TOP 7: Nejlepší filmy Andrewa Garfielda

Do kin každým dnem dorazí romantický snímek Nádech pro lásku, který je režijním debutem herce Andyho Serkise. Hlavní role ochrnutého Robina bojujícího s nepřízní osudu se ujal právě Andrew Garfield, a proto vám pro připomenutí jeho dřívějších úspěchů přinášíme sedm nejlepších filmů, v nichž hraje.

1. Amazing Spider-Man 1, 2

Role pavoučího muže po třech snímcích ztvárněných Tobeym Maguirem připadla Garfieldovi poprvé v roce 2012. Tvůrci se jali opět zpracovat stejný příběh od počátku, jen pojatý jiným způsobem. Z Petera Parkera se tak po kousnutí znova stane superhrdina a zamiluje do sympatické Gwen v podání Emmy Stone. Ačkoliv se sláva snímku Marka Webba nerovná té původního Spider-Mana, rozhodně tento akcí nabitý počin stojí za zhlédnutí, protože Garfield i Maguire dávají Spider-Manovi každý něco jinak zajímavého.

2. The Social Network

Příběh vzestupu giganta sociálních sítí Marka Zuckerberga a jeho přítele Eduarda Savarina (Garfield) je v mnoha ohledech autentickou výpovědí o tom, jak Facebook doopravdy vznikal. Počáteční neshody, nedostatek prostředků a mnohé další ne zcela objasněné příčiny vedly k rozchodu obou zakladatelů. Savarin Zuckerberga dokonce žaloval, ale nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání, a tudíž je za „otce“ Facebooku dnes považován právě Zuckerberg.

3. Neopouštěj mě

Dystopický příběh vzniklý na motivy stejnojmenné knihy držitele Nobelovy ceny Kazua Ishigura pojednává o trojici blízkých přátel vyrůstajících v podivné internátní škole Hailsham. Její „studenti“ jsou však jen klonové vytvoření k darování orgánů, kteří vědí, že jejich život nebude nijak dlouhý. Koluje však zvěst, že pokud se někdo z nich doopravdy zamiluje, mají pak šanci na běžný život. Komplikované vztahy mezi Kathy, Ruth a Tommym (Garfield) jim však znemožní prožít lásku naplno, a tak ten jejich nevypadá nijak pozitivně.

4. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Mimořádně silný film Mela Gibsona inspirovaný skutečnými událostmi vynesl Garfielda mezi hvězdy velkého formátu. Za roli válečného hrdiny Desmonda Dosse si vysloužil nominaci na Oscara i cenu BAFTA. Doss se jako mladík rozhodne narukovat do armády, aby pomohl vlasti, ale díky své víře odmítá ve válce byť jen vlastnit jakoukoliv zbraň. Už při výcviku je za svůj postoj drsně šikanován dalšími rekruty, ale nakonec je mu umožněno účastnit se boje. Jako zdravotník 307. pěšího pluku dokonce dovede v krvavé bitvě o Okinawu zachránit přes 70 mužů, a tak se z vyděděnce stává jedna z klíčových postav války.

5. Imaginárium Dr. Parnasse

Ačkoliv Garfield v tomto filmu neztvárnil žádnou z hlavních rolí, stále se jedná o zajímavý snímek z jeho repertoáru. Jako Anton si zahrál po boku hvězd jako Heath Ledger, jehož náhlé úmrtí donutilo tvůrce jeho postavu za chodu transformovat, Johnny Depp, Jude Law nebo Colin Farrell. Fantasy o původně nesmrtelném doktoru Parnassovi je příjemnou pohádkou pro dospělé.

6. Ten kluk

Jedna z prvních filmových rolí Garfielda, za kterou hned dokázal získat cenu BAFTA. Kritiky oceňovaný snímek Ten kluk o návratu mladistvého delikventa zpět do života umožnil Garfieldovi naplno projevit jeho herecký potenciál. Hlavní hrdina Eric Wilson zachrání holčičku po autonehodě a stává se z něj hrdina. Jakmile se o něj ale začnou média více zajímat, vyplave na povrch jeho prohřešek z minulosti, kvůli kterému skončil v nápravném zařízení. Přichází o práci, v novinách je lynčován, život se mu hroutí pod rukama, a tak mu nezbývá než se vzdát, nebo nepřízni osudu čelit.

7. Mlčení

Temný snímek Martina Scorsese se soustředí na otázku šíření křesťanství v Japonsku 17. století. Dva mladí duchovní, otec Rodriguez (Andrew Garfield) a Garupe (Adam Driver), se vydávají najít svého duchovního mentora (Liam Neeson), jenž se údajně zřekl víry, aby byl ušetřen krutého mučení. Oba muži si prochází strastiplným obdobím, které testuje jejich psychické i fyzické limity, přicemž víra v Boha se mnohdy zdá být tím posledním, co jim zbylo.