TOP 10: Nejlepší filmy z filmového prostředí

Přečtěte si

Autor

Filmoví diváci filmy z filmového prostředí už odjakživa milují. Nahlédnout pod pokličku filmového průmyslu, poznat „herce“, ověřit si, že celá ta branže funguje tak, jak si myslíme. S příchodem zimního snímku Rock’n Roll o herci, jehož charisma a přitažlivost jsou stejně vrtkavé, jako názory jeho herecké partnerky, se pojďme podívat na TOP 10 filmů, které vás vezmou na druhou stranu – za kameru.

1. Zpívání v dešti (1952)

Muzikál z prostředí počátku zlaté éry Hollywoodu nás zavádí do roku 1927 za se dvěma největšími hvězdami stříbrného plátna – Donem Lockwoodem a Linou Lamont. Zatímco Lina žije v domnění, že jejich vyumělkovaný vztah pro diváky je skutečná láska, Don má představu opravdu jinou. Společně se podílí na proměně svého posledního filmu v muzikál. Zatímco Don má skvělý hlas, Lina má být předabována – a Donovo srdce zahoří právě pro novou zpěvačku, která se má její postavy ujmout.

2. Zachraňte pana Bankse (2013)

Walt Disney touží po Mary Poppins, kterou její autorka P. L. Travers odmítá dát zuby nehty z rukou. Když povolí jeho návštěvu a vyjednávání, je to jen proto, že ví, že peníze a prodeje se začínají tenčit. Ovšem nic není zadarmo, Disneymu vzdoruje až do chvíle, kdy do své duše znovu pustí dítě. Výsledkem jejich vyjednávání je jeden z nejlegendárnějších a nejpůsobivějších filmů kinematografických dějin.

3. Ed Wood (1994)

Bizarní filmy, bizarní štáb a bizarní nápady, to všechno byl světa Eda Wooda, nejhoršího režiséra všech dob, který se vyžíval v hororech, sci-fi a později i pornofilmech. Tim Burton je ujal jeho příběhu a rozhodl se ho převyprávět s Johny Deppem v hlavní roli. V černobílém snímku o době největší slávy Eda Wooda Burton vyjadřuje nejen velké sympatie tomuto režisérovi, ale i nevyslovenou poctou celému světu filmu.

4. Malý Rambo (2007)

Během dlouhých letních prázdnin roku v osmdesátých letech dva malí hrdinové propadnou kouzlu kultovního filmu Rambo: První krev. Willovi, jednomu z chlapců, se v hlavě urodí ďábelský plán po tom, co při plánování útěku z domova narazí na rváče Lee Cartera. Chlapec, vyzbrojený pirátskou kopií kazety o souboji válečného veterána s americkou policií v lesích, má najednou zcela jasno o svém životním osudu.

5. Trhák pana Bowfingera (1999)

Producentovi Bobby Bowfingerovi se dost bortí plány. Měl na programu pořádný trhák se vším, co k němu patří, počínaje celebritou první třídy, která jeho filmu zaručí úspěch. Hvězdě Kitovi se ale film nelíbí, ani scénář, ani nápad. Odmítá mít s Bobbyho záměry cokoliv společného. A tak Bobby přichází s ještě lepším nápadem. Kit vůbec nemusí vědět, že ve filmu hraje, pokud do Bobby dokáže dostat do správné situace ve správnou chvíli a Kit bude muset chtě nechtě požadovaně reagovat.

6. Bio ráj (1988)

Uznávaný režisér se vrací do rodné vesničky, kde má pohřeb starý promítač Alfréd – ten, kdo stál za Totovým nadšením pro film. Film plný nostalgie, který mapuje cestu malého chlapce, kterého kino odmalička lákalo nejen proto, že v poválečné době znamenalo pro obyvatele vesnic kulturní a společenský zážitek, ale i pro postavu Alfréda, který chlapci vytvořil otcovskou figuru, zatímco jeho biologický rodič byl od války nezvěstný. Film vás však více než do uslzených vzpomínek vtáhne do autentického svědectví poválečného období, kde je sentiment odměřeně dávkovaný.

7. Velké trable malého města (2000)

Filmový štáb v čele s režisérem Waltem Pricem přijíždí do malého ospalého městečka Waterford, kde plyne život tím nejlínějším tempem, jaké si dokážete představit. Kavárna, knihovna a doktor, to jsou zde hlavní místa dění, mezi nimiž obyvatelé korzují. Klid a mír v maloměstě ovšem končí záhy po příjezdu filmařů, kteří zde chtějí nějakou dobu pracovat. Jejich příchod sám o sobě je pozdvižením nevídaných rozměrů, jaký si obyvatelé už ani nepamatují. Natož když se zapojí do místního života.

8. Město iluzí (1952)

Producent Jonathan Shields je na sklonku kariéry a začíná být zoufalý. Nabízí trojici postav, herečce, režisérovi a scenáristovi, možnost podílet se na jeho posledním projektu. Všichni zúčastnění ale Shieldse nenávidí. Co je k tomu vedlo? Retrospektivní vyprávění lidí z branže showbyznysu nám odkrývají příběh nejen celé své i Shieldsovy kariéry, ale i vztahu k němu samotnému. Černobílý snímek byl roku 1953 oceněný třemi Oscary.

9. Adaptace (2002)

Scénárista Charlie Kaufman se po úspěchu svého filmu V kůži Johna Malkoviche nemusí starat o nedostatek nabídek. Přijímá napsat adaptaci non-fiction bestselleru Zloději orchidejí. Román ovšem není napsaný klasickým vypravěčským způsobem a Charlie nad scénářem začíná pekelně trpět. Navíc se může bát i o své místo – jeho bratr po jediném kurzu vydává excelentní thriller, který Hollywood s nadšením přijímá. Výsledkem Charlieho scénáře tak není ani zdaleka text věrný předloze, naopak – krize umělce a jeho démony, které mu nedají spát, ovládnou celý scénář.

10. The Artist (2011)

George Valentin vládne Hollywoodu. Je nejvyhledávanějším hercem, nejtalentovanějším umělcem, žije si pohádkovým životem, díky své práci má dokonalou ženu, služebnictvo a davy fanoušků, kteří z něj omdlévají. Do této idylky se ovšem vloudí zákeřný démon – mluvený film. George mluveným filmem pohrdá a odmítá ho přijmout. Od roku 1929 chce ovšem Kinograph na mluvený film přejít úplně a George stojí před životním rozhodnutím – vzdá se svých názorů a kapituluje jako jeho herecká kolegyně Peppy Miller, nebo si bude stát za svým a vzdá se slávy?  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také