Recenze: Spider-Man: Homecoming (2017) – Spidey v nejlepší možné formě

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Bezpochyby nejznámější postava od Marvelu konečně dostává sólové dobrodružství v rámci propojeného filmového universa. Tom Holland se nám jako Spider-Man ukázal už ve filmu Captain America: Občanská válka a jeho premiéra zatnula tipec snad všem, kteří si nad novou verzí hrdiny zoufali. Už teď je nutno říci, že zde je tento dojem ještě prohlouben a zahraniční recenze nelhaly. Byť toto není komiksový film roku, dostál kvalitativně všem očekáváním a rozhodně stojí za to. O tom, že jde bezesporu o jednu z nejočekávanějších komiksových záležitostí letoška, snad není třeba diskutovat. 

Úvodem si dovolím zmínit něco, co mě osobně trochu mrzí. Nejnovější Spidey v posledních dnech místy od některých kritiků, ale i fandů schytává pomyslné políčky zejména za to, že se jedná o teenagerský film. Že je prý hrdina zkrátka až moc mladistvý a Marvel se tak příliš orientuje na dětské diváky. Vytýkat něco takového superhrdinovi, který ale přesně takový být má, je slušně řečeno zcestné. Když v šedesátých letech Stan Lee a Steve Ditko postavu vymysleli, odlišovalo ji od ostatních reků právě to, že se jedná o obyčejného mladičkého studenta, který své schopnosti získal naprostou náhodou. Spidey prostě je hodný kamarád ze sousedství; obyčejný kluk, se kterým se život zrovna nepáře. O to větší je pak jeho vnitřní síla, když se dokáže z nejhorších ran otřepat a napnout svoje síly tam, kde by to už kdokoli jiný vzdal.

Vždyť i za tou jeho velkou zodpovědností stojí právě obrovská tragédie. V tomto směru zrovna filmaři odvádí skvělou práci a než přivést Petera dospělého, rozhodli se naopak oživit to, co znamenal a stále znamená pro mladé komiksové fandy už po několik dekád a dát tak dnešní mládeži ideální vzor. Podobně, jako v sérii Ultimate Spider-Man, i zde je Peter součástí universa velkých hrdinů, od kterých má možnost se učit. To dává tvůrcům výtečný prostor pro práci s charakterem do budoucna. Spidey, toužící se prosadit a zavděčit ostatním superhrdinům… V kontrastu s nezkušeným mladíkem, jehož začátky jsou ve filmu tak trochu úsměvné, stojí zralý muž. Záporná postava, na kterou byl jistě nejeden divák velmi zvědavý. Michael Keaton se na roli Vultureho jednoduše výborně hodí. Nejde jen o podle mě skvěle upravený design jeho obleku (přece jen komiksová verze by byla ve filmu směšná). Nedílný podíl na Spideyho oblíbenosti a fenoménu, jakým je, totiž mají jeho nepřátelé.

Ať už z filmů známí Doctor Octopus, Norman Osborn, Sandman, Venom, Lizard, Electro či kdokoli další z bohaté palety, vždy mají naprosto pochopitelné cíle a až na výjimky se nejedná jen o zlouny, kteří jsou prostě zlí, protože můžou. A právě Vulture v tomto směru není padouch v pravém slova smyslu. Má závazky a rodinu, pro kterou je ochoten udělat cokoli. Má morálku a není bezcitný vrah. Dělá jen to, co prostě musí. Krásně se nám tak ukazuje, že i ti zlí mají lidskou stránku. Pomáhá mu parta ne vždy věrných kriminálníků a pracovníků, v čele s padouchem Shockerem (ti jsou zde díky komickému a zároveň tragickému obratu událostí hned dva). Na přetřes přijde i otázka morálky u Tonyho Starka, který si všechnu dobročinnost kupuje za bohatství, stojící na zbraních. Sice otřepané a v případě Iron Mana použité téma, ale hodí se do krámu.

Co určitě stojí za pochvalu, je fakt, že se zde nedočkáme originu postavy. Tvůrci prostě pracují s tím, že víme jak Peter Parker ke svým schopnostem přišel. Nikdo snad už znovu nepotřebuje vidět kousnutí pavoukem a smrt strýčka Bena… Trošku ale rozhodně zamrzí, že ve filmu není přítomen cholerický novinářský magnát a ředitel Daily Bugle J. Jonah Jameson. Sice je, jen co je pravda, těžké si v roli představit někoho jiného, než J. K. Simmonse (který nám „zběhl“ k DC, kde hraje komisaře Jima Gordona) a asi je ještě čas na to se s ním vytasit, ale stejně mám jeho postavu tak rád a je ve světě Marvelu natolik významným elementem, že mi tu chybí. Snad tedy příště. K dalším postavám filmu se ještě vrátíme.

