Recenze: Kingsman: Zlatý kruh (2017) – Nezřízeně stylová zábava pokračuje

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Bezesporu jeden z nejočekávanějších komiksových filmů tohoto roku právě započíná svůj běh v kinech. A tentokrát jde o pokračování podívané, v níž se neprohání superhrdinové v barevných kostýmech, nýbrž gentlemani věrní svému vzoru v podobě Jamese Bonda. Režisér Matthew Vaughn si ve svém nejnovějším počinu nese příhodné filmařské prvenství. Natočil totiž svůj „první druhý díl.“ Původní Kingsman: Tajná služba nastavil laťku pekelně vysoko. Jak si tedy stojí jeho nový, mladší bratříček?

Samozřejmě se nevyhne srovnání. Ale upřímně, kdy naposledy bylo jakékoli filmové pokračování výrazně lepší, než jednička? Mně osobně se v tuto chvíli vybaví snad jen Terminátor 2: Den zúčtování, přičemž i v tomto případě by mi jistě někdo oponoval. Co ale Zlatý kruh ztrácí ve srovnání s překvapivým „kouzlem neotřelosti“ předchozí části, jednoznačně získává v tom, že si zachoval přepálený over the top děj, humor, nadhled, a samozřejmě neskutečně stylově nadupanou akci. Zrovna tak rovněž neztratil i to hlavní. Zábavnost. Ačkoli by se zde navíc ještě vzhledem k tomu, že se jedná o adaptaci (byť nejspíš stejně volnou jako v případě režisérova dřívějšího počinu Kick-Ass), nabízelo porovnání s výchozí látkou, nemohu zde sloužit. Komiks Kingsman od výtečného tvůrčího dua v podobě scénáristy Marka Millara (Ultimates, Kick-Ass) a kreslíře Davea Gibbonse (Watchmen: Strážci) bohužel v češtině nevyšel a zatím jsem se k němu ani v originální podobě nedostal.

Přejděme tak rovnou k mým, stále ještě poměrně čerstvým dojmům z projekce snímku. Film jako takový výtečně pracuje s tím, že jsme s postavami i kulisami dění již seznámeni, a už v prvních minutách tak vrhne diváka po hlavě do dění v zběsilé akční sekvenci, která jednoduše bere dech. A ve stejném tempu pak obrací vše naruby a odsýpá prakticky jen s krátkými přestávkami k vydechnutí. Kingsman prostě nedělá žádné ciráty, a jde rovnou na věc. To dle mého nejde než kvitovat. Co se týče děje, tak ten je, jak už bylo naznačeno, přinejmenším stejně šílený jako v jedničce. Zde se dostává ke slovu megalomansky záporná postava jménem Poppy (Julianne Moore) s neméně megalomanským plánem, zahrnujícím milióny potenciálně mrtvých rukojmí po celém světě. Tu musí mladý agent Eggsy (Taron Egerton) a jeho kolegové, z nichž jeden tak trochu vstal z mrtvých (dějová odbočka, vysvětlující jeho záchranu je praštěná, a přece do konceptu filmu zapadá, zvlášť když má ještě v pozdější části význam), zastavit. Kingsman bohužel dostanou tvrdou ránu, a tak se musí obrátit s prosbou o pomoc k dávným bratrancům z Nového světa. Zde přicházely na řadu mé prapůvodní obavy. Trochu jsem se od prvních zpráv o natáčení projektu bál přesunu dějové linky z Británie do USA. Strachoval jsem se, že dojde k rozmělnění příběhu a jakémusi odklonu od neotřelého britského stylu Kingsmanů. Vaughnovi se však podařilo vše dokonale vybalancovat tak, aby to prostě fungovalo.

Ke slovu tak přichází Statesman, kteří jsou nejen krycími jmény, výzbrojí a takřka jižanským stylem mluvy a oblékáním, ale i zdrojem financí výborným kontrastem ke konzervativním britským Kingsmanům. Samozřejmě se krom hravých odlišností mezi agenturami dočkáme i rozmanitých popkulturních odkazů (přítomna je samozřejmě opět i nějaká ta narážka na staré dobré bondovky). Potěší i vývoj (byť u Eggsyho jakožto hlavního hrdiny je už nyní opravdu minimální) postav a jejich vztahů. Samozřejmě nejde o nic, co by nějak vybočovalo ze settingu popcornového akčního filmu. Nějakých velkých dramat a romancí se bát nemusíte. I tak ale dojde na „povinné“ porce srdcebolu. Nejde ale o nic přehnaného. Podobně jako u Tajné služby, i ve Zlatém kruhu je děj zcela nekompromisní a kde dává, i bere. Přijdou tak i velmi náhlá úmrtí. Kingsman se opět nebojí černého humoru a trošku zvrácenějšího násilí, takže o nějaké to (bohužel ne tarantinovsky krvavé) gore a brutalitu nebudete ochuzeni. A pokud jste si před návštěvou kina dali hamburger, možná vám během sledování filmu trošku ztěžkne v žaludku.


