Do kin (přesněji 14.9.) vstoupila po letech pesimistická vize budoucnosti ve snímku Brazil Terryho Gilliama, která se inspirovala slavným románem 1984 od George Orwella. Dystopický pohled na vzdálené roky před námi je vděčným, avšak velmi znepokojujícím tématem řady tvůrců. Pojďme se podívat na ty nejlepší z nich.

10) Equilibrium (2002)

Po třetí světové válce je zakázáno projevovat jakékoliv emoce. Všechny knihy a umělecká díla jsou ničeny, jelikož mohou probudit v lidech nebezpečné pocity. Každý je nucený brát speciální drogy, které v podstatě ze všech dělají bezcitné bytosti. To se však ale jednoho dne změní. Snímek vynikal především bojovými scénami, kde jsou zbraně podobně použity jako v Johnu Wickovi – na nebezpečně blízkou vzdálenost.

9) Dredd (2012)

Komiksová adaptace s Karlem Urbanem v roli drsného, leč spravedlivého soudce Dredda nedostala takové zásluhy, jaké by si zasloužila. Mega City je jedinou oázou přeživších ve světě zamořeném smrtelnými toxickými látkami. Žije v něm 800 milionů lidí a s takovým množstvím obyvatel musela vláda dojít k razantnějšímu opatření. O klid se starají takzvaní Soudci. Ti soudí, vynáší a rovnou provádějí rozsudky v terénu. Netřeba připomínat, že jejich rozsudky mají pro kriminálníky mnohdy fatální důsledky. Dredd nabídl extrémní příklad společnosti, která je dohnaná ke krajním řešením, aby nezanikla. Skvělá akce, drsnost na každém kroku a oku lahodící přestřelky.

8) Minority report (2002)

v roce 2054 je Washington je zbavený kriminality díky speciální jednotce, která potrestá viníky ještě dříve než něco udělají. A to sice díky třem jasnovidcům, kteří dané jednotce sdělí další budoucí trestný čin. Vše se ale jednoho dne poněkud zvrtne… Steven Spielberg vsadil na akci, vymazlené futuristické vnímání našeho žití a společnost, která je ideální jen zdánlivě.

7) Dvanáct opic (1995)

Dílo Terryho Gilliama spadající do jeho dystopické trilogie spolu s Brazil a The Zero Theorem. Lidstvo je na pokraji vyhynutí poté, co neznámý padouch vypustí virus, který zabije zhruba 5 miliard obyvatel naší planety. Poslední přeživší se musí skrývat hluboko v zemi a jediná záchrana je jen skrze stroj času. Vězni jsou posílání do minulosti, aby získali potřebná data k nalezení léku na onen smrtelný virus. Ulítlá podívaná podněcující k zamyšlení prostě udělá díru do hlavy.

6) Battle Royale (2000)

Na přelomu tisíciletí dospěje japonská společnost málem ke zkáze. Obrovská nezaměstnanost, nerespektování autorit a utrpení. Vláda vymyslela řešení – zákon zvaný Battle Royale. Každý rok je vybrána jedna třída, která je uvržena do smrtelné hry. V té jsou všichni postavení proti sobě a přežít může jen hrstka. Expresivní momenty a nápad postavený na netradičním uspořádání spolenčosti udělaly ze snímku dílo, které se vrylo divákům do paměti. Navíc populární série Hunger games nemůže popřít, že našla inspiraci právě zde.

5) Mad Max: Zběsilá cesta (2015)

Další nehezký pohled na nadcházející dny našich životů. Veškerá flora zmizela a Země je pokrytá jen nekonečným pískem. Poslední přeživší ještě nezahynuli jen díky svým motorovým vozidlům, které jsou pro ně více než jen dopravní prostředky. První díly v čele s charismatickým Melem Gibsonem na sebe upozornily především svou šíleností a atypičností. Nejnovější kousek, dva roky starý, však u diváků bodoval ještě více. A to především díky poctivým trikům, kdy mělo zelené plátno jen minimální roli. Působivý vizuální kabátek, zajímavý svět a skvělí herci – to vše udělalo z Mad Maxe překvapivého kandidáta na mnohá ocenění.

4) V jako Vendeta (2006)

Film, který popularizoval masky Guye Fawkse a udělal z nich symbol boje proti utlačujícím režimům. Adaptace grafické novely Alana Moora sleduje tyranizující režim nastolený ve Velké Británii, který je inspirovaný samotným Orwellovým 1984. Všichni odpůrci režimu či jen lehce nonkomformní jedinci jsou perzekuováni. Proti okovům poutajícím svobodu a bránící jí v rozletu bojuje tajemný V, jehož slova se stanou mantrou pro všechny demokraticky smýšlející obyvatele krutého režimu.

3) Potomci lidí (2006)

Alfonso Cuarón zde ukázal pěkně drsný a pesimistický pohled na budoucnost. V roce 2027 se svět žene do záhuby, jelikož se již téměř dvě dekády nenarodilo žádné dítě. Díky totalitnímu způsobu státního zřízení je Velká Británie jediným místem, kde společnost alespoň trochu funguje. V tomto chaosu a absenci svobody žije Theo (Clive Owen), který shodou různých náhod dostane za úkol přepravit mladou těhotnou dívku. Její přežití je pro dobro lidstva klíčové. Režisér stvořil velmi intenzivní podívanou, která uchvátí každého především tím, že nic nepřikrášluje. Naturalismus, autenticita a všudepřítomná úzkost. K tomu přidejte skvělé herce a herečky a máte důvod, proč byli Potomci lidí neprávem opomíjeni při zmiňování nejlepších filmů posledních let.

2) Blade Runner (1982)

Ve Scottově ceněné sci-fi se přeneseme do roku 2019. Mimozemské kolonie jsou kromě lidí obývány takzvanými replikanty. Ti jsou od nich téměř k nerozeznání. Uměle vytvořené bytosti se ale pokusí o vzpouru, která je však potlačená. Následkem toho mají replikanti zakázaný přístup na planetu Zemi pod výhrůžkou trestu smrti. Na toto nařízení dohlíží speciální jednotky Blade Runner. Ovšem jednoho dne se vše jaksi pokazí… Ridley Scott stvořil komplexní universum plné filozofického rozjímání, uzurpované společnosti a diskriminace určitých skupin. Blade Runner nemůže tak na seznamu chybět, to bych jinak od replikantů pěkně schytal.

1) Metropolis (1927)

Kultovní snímek zaměřující se na střet mezi utlačovanými dělníky a výsadní zbohatlickou smetánkou patří do klenotů kinematografie. Opus Fritze Langa byl na svou dobu přelomový. Nadčasová technická stránka a velice znepokojivý pohled na vzdálenou budoucnost nenechaly žádného diváka klidným. Po řemeslné i myšlenkové stránce zkrátka Metropolis předběhla svou dobu a není překvapivé, že patří ke kultům.

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here