestu,  smazal hranice mezi zdánlivě jasnou fikcí a realitou a nechal otce vyprávět. Jméno režiséra Tima Burtona ve spojení s dobou vzniku filmu (2003) dost napoví o vizuální stránce a celkové hravosti snímku. Film získal několik nominací na cenné sošky, včetně té na Oscara, Zlaté Glóby či BAFTA.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také