Suburbicon: Temné předměstí: Drsná Coenovka z atmosférických padesátek?

Legendární bratři Coenové, kteří mají na kontě (mimo jiné) takové filmy, jako kupříkladu čtyřmi Oscary oceněný počin Tahle země není pro starý, či dnes už naprosto kultovní Big Lebowski. K nejnovějšímu snímku, nazvanému Suburbicon: Temné předměstí, se oba podíleli na scénáři. Jedním z autorů psané podoby filmu je George Clooney, jenž v případě tohoto projektu přijal i post režiséra. Suburbicon slibuje pro Coeny tolik typický mix krimi a thrilleru s hořkou příchutí, zasazený do zdánlivě idylického amerického předměstí v padesátých letech minulého století. 

Barevná a prosvícená, z dnešního pohledu jednoduše utopická a načančaná padesátá léta, jež ostatně bývají často používána k zasazení katastrofického dění, jež vše obrátí naruby, aby dokonale vynikl kontrast, skýtá už na první dobrou minimálně jímavou atmosféru. Pro vložení typicky absurdní zápletky se špetkou černého a morbidního humoru snad ani nešlo volit lépe. Děj sleduje hlavního hrdinu, který se po smrti manželky, zavražděné mafiánským lichvářem rozhodne vzít osud do vlastních rukou a vypořádat se se zločinci po svém.

Bohužel se to ale (nijak nepřekvapivě) tak trochu zvrtne a události vezmou poněkud jiný spád, než by se dalo očekávat. Hlavního hrdiny Gardnera Lodge, se v Suburbiconu zhostil oblíbený Matt Damon, kterému úloha dříve slušného otce od rodiny na scestí jistě velmi sedne. Ani další obsazení nevypadá vůbec zle. Už jen Julianne Moore, kterou jsme letos mohli vidět v netradiční roli úchvatně šílené a trhlé záporačky Poppy ve dvojce Kingsman, navnazuje na další zajímavou postavu. Dříve klidné předměstí se zde zvrhne v místo plné absurdního semeniště zločinu a divákům tak nezbývá než doufat, že se Clooneymu podařilo vytěžit z potenciálně slibného námětu maximum.

„V 50. letech je život v prosluněném středo-americkém městečku Suburbicon bezstarostný a idylický. Malebné domky s upravenými trávníky jsou dokonalým místem pro šťastné rodiny. A taková je i rodina Gardnera Lodge. Tedy alespoň navenek. Jedné noci vše změní vloupání do jejich domu. Gardnerova manželka Rose je zavražděna. Policie velmi rychle zatkne podezřelého. Ale když dojde na stanici k identifikaci, Gardner pachatele neoznačí. A možná pro to má dobrý důvod. Podezřelým z brutálního činu je totiž lichvář, který má na starost klienty, kteří své dluhy mafii neplatí včas. Gardnerovo rozhodnutí spustí řetězec podezírání, vydírání, násilí a pomsty.“