Rekapitulace: Bůh hromu Thor v MCU

Už brzy vrazí do kin dva nejsilnější Avengeři, z nichž jeden je obrovitý a zelený, jeho původ se inspiroval ve Frankensteinově monstru a diverzitě postav Dr. Jekylla / pana Hyda, a druhý na náš svět spadl přímo z poupravené severské mytologie. Thor Odinson má za sebou už několik filmů, v nichž se v rámci filmového Marvel universa objevil. Pojďme si je tedy hezky jeden po druhém připomenout…

Thor (2011)

Poprvé (a naposledy) jsme Thora viděli v ikonické okřídlené přiblici.

Vůbec první výskyt nabušeného blonďatého hromotluka v MCU. Thor se zde naučil pokoře a víře v lidství, našel si první lásku v podobě vědkyně Jane Fosterové, a seznámil se s pro další, budoucí dění klíčovou organizací S.H.I.E.L.D., zde v zastoupení agenta Phila Coulsona. První Thor exceloval zejména v provedení (kdy první setkání s božským Asgardem dokázalo diváku opravdu vyrazit dech), a dialozích, jakož i budování mytologie a fikčního světa jako takového. Opravdu znát zde byl i rukopis režiséra Kenneth Branagh, který filmu dodal správný dramatický oblouk a věren svým zkušenostem s divadelní režií Shakespeara navíc vtiskl Asgardskému dvoru ten správný starosvětský punc. Akce byla zkrátka v tomto případě až na druhém místě. Mnohem víc šlo o Thorův úděl. Ačkoli zde Thor přišel o své schopnosti, jelikož jak Loki, tak Prastarý Odin dobře vědí (byť každý po svém), že pýcha předchází pád, nakonec prokázal že je hoden Mjolnir nosit a ohánět se jím jako dříve. Ve filmu pobavily i ty okamžiky, kdy si Thor neuvědomoval, že přišel o božské schopnosti. Jakmile ale znovu získal svou zbraň, mohl se pustit do křížku s velmi dobře provedeným kovovým Ničitelem (který, jak trefně poznamenal Coulson, připomíná jednu ze Starkových „hraček“), a zatl intrikujícímu bratru Lokimu tipec. Thor navázal na úcpěch Iron Mana a jako takový nás posunul zase o kousek blíže k spektakulárním a revolučním Avengers…

„Thorovu (Chris Hemsworth) otci, vládci bohů Odinovi (Anthony Hopkins), trvalo spoustu let, než ve své říši nastolil křehký mír. Jeho arogantní a domýšlivý syn ale dělá všechno proto, aby tuhle rovnováhu narušil. Když pohár trpělivosti jeho otce přeteče, Odin Thora exemplárně potrestá. Odebere mu jeho božské schopnosti a svrhne ho mezi obyčejné smrtelníky na planetu Zemi. Svržený a zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Foster (Natalie Portman). Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Jeho bratr Loki (Tom Hiddleston) chce využít Thorova aktuálního oslabení a pošle na něj armádu všehoschopných pochopů, která v duchu přísloví „Když se kácí les, létají třísky“, rozpoutá peklo na Zemi. Boží synek se bude muset rychle rozhodnout, jestli nechá lidi za sebe krvácet, nebo se vzchopí, zvedne kladivo a vyrazí na zteč.

Poznáte ho podle kladiva. Bez něj nedá ani ránu. Je to bůh a také rebel. A možná se stane legendou. Pokud zkrotí vlastní pýchu. Thor se zrodil v severské mytologii a je zároveň členem elitní líhně superhrdinů komiksového gigantu Marvel, který už přivedl na plátna kin jeho sourozence Spidermana, Ironmana nebo mutanty X-Men. Thor je ale výjimečný. Mimo jiné i tím, že se jeho filmového příběhu ujal slavný specialista na Shakespeara Kenneth Branagh.“

Avengers (2012)

Když neměli s kým, pustili se nejdřív všichni do sebe a málem zničili obrovitý letoun, který je nesl. Thor vs. Hulk.

Avengers od kultovního režiséra a scénáristy Josse Whedona patří po právu k milníkům superhrdinských filmů. Ve vyváženém poměru zde dostalo prostor početné uskupení hrdinů, z nichž žádný zde není do počtu. Svého času šlo o něco dosud nevídaného a jakkoli je film možná slabší pokud jde o příběh, právě provázáním různých filmů a jakýmsi spojením jejich osudů v jednom počinu je úctyhodný projekt, na kterém Marvel dále staví a bude jej už jen rozšiřovat a obohacovat v podobě dalších megalomanských filmových fází. A právě Thor zde sehrál nenahraditelnou roli, ať už šlo o usměrňování vzteklého Hulka v obrovitém Helicarrieru S.H.I.E.L.D.U. Nicka Furyho, boji s mimozemskou armádou Chitauriů či vztah k záporákovi, kterým pro tento film byl právě (opět) jeho nevlastní bratr Loki. Ten, jakkoli prohnaný, však svůj plán (jak mu u baru taktně sdělil Stark), tak úplně nedomyslel a Nejmocnější hrdinové světa společně (i Lokiho přičiněním) zachránili svět. Zde se jen utvrdila Thorova výsadní pozice ve filmovém univerzu a navnadila na další dobrodružství.

