Víkendové tržby: Sněhulák a Geobouře komerčními propadáky roku!

Nováčci tento týden tvrdě narazili. Očekávaná adaptace kultovního románu Jo Nesba absolutně vyhořela a nevedlo se ani Gerardu Butlerovi.  

  1. místo – Boo 2! A Madea Halloween: 21,6 milionů, novinka
  2. místo – Geostorm: Globální nebezpečí: 13,3 milionů, novinka
  3. místo – Všechno nejhorší: 9,4 milionů, 2. týden v žebříčku
  4. místo – Blade Runner 2049: 7,2 milionů, 3 týden v žebříčku
  5. místo – Only the Brave: 6 milionů, novinka
  6. místo – The Foreigner: 5,4 milionů, 2. týden v žebříčku
  7. místo – To: 3,5 milionů, 7. týden v žebříčku
  8. místo – Sněhulák: 3,4 milionů, novinka
  9. místo – Barry Seal: Nebeský gauner: 3,2 milionů, 4. týden v žebříčku
  10. místo – Kingsman: Zlatý kruh: 3 milionů, 5. týden v žebříčku

Takhle nepříznivý týden pro debutanty tu snad ještě nebyl. Pokud nepočítáme snímky v omezené distribuci, tak během právě uplynulého víkendu vstoupilo do amerických kin hned pět nových snímků, ale radovat se mohl jen jediný – černošská komedie Tylera Perryho Boo 2! A Madea Halloween. Recenzenty rozcupovaný film a tvůrce, který cílí z naprosté většiny na afroamerickou část publika, si však už několik let drží svoji diváckou základnu (osm filmů v řadě) a vesele kasíruje jeden milion za druhým.

Druhé místo obsadil Gerard Butler se svým katastrofickým filmem Geostorm: Globální nebezpečí. Režijní debut Deana Devlina, dvorního producenta megalomana Rolanda Emmericha, nedopadl příliš slavně a po prvotvních bídných ohlasech schytal facku i v podobě slabé návštěvnosti amerických diváků. Otvírák za 13,3 milionů při rozpočtu kolem 120 mega si studio Warner Bros. za rámeček určitě nedá.

Třetí a čtvrté místo bere horor Všechno nejhorší, respektive promyšlené sci-fi Blade Runner 2049. Prvně zmíněný snímek patří do kategorie nízkorozpočtových a daří se mu natolik dobře, že svoji pořizovací cenu dokázal už více než zdesetinásobit. To volné pokračování kultovky Ridleyho Scotta bohužel podobnou přízeň diváků postrádá.

Polovinu žebříčku box-office uzavírá drama podle skutečné události Only the Brave, které vypráví příběh několika odvážných hasičů, kteří s nasazením vlastních životů bojovali s ničivým ohněm, aby uchránili menší město kdesi v Americe. Parádně obsazený projekt (Josh Brolin, Miles Teller, Jennifer Connelly, Taylor Kitsch, Jeff Bridges) se sice může pyšnit samými nadšenými ohlasy, ale komerční úspěch se nedostavil. Šest milionů z dvou a půl tisícovky kin je prostě málo i na potenciální oscarovku.

The Foreigner s Chanem a Brosnanem bere šestý flek a šťastná sedmička připadla veleúspěšnému hororu To, který celosvětově vydělal už vynikajících 650 milionů dolarů. Připomínám jen, že rozpočet této povedené adaptace legendární knihy Stephena Kinga nebyl větší než 35 milionů. Taková ziskovost tu nebyla už léta.

No, a největším otloukánkem týdne se stal Sněhulák, na kterého zbylo až osmé místo. Vyhlížené filmové zpracování známého knižního krimi-thrilleru severského spisovatele Jo Nesba se chlubilo eRkovou přístupností a Michaelem Fassbenderem v hlavní roli, ale otevírací víkend se Snowmanovi vůbec ale vůbec nepovedl. Ani ne 3,5 milionů je těžká špatenka a jediné slibné výdělky hlásí zbytek světa (včetně České republiky), kde se této mrazivé detektivce ještě jakž takž daří. S dalšími filmy s Harry Holem jen tak nepočítejme.

Do nejlepší desítky se vešel ještě Tom Cruise se svým Nebeským gaunerem Barry Sealem a povedená dvojka komiksových Kingsmanů s podtitulem Zlatý kruh. Ta sice vykazuje o něco slabší tržby než dva roky stará jednička, ale i tak si na živobytí v klidu vydělá. Pořizovací cena šla údajně jen něco málo za 100 mega a to není při vydělaných celosvětových 350 milionech žádná likvidační částka.