Recenze: Star Wars: Poslední z Jediů (2017) – Lepší než Impérium?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Začátek prosince s sebou krom tradičních předvánočních nálad přináší jeden z nejočekávanějších filmů ke konci spějícího roku. Druhé Vánoce, svátek to milovníků záře světelných mečů a zvuku respirátoru Dartha Vadera. Osmý díl Star Wars je prostě konečně tady a čekání na něj už předchází nadšené ohlasy ze zahraničí. Leckde bývá vynášen na piedestal hned vedle milované epizody Impérium vrací úder. Jak se tedy vydařil další návrat do předaleké galaxie?

Předcházející Síla se probouzí měla u fanoušků obrovská očekávání. Nastartování nové trilogie s sebou neslo mnohá úskalí a tvůrci v čele s J.J. Abramsem se rozhodli vsadit v mnoha ohledech na jistotu. Nejen že se tedy prakticky okopírovala dějová kostra Nové naděje, ale celkově se brnkalo zejména na notu nostalgie, zatímco příběh jako takový, spolu s návazností a hlavně osvětlením bezpočtu palčivých otázek výrazně pokulhával. Poslední z Jediů, což jistě všechny potěší, touto cestou nepokračuje. Rian Johnson, který po Abramsovi převzal pomyslné žezlo, se naopak vydal odvážnějším směrem, za který po právu sklidí respekt. A upřímně bych byl radši, kdyby Johnson natočil i devátou epizodu. Takhle nezbývá než doufat, že to Abrams nepokazí. A že je toho k pokažení hodně…

Přesto osmá epizoda řadu lidí jistě zklame. Mnoho otázek zůstává stále nezodpovězeno, ba na každém rohu vyvstává nějaká nová nesrovnalost. Pokud čekáte, že konečně zjistíte identitu zla, či bezpočet dalších nejasností, budete zkrátka a dobře zklamáni. Rozčarováni budou i ti, co očekávali, že by se Luke Skywalker dostal do popředí. Je třeba brát v potaz, že již více nejde o příběh Luka a Leiy, nýbrž především o novou trilogii, v níž hrají prim taktéž nové postavy, tedy zejména Rey, Finn, Kylo Ren a celá řada dalších již známých, nebo zcela nových charakterů. To pochopitelně neznamená, že by Luke v ději výrazněji nefiguroval, ba naopak. Podobně jako v předešlé části Han Solo, i zde má Luke pro dění zcela zásadní roli. V tomto případě tím citelnější, že se jedná vedle Dartha Vadera o nejdůležitější postavu celé ságy. Jde jen o to, že něco starého končí, a něco nového začíná.

Jakkoli se řada lidí bála, že nebude starý známý charakter uchopen dobře, ukázaly se tyto obavy jako zcela liché. Je zde naprosto uvěřitelně a pochopitelně uveden na pravou míru důvod, proč se poslední mistr Jedi odebral do vyhnanství. Proč jeho nejmocnější žák Kylo Ren udělal to, co udělal. Vše naprosto koresponduje s tím, jak je Lukův charakter vykreslen v původní trilogii. Charakter, který se vyvinul, muž, jenž udělal chybu a je si vědom jejích dalekosáhlých důsledků. Protože právě ony pochyby zlomeného válečníka mimo jiné stojí (jak by jistě řekl i Yoda) na počátku cesty k utrpení. Luke je zkrátka nesmírně uvěřitelně pojatým charakterem. Jeho střízlivý postoj k síle a kodexu zaniklého řádu Jediů pak dává i s ohlédnutím na zásadní předešlé události naprostý smysl. Dávno je pryč dogma, že Sithové jsou zlí a Jediové špatní. Dokonce identita samotného záporáka Snokea zůstane skryta (ba dokonce zpochybněna) a film vás donutí přehodnotit vše, co jste si doposud mysleli. A když už jsme u toho, právě otázka morálky se výborně ukazuje, když přijde právě na ústřední dvojici a její vzájemnou interakci, tedy Kylo Rena a Rey.

Zejména první jmenovaný se ukazuje být neskutečně komplexní postavou a není to jen díky hereckým kvalitám Adama Drivera, ale i tím, že jeho Ben Solo je pro mne zatím zcela bez jakékoli nadsázky nejlépe napsaným charakterem celé ságy. Pozadu nezůstávají ani další aktéři. Snímek jako takový je rozdělen hned na několik dějových linek, z nichž každá má svou nezaměnitelnou strukturu a nezbytný význam pro samý závěr. Rozhodně se nešetří na variabilitě prostředí, zábavných i úsměvných odkazech na minulost (dozvíte se třeba, odkud se bere modré mléko, ale dokonce tvůrci potěší fanoušky spoustou větších či menších příběhových můstků k původní trilogii (s jistou jedijskou záležitostí se dokonce nejspíš bude v budoucnu pracovat (a už tady pracuje) mnohem víc, než by koho napadlo), akci, osudovosti a velkolepých vesmírných bitvách.

Je tu celá plejáda zajímavých vedlejších postav, z nichž jediná trestuhodně nevyužitá, je želbohu (opět!) Kapitánka Phasma, jež si zde sice tentokrát alespoň zabojuje, ale moc se nepředvede. Ledaže by měla větší úlohu ve vypuštěných scénách. Krom ní si ale osobně nemohu ztěžovat. Postavy z předchozí epizody zde dostávají nové rozměry, zatímco nově příchozí mají velký potenciál, kterým dokáží zaujmout. Citlivost přístupu k látce pak dokazuje fakt, že se snímku skutečně daří převést na vás zoufalství a pocit, že jde o hodně, kdykoli dojde k boji, bezprostřednímu nebezpečí, či závažné volbě, kterých je zde plno. Skutečně se o aktéry budete bát, a tím víc jim budete přát úspěch. Nevzpomínám si že by se v jakémkoli z předchozích dílů octli Povstalci v takové mizérii, jako tady.

