Pokud jste nadšeni do videoher, určitě dobře znáte ten nechvalně ubíjející pocit, kdy musíte jednu instanci procházet xkrát, jelikož si vždy vylámete na jejím konci zuby na finálním bossovi. A přesně takový pocit zažívá nespoutaná vysokoškolačka, která si takovou instanci prochází pořád dokola.

Vysokoškolačka Tree prožila noc plnou alkoholu a ráno se probouzí v cizí posteli, s kocovinou a první člověk, kterého potká, je neznámý kluk, u kterého přespala. To je ale jen slabý odvar oproti tomu, co ji během následujících hodin čeká. K narozeninám dostane totiž dárek – ukončení vlastního života od neznámého vraha s maskou. Nicméně tady to nekončí, ráno se probudí opět ve stejné posteli se stejnou kocovinou a s pohledem na stejného kluka, jako den předtím. Nezbývá jí nic jiného, než se stávat obětí dál a dál, dokud nepřijde na to, jak to celé zastavit.

Christopher Landon, který se scénáristicky podepsal téměř pod všechny díly hitové série Paranormal Activity, vsadil zde z pozice režiséra na mix thrilleru a odlehčené americké komedie.  Hlavní hrdinka zažívá sice pravidelná muka, kdy ji na konci dne pokaždé zabije neznámý vrah, ale často je to v odlehčeném duchu. Ten známý pocit sklíčeností, typický pro vypjaté hororové snímky, se zde nedostavil. Momenty hrající spíše na strunu dramatičnosti zde nemají tak silný efekt a nic nového nepřináší. Dostane se nám jednoho klišé za druhým, jako je pád hrdinky utíkající před vrahem, lekačky a podobné evrgreeny. Zkrátka nic ojedinělého.

Naopak za co je třeba tvůrce pochválit, je zmíněná odlehčenost. Humorné scény občas přišly jako blesk z čistého nebe, ale pobavily. Celková komická část snímku působící na naše bránice a ne na náš srdeční tep byla kvalitativně na mnohem vyšší úrovni než její vážnější sestra. Kdyby byla celá stopáž vedená v duchu ironické parodie, celkový výsledek by byl mnohem lepší. Rovněž lze také ocenit kreativitu vyvstávající ze zápletky. Jelikož hrdinka neustále prožívá stejný den, podíváme se na něj vždy z trochu jiného pohledu.

Jessica Rothe byla pro obsazení Tree trefou do černého. Její lhostejnost a aura “zlobivé holky” jí sedí a charakterové rysy jí uvěříte. Neztrácí však ani šarm, smysl pro ironii a humor. Ostatní za řeč moc nestojí a hlavní protagonistce zdatně sekundovali.

Verdikt:

Všechno nejhorší je příjemným překvapením, u kterého je škoda, na jaký žánr se soustředí. Kdyby se kladl větší důraz na komickou stránku snímku místo toho dramatického, hodnocení by bylo vyšší. Takhle se jedná o příjemnou jednohubku, která však nepotřebuje opětovní zhlédnutí.

Všechno nejhorší / Happy Death Day
Trailer
Horor / Mysteriozní / Thriller
USA, 2017
Stopáž: 96 minut
Režie: Christopher Landon
Scénář: Scott Lobdell
Hrají: Jessica Rothe, Israel Broussard, Charles Aitken, Rachel Matthews, GiGi Erneta, Ruby Modine, Rob Mello, Laura Clifton

Na Všechno nejhorší si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Loading...
PŘEHLED RECENZE
Daniel Birgus
70 %
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here