Jubilejní dvacátý ročník Festivalu francouzského filmu míří do českých měst

Přečtěte si

Nejlepší filmy Channinga Tatuma

Tanečník, producent a herec Channing Tatum se zapsal do srdcí mnoha dívek snímkem Let's Dance. Ten sice nepatří mezi...

Nejlepší filmy Joaquina Phoenixe

Joaquin Phoenix je pan herec. Naposled to dokázal v komiksové adaptaci Jokera, za kterého si odnesl Oscara. Herecký chameleon...

Nejlepší filmy Charlieho Hunnama

Charlie Hunnam, hvězda seriálu Zákon Gangu, se objevuje na stříbrném plátně od roku 1999. Na kontě má hned několik...

Autor

Je podzim, takže s filmovými festivaly se opět, minimálně v Praze, roztrhl pytel. Dalším v pořadí je Festival francouzského filmu, který letos oslaví již kulaté dvacáté narozeniny. V Praze a dalších městech se usídlí od 22. do 29.11.

Jak již je tomu zvykem, přehlídka s sebou přinese plejádu filmů, které, jste-li milovníci filmů, by neměly uniknout vašemu radaru. Snímky budou uváděny v několika sekcích. Šestnáct snímků bude uvedeno v předpremiérách, dále nás čeká soutěžní Výběr české kritiky, krátké filmy, filmové hity a oficiální výběr z Cannes 2011-2016.

Speciální pozornost a pocta bude letos věnována režiséru Jean-Pierre Melvilleovi, významnému francouzskému tvůrci. V rámci festivalu bude promítáno šest jeho filmů včetně Práskače (1962) s Jean-Paul Belmondem či Osudového kruhu (1970) s Alainem Delonem.

Předpremiérově bude na festivalu možné zhlédnout kupříkladu snímek Bratři Lumiérové soustřeďující se na vynálezce kinematografu, film Gauguin v hlavní roli s Vincentem Casselem mapující období umělcova života, jež strávil na Tahiti, nebo Happy End oslavovaného režiséra Michaela Hanekeho, kde se v roli ústřední postavy představí výborná Isabelle Huppert. Ve stejné sekci se také objevují dva filmy s oblíbenou Francouzkou Marion Cotillard – Ismaelovy přízraky a Rock’n Roll, či Polibek od Beatrice s ikonou nejen francouzského filmu Catherine Deneuve.

Filmové hity s sebou přinesou vítěze letošního Be2Can 120 BPM, nový film Francois Ozona Dvojitý milenec či snímek Dokud nás svatba nerozdělí od tvůrců všemi chválených Nedotknutelných.

V rámci výběru z Cannes si budou diváci moci připomenout to nejlepší z tohoto festivalu z let 2011-2016. Promítána bude například Láska od režiséra výše zmíněného Happy Endu, Michaela Hanekeho, Je to jen konec světa Xaviera Dolana nebo Život Adéle.

Festival nabízí vyžití i mimo kinosály. Návštěvníci mohou zajít na výstavu Gaumont 120 let kinematografie. Gaumont existuje od samých počátků kinematografie a za oněch 120 let obsáhnul všechny oblasti filmového průmyslu od produkce, přes distribuci až po provozování kinosálů. Výstava představí exponáty, které již byly vystaveny v Paříži a v Asii. Vstup je volný a veřejnost se bude moci prostřednictvím úryvků z filmů a plakátů vydat na putování dějinami kinematografie. Především jde o výstavu o kinematografii samotné. Výstava se bude konat v Galerii 35 a bude doprovázena promítáním  dvouhodinového filmu Gaumont Passionnément s 250 filmovými ukázkami.

Společně s Prahou probíhá festival také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Více informací je k nalezení na stránkách festivalu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také