A když je to všechno, onen efektní mix naděje, přátelství, balancování na hraně temné a světlé strany Síly navíc ještě doplněno dokonalou, atmosférickou Williamsovou hudbou, není moc co dodat. Rian Johnson zkrátka dokáže nejen dokonale a do poslední kapičky vyždímat potenciál již daných zákonitostí světa, ve kterém se pohybuje, ale i jej obohatit o mnoho nového (nejen o řadu předloh pro dětské hračky). Navíc jsou tu zvraty, u kterých budete nejprve rozpačitě vrtět hlavou, ale posléze je přijmete jako součást nových pořádků, v jejichž duchu se film nese. Všichni zúčastnění, zesnulou Carrie Fisher (jejíž Leia zde dostala více prostoru než minule a má i několik velmi překvapivých momentů), které je celý snímek věnován nevyjímaje, předvedli výtečný výkon a celý štáb si tak zaslouží uznalou pochvalu.

Verdikt

Nejnovější Hvězdné války bych kvalitativně opravdu řadil k tomu nejlepšímu, co zatím v rámci filmového světa, vzešlého z mysli George Lucase a jeho pokračovatelů (kteří, ať už šlo o jakýkoli druh tvorby, mají lví podíl na popularitě tohoto fenoménu) existuje. Ačkoli není snímek bez chyby, v porovnání s místy rozpačitou, byť (nejen) pro mne zábavnou sedmou epizodou, působí takřka dokonale. Poslední z Jediů nikoho a nic nenapodobuje, naopak. Jde vlastní cestou a nese v sobě tolik ikonických obrazů, že se na ně bude dlouho vzpomínat. A nejde jen o cit pro detail, který ostatně skvěle odráží sama závěrečná scéna, snoubící v sobě naději v podobě budoucnosti povstaleckého odboje. Jde i o momenty, které vás přinutí valit oči na plátno s otevřenými ústy. Nebudu blíže specifikovat, ale jistá scéna s Lukem překonává svou epičností vše, co jsme doposud viděli (Skywalker je hrubě řečeno definitivně největší badass ságy). Zkrátka a dobře; pokud máte jen trochu rádi rádi mytologii okolo Síly (a ne, nemyslím midichloriany) a vůbec onu mystiku a kouzlo staré trilogie, tento snímek vás jednoznačně nezklame. Přesto si co se plného hodnocení týká, byť jsem si s myšlenkou na něj pohrával, nechám rezervu a počkám do příštích let. Lucasfilm/Disney toho totiž mají v plánu ještě hodně a pokud se jim tohle podaří překonat, bude to čirá extáze…

Star Wars: Poslední z Jediů / Star Wars: The Last Jedi
Trailer
USA, 2017, 150 min
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
Režie: Rian Johnson
Scénář: Rian Johnson
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Carrie Fisher, Mark Hamill, John Boyega, Oscar Isaac, Billie Lourd, Domhnall Gleeson, Benicio Del Toro, Gwendoline Christie, Andy Serkis, Lupita Nyong’o, Laura Dern, Kelly Marie Tran, Anthony Daniels, Jimmy Vee, Peter Mayhew, Warwick Davis, Thanh Van Ngo, Crystal Clarke, Akshay Kumar, Andy Nyman, Mark Lewis Jones, Togo Igawa, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy, a další.

Na Star Wars: Poslední z Jediů si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
90 %

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Viděl jsem dnes …
  Nevím jak film zhodnotit, čekal jsem asi víc. Nejdřív co mě zklamalo:
  – postavy bohužel nejsou tak zajímavé jako dřív (dal jsem jim čas právě do osmičky). Konkrétně Kyle Ren stále nepůsobí jako ztělesněné zlo, když se v dřívějším díle měnil Anakin , bylo zřejmé jakou zlost v sobě má, Kyle Ren má výraz dobráka a přitom by to měl být šmejd galaxie. 🙁
  – hudba k filmu nepřinesla žádný nový motiv, přišlo mi, že poslouchám soundtrack ze sedmičky 🙁 . Uvidíme až film uvidím podruhé.

  Celkově šlo o dobrý film, má to ducha Star Wars, vtipů bylo tak akorát (možná na začátku trochu přestřelili), ale v pohodě. I když díl 7 nepřinesl scénáristicky nic nového, líbil se mi asi víc, a nejspíš za to mohl Han Solo. Ta postava SW strašně chybí. Nic jí nenahradilo. 🙁 Vlastně dřív vtipem sršel hlavně Han a dnes perlí všichni, to je také zbytečné.

  Těším se, až si film pustím doma v originále (kvůli dětem jsem byl na dabované verzi), třeba bude dojem lepší.

  Když nyní o filmu přemýšlím, neprožíval jsem ho tak jako sedmičku. (staré díly nepočítaje)
  Ale jak jsem psal na začátku, není to špatný film, možná se jen celé SW zkrátka vyčerpali, není kde brát a bylo by lepší je důstojně ukončit.
  Technicky filmu není co vytknout, v tom je naprostá špička.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Ve filmu Star Wars: Poslední z Jediů od studia Lucasfilm pokračuje sága rodu Skywalkerů. Postavy předchozího filmu Star Wars: Síla se probouzí spolu s legendárními hrdiny galaxie prožívají strhující dobrodružství, během kterých odhalí prastará tajemství Síly a šokující události z minulosti.Recenze: Star Wars: Poslední z Jediů (2017) - Lepší než Impérium?