Recenze: Dunkerk (2017) – Nolan oživuje významnou historii

Přečtěte si

Autor

Christopher Nolan. To jméno už dneska něco znamená. Pokud jste viděli Memento, Dokonalý trik, Inception (český překlad opravdu používat nebudeme) nebo třeba Interstellar, pak víte, o čem je řeč. Jeden z nejlepších filmařů současnosti se nyní rozhodl natočit snímek o evakuaci obklíčených vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře roku 1940. Vylámal si Nolan na svém prvním válečném filmu zuby, nebo opět dokázal své kvality? Spíše to druhé, ale úplně jednoznačné to není….

Pokud jdete do kina na nový film britského režiséra Christophera Nolana, už tak nějak automaticky očekáváte „něco velkého“. Příběh o evakuaci spojeneckých vojáků z pláží a přístavu ve francouzském Dunkerku sliboval být filmovou událostí. Nolan se ho rozhodl natočit ze tří úhlů pohledu, neboť vojáci sváděli boj o holý život na pláži, na vodě a také ve vzduchu. Jak výsledný propletenec funguje?

Nolan je špičkový režisér. O tom nemůže být ani na vteřinu pochyb. Z hlediska audiovizuálního není jeho novému snímku co vytknout. Pokud se zajímáte o druhou světovou válku, budete velice pravděpodobně chrochtat blahem. Historie tu totiž skutečně „ožívá“. Ale i člověk dějepisem nepolíbený si film užije. Jen se bude možná někdy malinko ztrácet v historických souvislostech. Nolan, který k filmu napsat scénář, totiž tak trochu předpokládá, že se alespoň rámcově v problematice zobrazované operace Dynamo vyznáte. Na jaké linii že se to nacisté zastavili? Z jakého důvodu? A jaký význam měla záchrana vojáků z Dunkerku na průběh druhé světové války?  Na všechny tyto a na některé další otázky dostanete jen velice lehce „nakousnuté“ odpovědi. Na druhou stranu tak může snímek „nevzdělance“ popostrčit k doplnění potřebných znalostí.  Možná, že se Dunkerk bude jednou promítat na školách. A možná, že o promítání na školách Nolan skutečně usiloval. Proč si to myslíme?

Ve filmu není žádné brutální násilí a snad ani žádná krev. Například v České republice je tak Dunkerk „nevhodný mládeži do 12 let“. Pokud čekáte jatka ve stylu Zachraňte vojína Ryana nebo Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, zapomeňte. Nolan násilí pojímá implicitně. Nelze však říct, že by tím filmu vyloženě uškodil. A to, i kdyby za tou „chybějící brutalitou“ skutečně stála snaha zpřístupnit snímek mladšímu publiku. Film je totiž „drsný“, ale trochu jinak, než jsme zvyklí. Hrůza druhé světové války je tu cítit, ale není tak hmatatelná. Projevuje se spíše ve výrazech a gestech jednotlivých postav, v jejich psychickém rozpoložení. Asi nejsilněji se to projevuje u postavy ztvárněné Cillianem Murphym, o které ovšem nelze bez spoilerů více napsat. Zkrátka, odvracet zrak asi nebudete, ale to neznamená, že byste ani na chvíli nepocítili beznadějnost oné situace, ve které se vojáci na plátně ocitli.

Všichni herci hrají ve filmu fantasticky. Také o to se Nolan postaral. Tom Hardy jako letec RAF je pak naprosto famózní. Těžko říct, zda je to tím, že Nolan umí své herce tak dobře vést, nebo tím, že si do filmů vybírá lidi, kteří by mohli číst i telefonní seznam a bylo by to zajímavé (to je případ Kennetha Branagha, jehož charisma z plátna doslova „prýští“). V každém případě ani tedy není co vytknout. O hudební stránce se pak asi nemá cenu zmiňovat. Její autor Hans Zimmer prostě umí. Pokud jste ho obdivovali za to, co vytvořil za hudbu například u předchozích Nolanových snímků (Inception, Interstellar ad.), ani tady nebudete zklamáni. Lze konstatovat, že hudba je vlastně také jedním z důvodů, proč film tak „šlape“. Ano, Dunkerk „šlape“. A to je asi ta největší poklona, jakou mu lze vyseknout. Nicméně je třeba konstatovat, že někteří z nás čekali přece o maličko víc. Snad aby si tvůrce více prohrál s prolínáním různých pohledů na stejnou událost ze vzduchu, vody a souše. Snad aby v závěru více zatlačil na emoce. Zkrátka „něco víc“. Ale možná toho chceme od Nolana přece jen moc. Dostali jsme dokonalé a velice působivé řemeslo. A i to není málo.

  • Dunkirk / Dunkerk
  • Trailer
  • Akční / Drama / Thriller / Historický / Válečný
  • Režie: Christopher Nolan
  • Hudba: Hans Zimmer, Benjamin Wallfisch
  • Hrají: Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh, Mark Rylance, Harry Styles, Aneurin Barnard, Jack Lowden, Fionn Whitehead, Will Attenborough, James D’Arcy

Na Dunkerk si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Redakce
90 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940.Recenze: Dunkerk (2017) - Nolan oživuje významnou historii