TOP 7: Nejlepší filmy o víně

Přečtěte si

Autor

Doba vinobraní a oslav vína se letos rozšíří i do kin, již tento týden bude mít totiž premiéru snímek Víno nás spojuje. V jakých jiných pozornosti hodných filmech si tento mok zahrál nezanedbatelnou roli?

Francouzský polibek (1995)

Kevin Kline a Meg Ryan ztvárnili hlavní role v této, jak již název napovídá, romantické komedii. Jejich postavy se seznámí v letadle na cestě z USA do Francie. Kate (Meg Ryan) se tam vydává za svým přítelem, který ji nedávno po telefonu oznámil, že v Paříži potkal ženu svých snů, odhodlaná jejich vztah zachránit. Luke (Kevin Kline) pašuje náhrdelník a ten schová spolu se sazenicí vinné révy ke Kate do zavazadla. Jejich cesty se začnou velice často křížit poté, co jí někdo zavazadlo ukradne…

Podzimní příběh (1998)

Magdali žije od smrti manžela sama. Má dospělého syna, dobrou vinici a ještě lepší kamarádku Isabelle. Na nový vztah jako by ale neměla dost odvahy. Isabelle je ovšem přesvědčena o tom, že její přítelkyně by neměla zůstat sama, podá tedy inzerát. Všechno se ale trochu zamotá.

Bokovka (2004)

Co začne jako putování za ochutnávkou vín pokračuje ironickým zkoumáním proměnlivosti lásky a přátelství, přetrvávající osamělosti a snů a nekonečné války mezi Pinotem a Cabernetem. Příhody začínají když se Miles, zatvrzelý rozvedený muž a rádoby spisovatel s fixací na víno, rozhodne darovat svému dávnému spolužákovi a bývalému herci Jackovi oslavnou cestu do vinic v Santa Ynez Valley – týden před Jackovou svatbou. Oba přátelé jsou však jako nebe a noc. Zatímco Jack si chce užít posledních doušků svobody a vystačil by si s levným Merlotem, Miles touží spíše po klidu a troše nějakého opravdu dobrého moku. Zdá se, že mají společný pouze pocit zmařených ambicí a prchajícího mládí.

Dobrý ročník (2006)

Tento film představoval druhou spolupráci režiséra Ridley Scotta a herce Russela Crowea (tou první byl věhlasný Gladiátor). Crowe si zde zahrál experta na investice Maxe, který se po smrti strýčka vrací zpět na vinici, jež má asociovanou s nejkrásnějšími okamžiky svého dětství. Jeho původní úmysly, tedy vinici co nejdříve prodat, se hned po příjezdu tam začnou měnit.

Víno roku (2008)

Snímek se inspiroval skutečnými událostmi z roku 1976. Točí se okolo soutěže vín. Odborník Steven Spurrier (Alan Rickman) dostal za úkol posbírat několik zahraničních exemplářů, které by mohly být alespoň trochu konkurenceschopné v porovnání s francouzskými kousky. Tento akt byl spíš tak ‚aby bylo spravedlnosti učiněno za dost‘, mezi profesionálními degustátory byl považován jen za dobrý vtip. Steven ovšem zjišťuje, že kalifornské kousky jsou více než srovnatelné.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Ačkoli zde oblíbený nápoj nefiguruje ani v názvu, ani explicitně v ději, ve filmu je jej víc než dost a hlavní postavy jej mají očividně ve velké oblibě. Příběh se soustředí na jednu rodinu, snad trochu odlišnou od dnešní představy od ‚klasické rodiny‘. Skládá se totiž ze dvou dětí, které vychovávají dvě maminky. Jedno z dětí se rozhodnou, že by rádo vědělo, kdo je jejich biologický otec.

A něco z našich luhů a hájů:

Noc na Karlštějně (1973)

Když mám tekutou révu, tak věnuji se zpěvu a život krutý lepší je,‚ zpívá Jaroslav Marvan v roli purkrabího v této muzikálové adaptaci stejnojmenné Vrchlického divadelní hry. Dle příběhu neměly v době, kdy se děj odehrává, tedy za Karla IV., na hrad Karlštejn povoleny ženy přístup. Přesto se dvě zamilované – Jana Brejchová jako královna Eliška a Daniela Kolářová jako Alena – rozhodnou zákaz porušit a na hradě strávit noc v přestrojení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také