Recenze: Atomic Blonde: Bez lítosti (2017) – Charlize Theron jako chladná agentka MI6

Přečtěte si

Autor

Režisér David Leitch se vrací s dalším počinem na velká plátna. Po kritiky i veřejností ceněném Johnu Wickovi, na kterém režijně spolupracoval s Chadem Stahelskim, servíruje Leitch svůj první samostatný celovečerní film – Atomic Blonde: Bez lítosti.  Jak se snímek vydařil?

Londýn, 1989. Agentka MI6 Lorraine Broughton je právě podrobována výslechu ohledně mise, ze které se právě vrátila. Jejím úkolem bylo vyšetřit v Berlíně zmítaném událostmi přímo předcházejícími pád zdi nedávnou násilnou smrt kolegy. Měla ještě jedno, snad i důležitější, poslání. Tím bylo vypátrat jistý momentálně velice žádaný objekt, který měl zesnulý kolega při sobě v době jeho smrti, a daný předmět získat.

Již u úvodních titulků si nelze nepovšimnout zvoleného vizuálu celého díla. Tvůrci umně kombinují výrazné prvky s ne zas tak výrazným pozadím, někdy i něco, co se k sobě zdánlivě na první pohled nehodí. Tyhle dojmy ale mizí s dalšími scénami a divák časem získá pocit, že zvolené ‚efekty‘ vystupující nad rámec záběru (např. nápisy atp.) vlastně vhodně dokreslují atmosféru a jejich provedení není samoúčelné. V samotných záběrech pak výrazné a kontrastní neony (nočních) podniků výborně střídají šeď a mdlé barvy Berlína 1989.

Kromě toho, že je slastí pro oči, disponuje snímek také velice dobře voleným soundtrackem. Vybrané songy jednak šikovně podkreslují akční scény a dodávají snímku na rychlosti a spádu. Za druhé také snad diváka, který je znal ještě před projekcí v jiném kontextu, pobaví či potěší svým umístěním v počinu.

Z dějové stránky nejspíš není film tím z nejoriginálnějších. Nicméně to, co vypráví, vypráví po většinu času svižně a poutavě, vhodně volí rámcový způsob vypravování a postupné odhalování událostí. Příběh je ve svém průběhu okořeněn několika dobře umístěnými zvraty měnícími zdánlivě jednoznačnou situaci. Na druhou stranu, vytýkat by se dalo několik hluchých či pomalejších míst a tím pádem nevyrovnané tempo vyprávění. Co je ale zase nutné vyzdvihnout, jsou výborné akční scény, především pak ta závěrečná X-minutová na schodech.

Nakonec, ale rozhodně ne v poslední řadě, nejspíš není nutné podotýkat, že celý snímek výrazně stojí na výkonech hlavních protagonistů, přede všemi pak protagonistky. Charlize Theron je zde rozhodně trefou do černého a role agentky tajné služby jí sedne jako ulitá. Celý film je tak akorát chladná, nadmíru elegantní, nemilosrdná a rozhodná přesně tak, jak si situace žádá, podává výborný výkon a veškeré scény, ve kterých se vyskytuje, si přirozeně ‚ukradne‘ pro sebe. Ani zbytek obsazení se ale rozhodně nenechá zahanbit a taktéž podává ve svých rolích výborné výkony.

Verdikt

Sečteno a podtrženo, snímek zaujal od prvních okamžiků a i přes pár hluchých či pomalejších sekvencí si pozornost udržel až do závěrečných titulků. Je nejspíš zjevné, že film z velké čísti stojí na výkonech hlavních protagonistů, především protagonistky. A zde se rozhodně jednalo o trefu do černého. Charlize Theron podává jako agentka MI6 Lorraine Broughton výborný výkon. Atomic Blonde nabízí ač ne možná nejoriginálnější, tak poutavý děj s příjemnými zápletkami a akčními scénami na jedničku s hvězdičkou, to vše zabalené do efektního zpracování, zasazené do kulis Berlína 1989 a okořeněné výborně voleným soundtrackem. Rozhodně bych se nebála sólovou režijní prvotinu Davida Leitche doporučit dál.

  • Atomic Blonde: Bez lítosti / Atomic Blonde
  • Trailer
  • USA, 2017, 115 min
  • Režie: David Leitch
  • Scénář: Kurt Johnstad
  • Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia Boutella, Toby Jones a další

Konečné hodnocení

Barbora Dršková
80 %
Očima Jany Trnkové
75 %

1 komentář

  1. Kolují zvěsti, že by se mohl John Wick s Lorraine Broughton setkat na plátnech. Kdo ví, zda se to zrealizuje, ale mohlo by to být zajímavé.
    Jinak Atomic Blonde mě bavil – také nejvíce scéna na schodišti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Agentka MI6 Lorraine Broughton (Charlize Theron) je vyslána během studené války do Berlína, aby vyšetřila vraždu kolegy.Recenze: Atomic Blonde: Bez lítosti (2017) - Charlize Theron jako chladná agentka MI6