Festival francouzského filmu: 5 tipů, na co vyrazit

Přečtěte si

Autor

Část tohoto a příštího týdne patří v kinosálech v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích Festivalu francouzského filmu. Pokud uvažujete, co s volným časem o víkendu či v několika následujících všedních dnech (přehlídka trvá do 29.11.), vybrali jsme pro Vás 5 tipů z programu.

Bratři Lumiérové

Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier se rozhodli širší veřejnosti uceleně předvést tvorbu bratří Lumiérů, vynálezců kinematografu. Vybrali přes sto krátkých snímků od tohoto tvůrčího dua, ty pečlivě zrestaurovali pro digitální promítání a vytvořili z nich toto svědectví o přelomu 19. a 20. století, zejména pak o kulturní a technologické situaci dané doby.

Happy End

Michael Haneke (Bílá stuha, Láska) se ve svém nejnovějším počinu vrací k tématu rodiny. Ovšem v této rodině to vypadá tak, že jediné, co je pojí, jsou geny. Haneke ve filmu zkoumá rozpad tradiční buržoazní rodiny a odkrývá tajemství, jež její členové mají. Obsazení se pyšní vynikající Isabelle Huppert či Tobym Jonesem. Snímek mohli diváci v ČR zhlédnout už v rámci letošního KVIFF.

Madam služebná

Toni Colette a Harvey Keitel ztvárňují v tomto snímku Amandy Sthers bohatý americký pár,  Anne a Boba, který se rozhodl svůj vztah okořenit tím, že se přestěhovali do zámku v Paříži. Rozhodnou se pořádat večeři pro dvanáct lidí, ale najednou přijíždí syn z Bobova prvního manželství a stolovníků je tak třináct. No ale co s tím? To by přeci přineslo smůlu. Naštěstí přijde pár s mazaným řešením. Trvají na tom, aby se jejich věrná služebná Mária (Rossy de Palma) přestrojila za tajemnou španělskou šlechtičnu, čímž odvrátí „neštěstí“ u stolu. Jenže stačí trochu víc vína a Maria si to začne u stolu, dle hostitelů až moc, užívat.


Můj život Cuketky

Snímek nominovaný na minulých Oscarech v kategorii Animovaný film vypráví o jednom malém statečném klukovi jménem Cuketka. Už v útlém věku přijde o maminu a má pocit, že je na celém světě sám. Je umístěn do dětského domova, kde si přes veškeré strasti nakonec najde své místo, nové kamarády a začne další kapitolu svého života. Všichni jeho kamarádi mají vlastní osudy – drsné, smutné, něžné, místy i veselé. No a pak je tu ještě jedna dívka, Camille…

Dalida

Ačkoli v místní kotlině není její jméno příliš známé, Dalida, vlastním jménem Yolanda Christina Gigliotti, byla zpěvačka původem z Káhiry slavná po celém světě. Snímek Lisy Azuelos mapuje celý život zpěvačky počínaje narozením v Káhiře, přes první úspěchy ve Francii až po celosvětovou slávu. Líčí jak úspěchy a strasti profesní, tak i ty soukromé. Snaží se divákovi poskytnout alespoň letmý vhled do toho, jak bouřlivý a silný život umělkyně měla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také