Rekapitulace: Připomeňte si hororovou sérii Saw

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Série o vynalézavém vrahovi, který se prohlásí za vykonavatele spravedlnosti, se stala fenoménem. Různé smrtící pasti a snaha nebohých obětí dostat se z nich se vryly do paměti diváků svou syrovostí a bezútěšností. Nyní se dočkáme dalšího dílu, v pořadí již osmého. Pojďme si připomenout, jak to celé začalo.

Saw: Hra o přežití (2004)

První díl byl natočený za pár šupů, ale o to víc přidal na dramatičnosti a napínavosti. Představte si, že se probudíte v neznámé umývárně připoutáni k trubce a jediný způsob, jak se z toho můžete dostat, je plnit brutální úkoly od neznámého hlasu patřícího loutce na obrazovce. Nepřikrášlený pohled na brutalitu, bizarní smrtící pasti a především skvělý dějový zvrat udělaly se Saw velice výdělečný projekt a tak se nebylo čemu divit, že tvůrci už vymýšleli druhý díl.

Saw II (2005)

Druh díl přidal na intenzitě a byl o dost brutálnější než jeho předchůdce. Skupina nešťastníků musí projít různými úkoly, aby jim bylo umožněno dostat se z budovy, která se plní smrtícím plynem. Přímočařejší pokračování sázelo především na šokování ještě důmyslnějšími pastmi, a to za cenu scenáristicky plochých postav a předvídatelného děje.

Saw III (2006)

Kramer, vrah zvaný Jigsaw je sice nemocný, ale to mu vůbec nebrání dále terorizovat nejrůznější hříšníky. S pomocí své pomocnice unese zdravotní sestru, která má za úkol držet ho při životě, zatímco její manžel musí dokončit nebezpečnou hrou, při které poteče krev v hektolitrech. Kramer, hlavní záporák předchozích dílů, je tady indisponován a tak dostává více prostoru jeho pomocnice Amanda. Opět se dočkáme syrovosti a závěrečného konce, kdy nezůstane nic na svém místě, končetiny nevyjímaje.


Saw IV (2007)

Původní Jigsaw v podání Kramera je sice mrtvý, ale našel si zdařilého nástupce. Ten je dokonce ještě více neústupný než jeho mentor a vzor. Detektivovi FBI Hoffmanovi, který dostal celý případ na starost, pomáhá velitel zásahové jednotky Rigg, který se sám ocitne jako protagonista v jedné z her. Tento díl byl přelomový v tom, že představil nového Jigsawa, který navázal na tradici. Chybělo mu sice charisma svého předchůdce, ale pastičky uměl rovněž vytvářet.

Saw 5 (2008)

Pátý díl navazuje tam, kde skončil jeho ten předchcozí. Honba za novým Jigsawem pokračuje a smyčka okolo něj se utahuje. Po krku mu jde totiž velice zarputilý detektiv. Nicméně ani to mu nezabrání, aby opět ukázal několik svých démonických pastí. A navíc se dozvíme něco z Kramerovy minulosti.

Saw VI (2009)

Jigsaw už na rozdíl od svého původního mentora kašle na nějaké napravování lidí a výchovný políček na celý život. Jeho oběti často ani nemají šanci dostat se ze smrtících situací ven a vrahovi slouží mnohdy jen jako pokusní králíci v jeho démonických vraždících experimentech. Konec měl svižnější tempo než pátý díl, nechyběly mu ani potřebné flashbacky a hlavně – novější Jigsaw se málem stal sám obětí jedné ze svých pastí.


Saw 3D (2010)

Zatím poslední výskyt pastičkového vraha lákal na 3D a vylepšené vizuální efekty. Sliboval ještě intenzivnější zážitek. Jeho finále bylo pro mnohé fanoušky série uspokojujícím zakončením, které odkazovalo na předchozí díly a hlavně k celému začátku série.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také