Čeho se fanoušci báli, je že trailery a veškeré upoutávky odkryly až moc. Bohužel je tomu tak. Zjevně ve snaze upoutat co nejvíce lidí bylo prozrazeno mnoho ze zápletky, ale byla i kupříkladu vypuštěna několikaminutová „found footage“ nahrávka Peterova vlogu ze samotného úvodu filmu, kdy Starkův bodyguard Happy vyzvedává Parkera a veze ho do centra střetu Občanské války superhrdinů. Přítomen byl i následný Parkerův pohled na boj se superhrdiny. To si kupříkladu už tvůrci opravdu mohli nechat pouze až do filmu, protože je to samo o sobě výborný nápad, který dobře vymezuje místo našeho pavoučího lezce v universu a hlavní dějové lince, spojující jednotlivé filmy. Snímek jako takový celkem dobře reaguje na dění ve světě a zajímavě ho rozšiřuje; Vulture má totiž co dělat s tím, co po sobě takoví, jako jsou Avengers zanechávají. Má z toho profit. A o suť se opravdu nejedná…

Trochu netradiční je rovněž role Tonyho Starka/ Iron Mana v příběhu. Po Civil War, kde byl nečekaně pro povinnou registraci superhrdinů a dříve nestálý rebel se tak stal jakousi autoritou a protipólem Captaina Americy, je tentokrát vzorem a otcovskou autoritou mladého Spider-Mana. Zde je to hlavně on, kdo se snaží Petera navést na správnou cestu a naučit ho hlavně trpělivosti, kterou mládí zrovna neoplývá, o čemž toho právě Stark ví hodně. Robert Downey Jr. zde prostě perfektně ztvárnil frustraci z toho, že v nadaném chlapci vidí tak trochu sám sebe a neví jak na to, aby Peter jeho vlastní chyby neopakoval. Něco, co jsem sám pro sebe nazval „stínový strýček Ben,“ tedy mentorování je svým způsobem rozděleno mezi starostlivou tetičku May, Starka a Vultureho, jenž se v jednom momentu snaží, byť účelově, osvětlit Peterovi svůj náhled na svět a jak to v něm chodí.

Výborným sidekickem pro hlavního hrdinu je Ned Leeds (Jacob Batalon), který má v ději též co dělat a jeho kamarádská interakce s Peterem je přímo kouzelná. Pro mne osobně je nicméně velkým přešlapem obsazení Flashe Thompsona; Parkerova školního rivala, které je nejen vzhledově, ale i charakterově celkem nešťastné. První z osudových dívek (není jí MJ, ta zde hraje jen vedlejší, byť nesmírně vtipnou úlohu, která vynikne hlavně po opakovaném zhlédnutí) Petera Parkera, ztvárněná půvabnou Laurou Harrier pak nemá příliš mnoho prostoru, ale pro účely příběhu slouží velmi dobře. Mladistvá zakoukanost obou je nesmírně úsměvná a dokáže divákem pohnout. Krom zmíněných postav potěší ještě kupříkladu Starkův bývalý bodyguard Happy (Jon Favreau), který působí jako jakási spojka pro Spideyho styk se superhrdinským světem, nebo cameo nejmenované postavy z Iron Manových filmů v samotném závěru.

Verdikt

První sólovku Spider-Mana v rámci MCU bych v porovnání s předchozími filmy s pavoučím lezcem kvalitativně zařadil těsně za druhý Raimiho film, jemuž zub času nevzal prakticky nic. Jedná se tak o jeden z vůbec nejlepších Spideyho filmů, který ale všechny ostatní předčí v jednom, a tím je charakter Petera Parkera. Pryč je ubulený mladík Tobeyho Maquirea nebo Garfieldův oprsklý frajírek. Tom Holland se pro roli skutečně snad narodil. Jeho pojetí legendárního kamaráda ze sousedství je naprosto věrné předloze. Je nadprůměrně inteligentní, skromný a při soubojích nezavře pusu. Což jsou přesně ty ingredience, které dělají Spideyho tím, kým je. Přičtěte tomu ještě mladistvost postavy a kostým prakticky okopírovaný z klasických komiksů a vyjde vám jediné, už řečené v nadpisu recenze… Spider-Man je zpět v té nejlepší možné formě!

Spider-Man: Homecoming
Trailer
USA, 2017, 133min
Akční / Dobrodružný / Komiksový / Fantasy / Sci fi
Režie: Jon Watts
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Christopher D. Ford, Chris McKenna
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Marisa Tomei, Jon Favreau, Gwyneth Paltrow, Zendaya, Donald Glover, Jacob Batalon, Laura Harrier, Tony Revolori, Bokeem Woodbine, Tyne Daly, Abraham Attah, Hannibal Buress, Kenneth Choi, Stan Lee, a další.

Na Spider-Man: Homecoming si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Mladý Peter Parker / Spider-Man (Tom Holland), který velkolepým způsobem debutoval ve filmu Captain America: Občanská válka, se ve snímku Spider-Man: Homecoming začíná více sbližovat se svou nově získanou identitou pavoučího superhrdiny. Peter, nadšený ze svých zážitků s Avengers, se vrací domů, kde žije se svou tetou May (Marisa Tomei) pod bedlivým dohledem svého nového učitele Tonyho Starka (Robert Downey Jr.). Peter se snaží vrátit ke svému běžnému životu - což mu komplikuje touha dokázat, že by Spider-Man mohl konat mnohem větší skutky, než kterých se zatím odvážil - ale když se objevuje nový padouch Vulture (Michael Keaton), ocitá se v ohrožení vše, co je pro Petera skutečně důležité.Recenze: Spider-Man: Homecoming (2017) - Spidey v nejlepší možné formě