Julianne Moore si úlohu záporačky užívá s naprostou grácií a o Poppyině šílenství, jakož i pokroucené motivaci tak nemůže být pochyb. Vyrovná se jí snad už jen zvrácená vláda USA, která je ve filmu zpodobněna s na dnešní filmy až překvapivě ostrou a karikující kritikou. To je další věc, která mne na tomto počinu neskutečně baví; nedělá si příliš velkou hlavu s politickou korektností a se smíchem si uštěpačně kopne do kohokoliv. Z nového obsazení je pak dále jednoznačně nejvýraznější Pedro Pascal, na rozdíl od Channinga Tatuma, který byl (tak trochu k mému potěšení) ve filmu zdaleka nejméně zajímavou postavou a vlastně ani moc prostoru nedostal. O to více se pak na své roli vyřádil Elton John, jenž zde ztvárnil, inu, sám sebe (možná trošku vulgárnějšího). A překvapivě tedy jde o mnohem víc než jen o pouhou cameo roličku. Nejen že je přítomna jeho hudba a on sám, tvůrcům se jej podařilo začlenit do zápletky tak, že chvíle kdy je slavný muzikant na plátně platí za ty zdaleka nejzábavnější. A když jsme u hudby, není vůbec tak výrazná, jako kupříkladu u Baby Drivera (který byl na ní vystavěn), či druhých Strážců galaxie. Nicméně ač není tolik vtíravá pod kůži, rozhodně perfektně ladí s děním na plátně a sem tam vás rozhodně donutí podupávat do rytmu.

Verdikt

Nejnovější „vaughnovka“ Kingsman: Zlatý kruh pokračuje v tom nejlepším, co nám přinesla předešlá kapitola. Film jako takový nepřináší nic nového, ale vzhledem k tomu, jaké má po celou dobu stopáže grády, to vlastně vůbec nevadí. Osobně jsem se bavil doslova královsky a to je pro mne u tohoto typu filmu hlavní a víc bych od něj ani nechtěl. Ačkoli si snímek udržel nadhled, akčnost a nápaditost, trochu méně pobral grácie svého předchůdce, který byl svěžím překvapením. V tomto případě příliš překvapeni nebudete. Jenomže komu by to vadilo! V tomto případě se dá zkrátka říci, že člověk ví co od filmu očekávat a tím spíš nebude zklamán. A Zlatý kruh právě s tímto pracuje; ví co se od něj chce a očekává, a rozdává to posléze zcela a bezvýhradně měrou vrchovatou. Vedle bohatého a sehraného obsazení, perfektních akčních sekvencí a soundtracku se zkrátka vznáší ve vzduchu fakt, že je snímek minimálně stejně tak dobrý, ne- li minimálně svižností ještě lepší, než první díl. Více než dvě hodiny dlouhá stopáž uteče jak voda a vy se v závěru budete jen divit, že už je opravdu konec. Nezbývá než doufat, že vrátka, otevřená případnému pokračování se nezavřou a filmaři do nich v čele s režisérem vstoupí ještě alespoň do třetice všeho dobrého…


Kingsman: Zlatý kruh / Kingsman: The Golden Circle
Trailer
USA, Velká Británie 2017, 141 min
Akční / Dobrodružný / Komedie
Režie: Matthew Vaughn
Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman
Předloha: Mark Millar, Dave Gibbons
Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson
Hrají: Taron Egerton, Halle Berry, Julianne Moore, Channing Tatum, Colin Firth, Mark Strong, Sophie Cookson, Pedro Pascal, Jeff Bridges, Edward Holcroft, Poppy Delevingne, Hanna Alström, Vinnie Jones, Elton John, Lena Endre, Juha Pihanen, Samantha Womack, Anthony Milton, Björn Granath, Grant Crookes, Tobias James-Samuels, Lee Nicholas Harris, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Svět Kingsmanů se poprvé představil ve filmu Kingsman: Tajná služba jako nezávislá, mezinárodní, špionážní agentura pracující v hlibokém utajení a jejímž cílem je bezpečný svět. V dalším pokračování Kingsman: Zlatý kruh čelí naši hrdinové novým výzvám. Centrála Kingsmanů je zničena a celý svět se stává rukojmím. Kingsmany čekají nové úkoly i překážky. Spojí se se spřátelenou americkou špionážní organizací Statesman. Obě dvě agentury musí společnými silami porazit nebezpečného nepřítele a zachránit tak svět.Recenze: Kingsman: Zlatý kruh (2017) - Nezřízeně stylová zábava pokračuje