Filmů soustředících se na druhou světovou válku či roky jí předcházející a po ní následující je jako hub po dešti. Té první filmaři nevěnují zdaleka takovou pozornost. K ne zas tak početné skupině snímků, které se zabývají druhou dekádou minulého století, se nyní připojil nový francouzský počin Na shledanou tam nahoře (2017). 

Listopad 1918. Do konce světové války zbývá jen pár dní. Vojáci už jen čekají na oficiální konec, další útoky nemají žádný smysl. Něco jiného si ale myslí poručík Henri d´Aulnay-Pradelle, který válku naprosto zbožňuje a pro uznání a povýšení je ochoten udělat cokoli, šel by doslova i přes mrtvoly. Posílá tak svoji jednotku do naprosto nesmyslného útoku. Tento zbytečný a bezdůvodný rozkaz mířený na kótu 113 nerozlučitelně spojí dva vojíny, nenápadného účetního Alberta Maillarda a nadaného umělce z bohaté rodiny Édouarda Péricourta. V průběhu útoku dojde totiž k výbuchu, Albert skončí zasypaný v zákopu a Édouard ho vyhrabe a zachrání. Hned nato je ale zasažen střepinou a přichází o značnou část obličeje. Toto znetvoření ovlivní životní příběh obou vojáků i po demobilizaci. Albert se stane Édouardovým pečovatelem a nakonec společně připraví monumentální podvod postavený na národním uctívání válečných hrdinů pomocí pomníků. A poručík Pradelle mezitím bezostyšně vydělává na státní zakázce založené na exhumaci padlých a na výstavbě válečných hřbitovů. Jejich cesty se tak musí zákonitě protnout.

Snímek vznikl na základě stejnojmenné knihy Pierra Lemaitrea, který své dílo pomohl adaptovat pro stříbrné plátno. Spoluscénáristou a režisérem v jedné osobě je Albert Dupontel. Druhý jmenovaný za sebou sice má už několik režijních i scénáristických počinů, ty nicméně extra známé nejsou a valný úspěch neslavily. Dupontel je pro diváky známější spíše jako herec. Ostatně i ve svém nejnovějším filmu si zahrál, dokonce jednu z hlavních rolí. Režisér ztvárnil ve filmu svého jmenovce Alberta, role Édouarda se zhostil Nahuel Pérez Biscayart. Dále uvidíme ku příkladu Mélanie Thierry, Émilie Dequenne, Nielse Arestrupa či Laurenta Lafittea.

Snímek míří do kin již tento čtvrtek. Nadšení návštěvníci filmových festivalů měli šanci jej zhlédnout již v rámci nedávno proběhnuvšího Festivalu francouzských filmů a ohlasy jsou zatím velmi pozitivní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here