„Marvel Studios uvádí super hrdinský tým všech dob Avengers, ve kterém se přestaví ikoničtí super hrdinové – Iron Man, Neuvěřitelný Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye a Black Widow. Když se objeví nečekaný nepřítel, který ohrožuje světovou bezpečnost, Nick Fury, ředitel mezinárodní mírové agentury, známé také jako S.H.I.E.L.D., zjistí, že potřebuje tým, aby odvrátil světovou katastrofu. Začíná provádět nábor po celém světě.“

Thor: Temný svět (2013)

Temný elf Malekith v podání jinak velmi charismatického Christophera Ecclestona se bohužel moc nepředvedl.

Druhý díl Thora se rozhodl vnést do dříve rozjuchaného a projasněného Asgardu (a dalších světů) trochu temnější notu a poněkud přitvrdit. Následkem toho však byl nešvar, jaký jsme mohli vidět kupříkladu u Batman V Superman z konkurenční stáje DC, a sice že se film bral možná až moc vážně. Dojmům pak moc nepomohl ani elfí zloun Malekith, který, jakkoli měl potenciál, zůstal zoufale nevyužit a byl příliš nezajímavý a nudný. Nedozvěděli jsme se o něm prakticky vůbec nic, a jeho motivace byly až směšně klišovité. Zde se zkrátka plně rozvinula největší deviza, která mě na MCU (jakkoli jej mám jinak rád) vadí. A to jsou velmi často nudní, nebo nevyužití záporáci. Nicméně i tak měl Temný svět svá pozitiva. Jedním z nich je prohlubující se vztah Thora s Lokim a jeho podhoubí. Kdy se o obou dozvídáme více a dostáváme se na kloub vší časem zakonzervované nenávisti a frustraci. Zároveň vidíme, že vše není černobílé a Loki je spíš než zlý, tak trochu tragickým antihrdinou… Rovněž mě velmi překvapil závěrečný zvrat, u kterého jsem zůstal zírat s otevřenou pusou.

„V další velkolepé marvelovské adaptaci navazující na události filmu Avengers usiluje asgardský bůh hromu Thor o mír v celém vesmíru. Tváří v tvář mocnému nepříteli, mocnějšímu než samotný Odin a celý Asgard, se musí Thor vydat na nebezpečnou cestu. Čeká ho sblížení s krásnou Jane Foster (Natalie Portman), avšak události Thora přinutí obětovat vše, aby zachránil lidstvo.“

Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Thor a „kolegové z práce.“

Tento film (opět od Josse Whedona) byl (a zpětně pořád je) pro mne osobně obrovským zklamáním. Zejména pro neskutečně promarněného Ultrona, který byl nudný a jeho „mistrovský plán“ na ovládnutí světa byl tak dětsky stupidní, až to bolelo. Každopádně i tak se stále jedná o nadstandardní nahláškovanou řežbu, v níž zejména (právě tak jako v jedničce) funguje akce a chemie mezi postavami (zejména soutěž o to, kdo uzvedne Mjolnir patří k nejvtipnějším a nejlepším momentům filmu), jejichž řady rozšířilo hned několik nových postav. I zde se Thor samozřejmě předvedl v nejlepší formě. Samotný konec filmu pak hrdiny rozdělil na cestě k různým cílům. Thora a Hulka poslal do vesmíru. Oba se znovu setkají v třetím Thorovi. Ale o tom si něco řekneme až v chystané recenzi…

„Pokus miliardáře Tonyho Starka oživit program na udržení celosvětového míru skončí nezdarem a největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí. V sázce je osud celé planety. Povstane zlovolný Ultron a jenom Avengers mu mohou zabránit v uskutečnění ďábelských plánů. Nová křehká spojenectví a nečekané zvraty jsou zárukou vzrušujícího a jedinečného akčního dobrodružství globálních rozměrů.“

Naši recenzi na tento film najdete tady.

Bonusem pak budiž ještě krátká série videí, ukazující s humorem sobě vlastním, co vlastně Thor dělal během Občanské války superhrdinů. Podívat se na něj můžete zde.