TOP 7: Nejlepší role Colina Firtha

Přečtěte si

Autor

Michaela Pavlisová
Michaela Pavlisová
Studentka žurnalistiky. Knihomol a věčný kritik filmových zpracování knih. Fanynka J. Deana a animovaných filmů A. Elliota. Neúnavná posluchačka filmových soundtracků. Milovnice otevřených konců a britského humoru.

Colin Firth patří mezi nejúspěšnější britské herce současnosti. Již tenhle týden vstupuje do kin jeho nejnovější snímek Kingsman: Zlatý kruh. A to je skvělá příležitost připomenout si některé z jeho nejlepších rolí.

Králova řeč (2010)

Jak začít jinak než rolí, za níž Firth vysloužil cenu v hereckém světě nejcennější. V Německu vládne Adolf Hitler a svět balancuje na pokraji druhé světové války, Anglie proto nutně potřebuje silného vůdce. Tím se má po smrti svého otce a šokující abdikaci staršího bratra stát Jiří VI., zvaný Bertie. Má to však jeden háček, Jiří od dětství trpí koktavostí. Pod nátlakem své ženy Alžběty se setkává s australským logopedem Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Jeho metody jsou sice poněkud netradiční, jejich spolupráce ale překvapivě funguje. Největší boj krále má teprve přijít – musí pronést v rozhlase v živém vstupu k britskému národu řeč o vstupu do války s Německem. Kromě Oscara získal Firth za roli koktavého vůdce Zlatý glóbus.

Deník Bridget Jonesové (2001)

Bridget Jonesové (Renée Zellweger) je třicet a i do další roku vstoupila s řadou předsevzetí – zhubne, najde si normální vztah a přestane se zamilovávat do alkoholiků. Právě tenhle rok, kdo by to byl čekal, se bude muset rozhodovat mezi dvěma muži – pohledným nakladatelem Danielem Cleaverem (Hugh Grant), který je zároveň Bridgetiným nařízeným, a nadutým právníkem v trapném vánočním svetru Markem Darcym, s nímž si jako malá hrála nahá. Úspěšná romantická komedie natočená podle stejnojmenné knihy Helen Fieldingové se dočkala dvou volných pokračování.

Single Man (2009)

Profesor anglické literatury George Falconer už po smrti svého životního partnera Jima (Matthew Goode) marně hledá další důvody k žití. Nezvedá telefony, zůstává v kontaktu pouze s jedinou přítelkyni (Julianne Moore), svět je pro něj je nepříjemná rutina. Žije s cílem přetrpět dnešek a zítra znovu. Tenhle den bude ale jiný – buď všechno skončí, nebo znovu získá chuť k životu. Snímek je režijním debutem Toma Forda, který se původně proslavil jako módní návrhář.

Láska nebeská (2003)

Jeden z nejoblíbenější vánočních filmů všech dob sleduje během předvánočního období osudy několika, vzájemně propojených, lidí. Zkrachovalý rockový zpěvák (Bill Nighy) se snaží o návrat do showbyznysu, do Downing Street 10 se nastěhoval nový premiér (Hugh Grant), jemuž učaruje prostořeká asistentka Natalie, Keira Knightley se právě provdala a má dojem, že ji manželův nejlepší přítel nenávidí… Colin Firth se zde představil v roli spisovatele Jamieho, který se poté, co zjistí, že ho přítelkyně podvádí s jeho bratrem, uchýlí do jižní Francie, aby zde mohl dopsat knihu. A tam potkává portugalskou hospodyni Aurelii.

Valmont (1989)

Filmovou adaptaci románu Nebezpečné známosti francouzského spisovatele Choderlose de Laclose zrežíroval Miloš Forman. Firth ve snímku ztvárnil hlavní roli vikomta Valmonta, který spolu s intrikánského markýzou de Merteuil vsadí, že dokáže svést čerstvě vdanou ženu. Což se mu nakonec opravdu podaří, při plnění úkolu se však zamiluje a umírá v souboji.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Kingsman je tajná výzvědná služba, kam není snadné se dostat, místo se uvolní pouze, když stávající člen zemře. Novými agenty se obvykle na doporučení stávají mladí muži z dobrých rodin. A pak je tu Eggsy Price (Taron Egerton), mimořádně inteligentní mladík, který sekl se školou, nedokončil výcvik u mariňáků a vůbec se pohybuje na hraně zákona. V tu chvíli mu nabídne životní šanci jeden ze členů Kingsmana – superšpión Harry Hart (Colin Firth).

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Londýnský dramatik Will Shakespeare (Joseph Fiennes) má spisovatelský blok a nutně potřebuje inspiraci. Do své hry hledá herce, který by ztvárnil Romea. Nikdo v té době ještě netuší, že vybraný mladík je ve skutečnosti Viola (Gwyneth Paltrow), dcera bohatého obchodníka. Ta se kvůli své zálibě v herectví musí přestrojovat za muže, protože ženy v té době hrát v divadlech nesmějí. Poté, co Shakespeare odhalí její opravdovou identitu, navážou spolu tajný milostný poměr. Vědí však, že nebude trvat věčně, protože Will je již ženatý a Viola má být proti své vůli provdána za lorda Wessexe, kterého ztvárnil právě Colin Firth.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také